Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Nowoczesne technologie w domu - fanaberia czy konieczność?
Data dodania: 10.06.20

Rozwiązania smart home zyskują w oczach inwestorów z roku na rok, również w Polsce. Szacuje się, że dziś już co trzeci nowo wybudowany dom wyposażony jest w elementy systemów domu inteligentnego.

 

20200514krispol 11z

 

Współczesny styl życia

Wszyscy pamiętamy czasy, kiedy większość polskich domów nie była wyposażona w stały dostęp do sieci internetowej, telefony komórkowe wygrywały dzwonki w monofonii, a karta płatnicza służyła wyłącznie do wypłacania gotówki z bankomatu zlokalizowanego przy siedzibie placówki.

 

Boom technologiczny, który w ciągu ostatnich 20-lat obserwujemy, całkowicie wywrócił nasze spokojne i nieco slowly life do góry nogami, oferując nam coraz więcej ułatwień technologicznych. Szacuje się, że w najbliższej dekadzie z użycia wyjdą ładowarki, przełączniki, dokumenty papierowe, klucze, piloty, płatności gotówką, a nawet tradycyjne taksówki czy korzystanie z haseł.

 

Internet rzeczy będzie miał ogromne przełożenie na warunki i sposób pracy, wzajemną komunikację czy codzienne czynności, jak dokonywanie zakupów – już 84 proc. posiadaczy smartfonów deklaruje, że używa ich w tym celu. W końcu i w domu, który jest naszym azylem i ostoją, poszukujemy wygody i bezpieczeństwa - posiłkując się dostępnymi rozwiązaniami.

 

20200514krispol 22z

 

 

Co potrafi dom inteligentny

Kiedy kilka lat temu słyszeliśmy w Polsce o zaawansowanym korzystaniu z asystentów głosowych w Stanach Zjednoczonych, wydawało nam się to oderwane od rzeczywistości i przypominało raczej kadr z kultowego filmu „Matrix” niż przestrzeń, w której widzieliśmy polskie domy.

 

W końcu jak to możliwe, że do nieistniejącego asystenta mówimy, że skończyło się mleko w domu, a rano znajdujemy je na wycieraczce razem z pozostałymi zakupami? Dziś, choć w naszym kraju wciąż w ograniczonym stopniu, mamy szansę na korzystanie z udogodnień proponowanych nie tylko takich pionierów rynku jak Amazon, Apple czy Google, ale również nowych marek startup’ów, które wciąż się pojawiają w tym segmencie produktowym.

 

O technologiach smart zaczynamy myśleć już na etapie projektowania naszych wymarzonych domów. Wybór rozwiązań cyfrowych w znacznej mierze wpływa na bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców – kamery, czujniki, alarmy to tylko część z chętnie stosowanych „cudów” technologii.

 

20200514krispol 33z

 

 

Możliwości są ogromne również w przypadku stolarki otworowej. Firma KRISPOL realizuje wizję ogólnodostępnych rozwiązań Internetu Rzeczy w swojej kategorii produktowej, tym samym chce pomóc inwestorom w upraszczaniu codziennego życia, co to oznacza w praktyce? - Dostarczamy Inwestorom elementy do uzupełnienia cyfrowego domu.

 

W ostatnim czasie wprowadziliśmy do oferty STARCUS Connector – rozwiązanie, które pozwala sterować roletami i żaluzjami za pomocą smartfona. To niewielkie gabarytowo urządzenie ułatwia codzienne czynności i zwiększa komfort mieszkania. Inwestor ma możliwość ustalania własnych harmonogramów, dzięki czemu, rolety mogą podnosić się o zaplanowanej godzinie i zamykać, gdy zależy nam na dodatkowym bezpieczeństwie.

 

Możliwe jest również zaprogramowanie opuszczania i podnoszenia rolet, gdy urządzenia mobilne mieszkańców, są poza zasięgiem domowej sieci – np. po wyjściu do pracy czy szkoły. Dodatkowo STARCUS Connector raportuje również status rolet. Dwukierunkowa komunikacja daje pewność, że aplikacja działa wg ustalonych scenariuszy nie tylko w domu, ale też w biurze czy domku letniskowym.

 

Zarządzanie wieloma pomieszczeniami czy nawet budynkami staje się dużo bardziej wygodne i możliwe z poziomu jednej, intuicyjnej aplikacji mobilnej. Ten zgrany duet możemy rozbudować o komunikację głosową. Współpraca z asystentami Google Assistant, usługami IFTTT, Siri oraz oczywiście Alexą to możliwość wydawania poleceń i sterowanie roletami również w ten sposób – powiedział Michał Jurkiewicz, specjalista ds. automatyki firmy KRISPOL, który pracuje nad kolejnymi funkcjonalnościami tego produktu.

 

Stolarka w dobie smart

Już dziś jest możliwe zdalne zamykanie naszych okien, ustawianie automatycznej wentylacji czy otwieranie drzwi tarasowych z poziomu aplikacji. – Dom cyfrowy staje się nie tylko coraz bardziej popularny, ale i pożądany wśród klientów KRISPOL. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania automatyzacją stolarki okiennej. Innowacyjne okucia odstawne z napędem od Winkhaus, które proponujemy naszym klientom, umożliwiają tworzenie scenariuszy wietrzenia okna.

 

Drzwiami tarasowymi wyposażonymi w napęd od renomowanej firmy GU można sterować z poziomu aplikacji w telefonie – powiedział Tomasz Czupryniak, ekspert z zakresu okien PVC firmy KRISPOL. Nie tylko okna poddają się trendowi smart. Nowoczesne drzwi do domu mogą już teraz być wyposażone w czujnik linii papilarnych, wizjer elektroniczny, klawiaturę kodową, wszystko po to, by przyszłym mieszkańcom żyło się jeszcze wygodniej.

 

Budownictwo przeżyło już pierwszą falę „connected” i domy Polaków również stają się coraz bardziej smart. To jeden z najsilniejszych trendów, który na pewno będzie docierał do kolejnych gospodarstw domowych w naszym kraju.

KRISPOL

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik