Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Jak dobrać okna i mieszkać komfortowo?
Data dodania: 25.03.20

Wybierając nowe okna do naszego domu lub mieszkania bardzo często kierujemy się względami estetycznymi. Ważny jest dla nas kolor i rodzaj profilu okiennego, nie zwracając uwagi na rodzaj zastosowanych w nich przeszkleń. Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem okien, aby cieszyć się komfortowymi wnętrzami przez cały rok?

 

20200303Pilkington zdj1

 

Współczesne okna są zupełnie inne niż te sprzed kilkunastu lat. Ogromny postęp, jaki dokonał się w ich produkcji, przyniósł udoskonalenie techniczne i istotne zmiany wyglądu, a nawet funkcji. Rozwój technologii sprawił, że teraz od przeszkleń oczekujemy więcej niż tylko doświetlenia wnętrz.

 

Zakup nowoczesnych okien to duży wydatek, a jednocześnie jest to decyzja na długie lata. Dlatego warto, aby oprócz względów wizualnych spełniały również funkcje praktyczne, jak zmniejszenie kosztów i opłacanych przez nas rachunków. Do wyboru mamy różne typy stolarki, ale co z szybami?

 


Jasne wnętrza
Szyba zespolona może nie tylko zapobiegać ucieczce ciepła na zewnątrz, ale także chronić pomieszczenia przed przegrzewaniem się. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór okien ze szkłem Pilkington Suncool™. Takie szyby mają neutralny kolor i należą do grupy szyb wysokoselektywnych.

 

Co to oznacza w praktyce? Selektywność szkła Pilkington Suncool™ sprawia, że okno zachowuje optymalną równowagę pomiędzy ilością energii cieplnej dostającej się do wnętrza i światłem. Dzięki temu pomieszczenie może być jasne i jednocześnie nie nagrzewać się pod wpływem słońca.

 

20200303Pilkington zdj2

 


Komfort latem i zimą
Wysokoselektywne szyby przeciwsłoneczne są rozwiązaniem na cały rok dzięki niskoemisyjnym właściwościom powłoki. Oznacza to, że energia długofalowa, emitowana przez grzejniki i inne źródła ciepła, odbija się od powłoki i trafia z powrotem do wnętrza. Powłoka niskoemisyjna zatrzymuje ciepło w mieszkaniu, zapewniając komfort podczas chłodniejszych miesięcy.

 

Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła, szyby z grupy Pilkington Suncool™ nadają się do dużych przeszkleń, ponieważ cechują się dobrą izolacyjnością cieplną, co pozwala ograniczyć zużycie energii.

 


Poddasze pełne słońca
Adaptacja poddaszy do celów mieszkalnych od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Niezależnie od tego, czy projektujemy nowy budynek czy adaptujemy strych istniejącego już domu, przy wyborze okien dachowych szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowany w nich rodzaj szkła.

 

Okna te powinny być wykonane od zewnątrz ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia szyszek, złamanych gałęzi czy gradu, oraz bezpiecznego szkła laminowanego od wewnątrz, które po stłuczeniu utrzymuje się w ramie okiennej dzięki specjalnej folii. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych jest utrzymanie ich w czystości, ponieważ dostęp do takich okien może być kłopotliwy.

 

20203030Pilkington zdj3

 

Idealnym rozwiązaniem może być szkło Pilkington Activ Suncool™ Pro T, które dzięki innowacyjnej technologii dwóch powłok w jednym produkcie (samoczyszczącej i przeciwsłonecznej) oraz możliwości hartowania doskonale nadaje się do zastosowania w tego typu oknach. Powłoka samoczyszcząca znajdująca się po zewnętrznej stronie okna, reagując z promieniowaniem ultrafioletowym światła dziennego, powoduje rozkładanie się wszelkich zanieczyszczeń o charakterze organicznym.

 

Dzięki właściwościom hydrofilowym, woda spływa równomiernie po powierzchni szyby, spłukując uwolnione zanieczyszczenia i nie pozostawiając po sobie nieestetycznych zacieków. Wystarczy deszcz czy po prostu spłukanie szyb wodą z węża ogrodowego, by szybko usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

 

Pamiętajmy, że przeszklenia mają wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w naszych domach i mieszkaniach. Dlatego wybierając nowe okna nie bójmy się pytać o rodzaj szyb w nich zastosowanych, ponieważ to dzięki nim zapewnimy sobie komfort i niższe koszty utrzymania.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik