Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

baner klej do luster 7 7 2021

 

 Banner Firma Vitrum fiale

 

 

480x100

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Wymień stolarkę z dobrym montażem
Data dodania: 03.08.20

W Polsce wiele domów jednorodzinnych jest wciąż słabo lub w ogóle nieocieplonych. Rozwiązanie stanowi dobrze przeprowadzona termomodernizacja budynku, która pozwala zaoszczędzić do 80% energii cieplnej. Ważny element takiej inwestycji to wymiana starych okien i drzwi na nowe, energooszczędne wyroby. Dzięki temu, możemy dać „oddech” domowemu budżetowi i środowisku, zyskując jednocześnie pieniądze na inne potrzeby.

 

20200808poid Ponzio okna aluminiowe Osiedle Warzelnia


Przebywając ostatnio zamknięci w swoich domach, mieliśmy okazję dokładnie im się przyjrzeć i zabrać się za niezbędne prace remontowe oraz zmianę aranżacji wnętrz. Jeśli od dłuższego czasu odkładaliśmy również wykonanie termomodernizacji obiektu, teraz jest na to dobry moment – co więcej, na inwestycję można pozyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Pamiętajmy jednak, że prace powinny być przeprowadzone w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu, po ich zakończeniu będziemy mogli efektywnie zarządzać energią w budynku.

 


Wybór, który się opłaca
Szacunki wskazują, że w Polsce co najmniej 3 300 000 domów jednorodzinnych jest pozbawionych właściwej izolacji termicznej lub też zupełnie nieocieplonych. W efekcie z obiektów tych „uciekają” znaczne ilości ciepła, a ich właściciele ponoszą niemałe wydatki na ogrzewanie. Cierpi również środowisko naturalne i stan powietrza – problem smogu jest już powszechnie znany, a do tego dochodzi jeszcze zwiększona emisja dwutlenku węgla z przestarzałych pieców, co dodatkowo podgrzewa atmosferę.


Termomodernizacja budynku, w której istotnym etapem jest wymiana stolarki, to zatem wybór, który się opłaca i inwestycja w lepszą jakość życia dla nas oraz przyszłych pokoleń. Samo tylko zainstalowanie nowego kotła w miejsce „kopciucha” oraz ocieplenie ścian zewnętrznych nie przyniesie jednak oczekiwanego efektu, jeśli nie zadbamy przy tym o zastąpienie starych okien czy drzwi energooszczędnymi produktami.

 

Dlaczego to takie ważne? Termomodernizacja jest niczym zespół naczyń połączonych, gdzie każdy element ma wpływ na pozostałe. Nawet przy grubych, „ciepłych” murach i dobrze zaizolowanym dachu, stara stolarka okienna będzie „najsłabszym ogniwem” i zniweczy efekt naszych dalszych działań.

 

20200808poid BFT Botticelli naped do bram garazowych

 


Wymiana stolarki – nowa jakość
Dla każdego domu można określić zapotrzebowanie na energię oraz wyliczyć, ile ciepła traci on przez ściany, dach czy też okna – a więc także, jakie koszty ponosimy na jego eksploatację. W podobny sposób można oszacować oszczędności, które uzyskamy dzięki wymianie stolarki otworowej. Oprócz niższych wydatków na użytkowanie budynku, taka inwestycja przynosi również szereg innych korzyści.

 

Przede wszystkim oznacza dla domowników większy komfort cieplny i wygodę korzystania z domu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. To też wzrost bezpieczeństwa oraz spokój i niezakłócona cisza, gdyż nowe okna, drzwi zewnętrzne czy brama garażowa zapewniają lepszą niż stare, wyeksploatowane wyroby ochronę antywłamaniową i stanowią barierę dla hałasu.

 

Estetyczna, dopasowana do ocieplonej i wykończonej elewacji stolarka sprawia też, że budynek zyskuje na atrakcyjności, a jego wartość rośnie. Gdy zechcemy sprzedać nieruchomość, od potencjalnych kupców możemy zażądać więc wyższej ceny. Wreszcie, taka inwestycja to lepsza jakość powietrza, co pozytywnie przekłada się na zdrowie nas i naszych najbliższych.

 

– Nowoczesne drzwi zewnętrzne, bramę garażową czy osłony okienne w postaci rolet możemy również wyposażyć w system zapewniający możliwość zdalnego sterowania. Rozwiązania SMART HOME pozwalają na zintegrowanie wszystkich wyrobów, nawet tych pochodzących od różnych producentów, w jeden centralny system. Dzięki temu, ich pracę możemy sterować wygodnie za pomocą pilota, aplikacji na smartfonie czy przeglądarki internetowej – mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska, Partnera kampanii „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”.

 


Dobry montaż zwieńczeniem inwestycji
Prace termomodernizacyjne powinny przebiegać w określonej kolejności i być dopasowane do specyfiki budynku. Jeśli więc okna, drzwi czy brama garażowa najlepsze czasy mają już za sobą, to inwestycję rozpoczynamy właśnie od ich wymiany, pamiętając przy tym o dobrym montażu. Stolarka musi być więc stabilnie zamocowana za pomocą dedykowanych wkrętów, a jej połączenie z murem uszczelnione w sposób zapewniający ograniczenie strat ciepła i napływ wilgoci z zewnątrz. Zadanie to powierzyć najlepiej wykwalifikowanym monterom.


W dalszej kolejności wykonujemy izolację ścian zewnętrznych i dopiero na końcu modernizujemy źródło ciepła na bardziej wydajne, przyjazne zdrowiu i środowisku. Tylko takie, kompleksowe działanie sprawi, że w wymierny sposób poprawimy efektywność energetyczną całego budynku, ograniczymy emisję zanieczyszczeń do atmosfery i zyskamy czyste, zdrowie powietrze.


***
Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków. Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Stalpodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.


***
Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

 

20200808poid Aluprof system okienno-drzwiowy MB-86


System Aluprof MB-86:
To innowacyjny system okienno-drzwiowy z materiałem o doskonałej izolacyjności termicznej (aerożelem). System w trzech wariantach (ST, SI oraz AERO) charakteryzuje wysoka wytrzymałość profili, szerokie przekładki termiczne, dwukomponentowa uszczelka centralna oraz duży zakres kształtowników, który gwarantuje uzyskanie zarówno wytrzymałość konstrukcji, jak i jej efektowny wygląd. Więcej na: https://dom.aluprof.eu/product-info/system-okienno-drzwiowy-mb-86.html

 

20200808poid Hormann drzwi wejsciowe ThermoSafe Hybrid 1

Drzwi ThermoSafe Hybrid Hörmann:
Drzwi wejściowe zbudowane z aluminium i stali nierdzewnej. Bardzo wytrzymałe, sztywne i stabilne. Dostępne w ponad 60 wzorach, w dowolnych kolorach, z wieloma rodzajami przeszkleń i uchwytów.

20200808poid Hormann drzwi wejsciowe ThermoSafe Hybrid 2

W wersji z pełnym skrzydłem standardowo w klasie przeciwwłamaniowej RC 4, a z przeszkleniami – w klasie RC 3. Ich współczynnik przenikania ciepła UD może wynosić nawet 0,87 W/(m2K).

 

20200808poid Klimas Wkret-met wkret hartowany samogwintujacy WHO

20200808poid Klimas Wkret-met wkret z lbem walcowym WHOW

Wkręty do montażu stolarki WHO/WHOW Klimas Wkręt-met:
WHO to wkręt hartowany samogwintujący z łbem stożkowym płaskim i z gniazdem TX, służący domontażu stolarki PVC; gwint z nacięciem gwarantuje pewne i trwałe mocowanie w podłożu zarówno murowym (beton, cegły ceramiczne i silikatowe), jak i drewnianym, a stożkowy łeb zapewnia stabilne osadzenie w PVC. Z kolei do montażu profili drewnianych zaleca się wkręt WHOW z łbem walcowym, gwarantujący możliwie najmniejszą ekspozycję łba przy jednoczesnej pewności osadzenia.

 

20200808poid Ponzio okna aluminiowe dom

Oszczędne okna z aluminium Ponzio:
Nowoczesne okna w ciepłym systemie aluminiowym Ponzio PE78N HI („high insulation”) przeznaczone są do przestronnych domów i mieszkań. Dzięki dużym gabarytom wpuszczają więcej światła dziennego, a sztywna konstrukcja profili zapewnia stabilność i wytrzymałość.

 

System ten jest rekomendowany ze względu na bardzo wysoką izolacyjność cieplną oraz odporność na włamanie. To w pełni nowoczesne, energooszczędne rozwiązanie. Pozwala też na swobodę w wyborze kolorystyki profili.

 

20200808poid Soudal Window System montaz warstwowy schemat

Soudal Window System:
Soudal Window System to kompleksowy system uszczelnień przy montażu stolarki otworowej, który polega na zastosowaniu trzech współpracujących ze sobą warstw o ściśle określonych zadaniach. Izolatorem termicznym i akustycznym w złączu okiennym są pianki poliuretanowe Soudal, które dokładnie wypełniają szczelinę wokół okna. Warstwa termoizolacji jest zabezpieczana z obu stron przed działaniem czynników zewnętrznych przy pomocy taśm okiennych – taśmy paroszczelnej SWS i taśmy paroprzepuszczalnej SWS.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik