Niemiecka Rada ds. Zrównoważonego Budownictwa (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen DGNB) dokonała dwóch istotnych usprawnień w certyfikacji. Z jednej strony opublikowano międzynarodową wersję systemu DGNB dla nowych budynków, która po raz pierwszy może być wykorzystywana do różnych obiektów budowlanych.

 

20200505 DGNB-Pressebild-Zertifizierung-nachhaltiger-Quartiere

 

Dzięki holistycznemu, zorientowanemu na cykl życia i efektywność, podejściu do zrównoważonego budownictwa jest to najbardziej zaawansowany na świecie system certyfikacji budynków. Obejmuje wszystkie najważniejsze tematy „zorientowane na przyszłość”, takie jak ochrona klimatu, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona zdrowia. Pojawiła się także nowa ulepszona wersja systemu DGNB do certyfikacji zrównoważonych dzielnic. Jako narzędzie do projektowania i optymalizacji funkcjonalności pomaga rozwijać dzielnice miasta, obszary handlowe i rejony przemysłowe w taki sposób, że przyczyniają się do optymalnego zaspokajania potrzeb ludzi, są rozsądne ekonomicznie, oszczędzają zasoby naturalne oraz są przyjazne dla klimatu.

 

Certyfikacja spełniania wymagań zrównoważonego rozwoju na etapie projektów budowlanych zyskała na znaczeniu w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Tylko sama DGNB przyznała już ponad 6000 certyfikatów projektom z prawie 30 krajów. „Certyfikacja zapewnia prawdziwą wartość dodaną, jeśli jest wykorzystywana jako narzędzie projektowania i optymalizacji we wczesnej fazie projektu” - mówi Johannes Kreißig, dyrektor zarządzający DGNB. „Nie chodzi o proste sprawdzenie spełniania wymagań zawartych w listach kontrolnych bez odniesienia do konkretnego projektu, ale raczej o wdrożenie najbardziej rozsądnych środków pod względem całościowego (holistycznego) zrównoważonego rozwoju, aby w widoczny sposób ulepszyć budynek lub dzielnicę miasta”.

 

Międzynarodowa certyfikacja DGNB uwzględnia lokalne warunki
Dzięki nowej międzynarodowej wersji nowego systemu certyfikacji obiektów budowlanych, DGNB ustanawia standardy wykorzystywane na całym świecie. Jest najbardziej ambitny, zróżnicowany i zorientowany na przyszłość system certyfikacji w porównaniu do innych tego typu systemów. „To nie jest cel sam w sobie, ale raczej konieczność na tle tego, jak pilnie musimy stawić czoła poważnym globalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu”, wyjaśnia Johannes Kreißig. Szczególna zaleta systemu certyfikacji DGNB przy jego użyciu za granicą, że uwzględnia określone lokalne wymagania, na przykład warunki prawne, klimatyczne i kulturowe, więc międzynarodowa wersja systemu DGNB to znacznie więcej niż tłumaczenie wersji niemieckiej.



Kompleksowo uwzględnia różnorodne wymagania dotyczące ochrony klimatu i zasobów naturalnych. System DGNB jest pierwszym tego rodzaju systemem na świecie, który umożliwia ocenę i wymierność rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie budynku oraz ustanawia wyraźne zachęty do projektowania i wdrażania budynków „pozytywnych” dla klimatu.

 

Ważne wymogi dotyczące zrównoważonego rozwoju, takie jak obecnie wspierane przez klasyfikację opracowaną przez UE, europejskie schematy raportów w zakresie zrównoważonych budynków, zawsze były uwzględniane w certyfikacji DGNB i były wnikliwie badane. Obejmują one ocenę cyklu życia, koszt cyklu życia i obowiązkowy pomiar jakości powietrza w pomieszczeniach. Aby wzmocnić możliwość długiej eksploatacji budynków, DGNB wprowadziła wysokie kryteria jakości produktów budowlanych. Dotyczy to na przykład unikania stosowania szkodliwych i ryzykownych substancji w wyrobach budowlanych. W połączeniu z certyfikatem „Diament DGNB”, system DGNB jest również pierwszym na świecie, który odpowiednio uwzględnia aspekty projektowania i „jakości architektonicznej”.



„Zainteresowanie zagraniczną certyfikacją DGNB stale rośnie i miło jest widzieć, że powiązana z nią filozofia projektowania staje się coraz doskonalsza” - mówi Johannes Kreißig. „Przy prawidłowym stosowaniu jest to idealny punkt wyjścia do projektowania i optymalizacji budynków, pozwalając osiągać zamierzone cele w zakresie ochrony klimatu (na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń), zapewniające zdrowe, świetnie nadające się do zamieszkania środowisko ”.



Poprzednia międzynarodowa wersja systemu DGNB pochodziła z 2014 roku i została opracowana dla budynków biurowych i administracyjnych. Nowa wersja dotyczy dziewięciu różnych typów zastosowań w budownictwie, takich jak mieszkania, biura, sklepy ze sprzedażą detaliczną, obiekty przemysłowe i edukacyjne oraz hotele.

 

20200505 DGNB-Pressebild-Zertifizierung-Gold



Rozwój zrównoważonych dzielnic jako kluczowe zadanie rozwoju obszarów miejskich
Od 2012 r. DGNB oferuje system certyfikacji opracowany specjalnie dla zrównoważonych dzielnic, który pomaga we wdrażaniu całościowego zrównoważonego rozwoju w ukierunkowany, systematyczny i ekonomiczny sposób. Opublikowana teraz nowa wersja systemu stanowi ważny dalszy rozwój certyfikacji dzielnic miasta. Wszystkie kryteria zostały sprawdzone oraz zaktualizowane pod kątem obecnych wymagań prawnych, metodologii, ukierunkowania na spełnianie wyznaczonych celów i praktyczne zastosowanie. Obejmuje to wprowadzenie punktów bonusowych (za osiąganie wysokich parametrów w spełnianiu poszczególnych celów), które mają pozytywny wpływ na wynik certyfikacji, a także zasadę przestrzeni dla innowacji, która umożliwia większą swobodę projektowania. Nowością jest też porównywanie wszystkich kryteriów pod względem ich wkładu w osiągnięcie globalnych celów zrównoważonego rozwoju propagowanych przez ONZ.



Kluczowe kwestie poruszone w nowej wersji obejmują ochronę klimatu, dostosowanie budynku do warunków klimatycznych i trwałość obiektu. W szczególności certyfikat wspiera działania dla rozwoju dzielnic, które powodują najniższą możliwą emisję CO2 w całym cyklu życia – realizowane w trakcie projektowania i wznoszenia budynków, a także w późniejszym ich użytkowaniu. Uwzględniono wpływ na klimat w mieście i mikroklimat w budynkach, a także zagrożenia dla środowiska i związane z tym zachowanie pozytywnego wpływu na otoczenie (sąsiedztwo). Innym celem jest promowanie różnorodności biologicznej. W centrum uwagi znajduje się także „ekologiczna” mobilność: wzmocniono stowarzyszenie działające na rzecz środowiska, nagradzane są strategie zarządzania mobilnością w dzielnicach wolnych od samochodów. Centralnym tematem jest gospodarka o obiegu zamkniętym, tj. promowanie myślenia i działania w cyklach „samowystarczalnych” w związku z wykorzystywanymi zasobami i obszarami. Ponadto nacisk kładziony jest na dobrostan ludzi poprzez tworzenie przestrzeni o wysokiej jakości „pobytu” i wspieranie dobrej współpracy w okolicy. W celu zwiększenia akceptacji i identyfikacji, wzmocnione jest wczesne zaangażowanie późniejszych użytkowników.



Po raz pierwszy system może być wykorzystywany do pięciu różnych zastosowań w różnych typach dzielnic: dzielnic miasta, dzielnic biznesowych, terenów handlowych, terenów imprez, lokalizacji przemysłowych. Ponadto kryteria systemu dobrego sąsiedztwa były ściślej skoordynowane z kryteriami certyfikacji budynku w celu promowania synergii.



„Rozwój zrównoważonych dzielnic jest jednym z kluczowych zadań dzisiejszego rozwoju obszarów miejskich”, mówi Johannes Kreißig. „W czasach zmian klimatu widoczny jest niedobór zasobów i podziały społeczne, więc na projektantach, deweloperach, budowniczych oraz urzędnikach miejskich i państwowych spoczywa szczególna odpowiedzialność. Chodzi o tworzenie budynków z myślą o przyszłości i mieszkaniach, w których ludzie mogą czuć się dobrze bez negatywnego wpływu na klimat i środowisko. W tym celu jest użyteczny system certyfikacji DGNB. ”



Możliwości szkoleniowe na temat certyfikacji DGNB
Akademia DGNB oferuje szeroki zakres dalszych i zaawansowanych możliwości szkoleniowych na temat różnych aspektów certyfikacji - w tym moduł online przewidziany specjalnie dla nowego systemu DGNB dla zrównoważonych dzielnic organizowany w dniu 16 czerwca. Pełny program seminarium jest dostępny na stronie www.dgnb-akademie.de.

DGNB oferuje również szereg bezpłatnych internetowych wydarzeń informacyjnych w języku niemieckim i angielskim, w tym wprowadzenie do podstawowych zasad certyfikacji DGNB. Przegląd ofert można znaleźć na stronie www.dgnb.de/digitale-angebote.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.