Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

 

 ET-Swiat-Szkla-480x150

Bezpieczeństwo bez kompromisów - system balustrad zewnętrznych Portfenetr PF 40 od Yawal
Data dodania: 19.08.20

Okna typu portfenetr stanowią nieprzemijający trend architektoniczny. Wywodzące się z francuskich pałaców zamienniki balkonów dziś z powodzeniem zdobią elewacje biurowców i budynków mieszkalnych. Niesłabnąca popularność rozwiązania przyczyniła się do rozszerzenia oferty Yawal S.A. o nowy produkt – system balustrad zewnętrznych Portfenetr PF 40 z niespotykanymi dotychczas u innych systemodawców udogodnieniami montażowymi.

 

20200727yawal2

 

Okna „francuskie” sięgają zazwyczaj od podłogi do sufitu. Znacznie zwiększają dopływ światła do wnętrza pomieszczeń oraz ułatwiają ich wentylację. Mimo że ich konstrukcja na to wskazuje, nie prowadzą jednak na balkon. Z zewnętrznej strony zamontowany jest jedynie wąski parapet.

 

Umieszczenie tego typu rozwiązania na wyższych kondygnacjach nakłada na inwestora obowiązek zabezpieczenia okna od zewnętrznej strony balustradą. Barierka spełnia w tym przypadku podwójną rolę. Zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom wyglądającym przez portfenetry oraz stanowi bardzo atrakcyjny detal architektoniczny, który razem z oknem nadaje bryle elegancji i lekkości.

 

20200727yawal4

 

 

Estetyka i funkcjonalność

Aby nie zmarnować efektu doświetlenia pomieszczeń poprzez zabezpieczenie balkonów francuskich prętowymi barierkami, warto postawić na szklaną balustradę montowaną do okien za pomocą systemu Yawal Portfenetr PF 40. Rozwiązanie wykonane jest z mocnych i wytrzymałych profili aluminiowych zapewniających maksymalny poziom bezpieczeństwa. Konstrukcja balustrady mocowana jest do ramy okiennej. Dzięki zastosowaniu specjalnej poprzeczki możliwe jest wykonanie barierki zarówno na konstrukcjach jedno-, jak i dwuskrzydłowych.

 

20200727yawal3

 

W wersji H rozwiązanie mocowane jest do ościeżnicy na profilach pionowych, z kolei w wersji U na profilach pionowych i profilu poziomym. Konstruktorzy Yawal położyli szczególny nacisk na estetyczne wykończenie systemu. Zaprojektowali specjalny klips maskujący, dzięki któremu śruby mocujące rozwiązanie są niewidoczne, a cała balustrada prezentuje się niezwykle elegancko.

 

Co więcej, klips maskujący wykonany jest jak klips fasadowy, co skraca czas i znacznie ułatwia montaż i demontaż konstrukcji. Opcjonalnie możliwe jest również zamontowanie aluminiowej listwy zabezpieczającej krawędź szyby.

 

20200727yawal5

 

 

Ułatwienia montażowe

W przeciwieństwie do rozwiązań oferowanych przez konkurencję system Portfenetr PF 40 dostarczany jest producentom w formie pozwalającej na jego natychmiastowy montaż. Profile bazowe i listwy dociskowe systemu sprzedawane są bowiem w wersji z wywierconymi otworami montażowymi, co nie tylko ułatwia prefabrykację i montaż, ale w efekcie przekłada się również na znaczne obniżenie kosztów. Rozwiązanie jest kompatybilne ze wszystkimi systemami okienno-drzwiowymi z izolacją termiczną z oferty Yawal.

Yawal