Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Nowoczesne technologie w domu - fanaberia czy konieczność?
Data dodania: 10.06.20

Rozwiązania smart home zyskują w oczach inwestorów z roku na rok, również w Polsce. Szacuje się, że dziś już co trzeci nowo wybudowany dom wyposażony jest w elementy systemów domu inteligentnego.

 

20200514krispol 11z

 

Współczesny styl życia

Wszyscy pamiętamy czasy, kiedy większość polskich domów nie była wyposażona w stały dostęp do sieci internetowej, telefony komórkowe wygrywały dzwonki w monofonii, a karta płatnicza służyła wyłącznie do wypłacania gotówki z bankomatu zlokalizowanego przy siedzibie placówki.

 

Boom technologiczny, który w ciągu ostatnich 20-lat obserwujemy, całkowicie wywrócił nasze spokojne i nieco slowly life do góry nogami, oferując nam coraz więcej ułatwień technologicznych. Szacuje się, że w najbliższej dekadzie z użycia wyjdą ładowarki, przełączniki, dokumenty papierowe, klucze, piloty, płatności gotówką, a nawet tradycyjne taksówki czy korzystanie z haseł.

 

Internet rzeczy będzie miał ogromne przełożenie na warunki i sposób pracy, wzajemną komunikację czy codzienne czynności, jak dokonywanie zakupów – już 84 proc. posiadaczy smartfonów deklaruje, że używa ich w tym celu. W końcu i w domu, który jest naszym azylem i ostoją, poszukujemy wygody i bezpieczeństwa - posiłkując się dostępnymi rozwiązaniami.

 

20200514krispol 22z

 

 

Co potrafi dom inteligentny

Kiedy kilka lat temu słyszeliśmy w Polsce o zaawansowanym korzystaniu z asystentów głosowych w Stanach Zjednoczonych, wydawało nam się to oderwane od rzeczywistości i przypominało raczej kadr z kultowego filmu „Matrix” niż przestrzeń, w której widzieliśmy polskie domy.

 

W końcu jak to możliwe, że do nieistniejącego asystenta mówimy, że skończyło się mleko w domu, a rano znajdujemy je na wycieraczce razem z pozostałymi zakupami? Dziś, choć w naszym kraju wciąż w ograniczonym stopniu, mamy szansę na korzystanie z udogodnień proponowanych nie tylko takich pionierów rynku jak Amazon, Apple czy Google, ale również nowych marek startup’ów, które wciąż się pojawiają w tym segmencie produktowym.

 

O technologiach smart zaczynamy myśleć już na etapie projektowania naszych wymarzonych domów. Wybór rozwiązań cyfrowych w znacznej mierze wpływa na bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców – kamery, czujniki, alarmy to tylko część z chętnie stosowanych „cudów” technologii.

 

20200514krispol 33z

 

 

Możliwości są ogromne również w przypadku stolarki otworowej. Firma KRISPOL realizuje wizję ogólnodostępnych rozwiązań Internetu Rzeczy w swojej kategorii produktowej, tym samym chce pomóc inwestorom w upraszczaniu codziennego życia, co to oznacza w praktyce? - Dostarczamy Inwestorom elementy do uzupełnienia cyfrowego domu.

 

W ostatnim czasie wprowadziliśmy do oferty STARCUS Connector – rozwiązanie, które pozwala sterować roletami i żaluzjami za pomocą smartfona. To niewielkie gabarytowo urządzenie ułatwia codzienne czynności i zwiększa komfort mieszkania. Inwestor ma możliwość ustalania własnych harmonogramów, dzięki czemu, rolety mogą podnosić się o zaplanowanej godzinie i zamykać, gdy zależy nam na dodatkowym bezpieczeństwie.

 

Możliwe jest również zaprogramowanie opuszczania i podnoszenia rolet, gdy urządzenia mobilne mieszkańców, są poza zasięgiem domowej sieci – np. po wyjściu do pracy czy szkoły. Dodatkowo STARCUS Connector raportuje również status rolet. Dwukierunkowa komunikacja daje pewność, że aplikacja działa wg ustalonych scenariuszy nie tylko w domu, ale też w biurze czy domku letniskowym.

 

Zarządzanie wieloma pomieszczeniami czy nawet budynkami staje się dużo bardziej wygodne i możliwe z poziomu jednej, intuicyjnej aplikacji mobilnej. Ten zgrany duet możemy rozbudować o komunikację głosową. Współpraca z asystentami Google Assistant, usługami IFTTT, Siri oraz oczywiście Alexą to możliwość wydawania poleceń i sterowanie roletami również w ten sposób – powiedział Michał Jurkiewicz, specjalista ds. automatyki firmy KRISPOL, który pracuje nad kolejnymi funkcjonalnościami tego produktu.

 

Stolarka w dobie smart

Już dziś jest możliwe zdalne zamykanie naszych okien, ustawianie automatycznej wentylacji czy otwieranie drzwi tarasowych z poziomu aplikacji. – Dom cyfrowy staje się nie tylko coraz bardziej popularny, ale i pożądany wśród klientów KRISPOL. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania automatyzacją stolarki okiennej. Innowacyjne okucia odstawne z napędem od Winkhaus, które proponujemy naszym klientom, umożliwiają tworzenie scenariuszy wietrzenia okna.

 

Drzwiami tarasowymi wyposażonymi w napęd od renomowanej firmy GU można sterować z poziomu aplikacji w telefonie – powiedział Tomasz Czupryniak, ekspert z zakresu okien PVC firmy KRISPOL. Nie tylko okna poddają się trendowi smart. Nowoczesne drzwi do domu mogą już teraz być wyposażone w czujnik linii papilarnych, wizjer elektroniczny, klawiaturę kodową, wszystko po to, by przyszłym mieszkańcom żyło się jeszcze wygodniej.

 

Budownictwo przeżyło już pierwszą falę „connected” i domy Polaków również stają się coraz bardziej smart. To jeden z najsilniejszych trendów, który na pewno będzie docierał do kolejnych gospodarstw domowych w naszym kraju.

KRISPOL

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik