Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Bezpieczeństwo w domu na plusie, czyli kilka pomysłów na wygodne mieszkanie dla seniora
Data dodania: 21.08.20

Rynek produktów i usług kierowanych do seniorów w Polsce rośnie. Nie powinno to nikogo dziwić – nasze społeczeństwo się starzeje, a ludzi w podeszłym wieku stale przybywa.

 

I choć kondycja dzisiejszych siedemdziesięciolatków jest znacznie lepsza, niż tych sprzed kilku dekad, to z upływem czasu i oni będą wymagać większej uwagi najbliższych, a niekiedy także specjalistycznej opieki.

 

20200808krause 1 

 

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka podsumowujemy najciekawsze rozwiązania, z jakich korzystać mogą aktywni, samodzielni seniorzy!

 

Struktura wiekowa naszego społeczeństwa ulega zmianom, co znajduje odzwierciedlenie w oficjalnych statystykach. W oczy najmocniej rzuca się rosnąca liczba osób starszych, czyli kobiet po 60. oraz mężczyzn po 65. roku życia. Grupa ta, zgodnie z przewidywaniami Głównego Urzędu Statystycznego, w 2035 roku stanowić będzie prawie 30% całej ludności naszego kraju.

 

Innym zauważalnym trendem jest mieszkanie z rodzicami. Jak wynika z danych Eurostatu, Polacy przygotowują się do opuszczenia domu rodzinnego o dwa lata dłużej, niż statystyczny Europejczyk i dziewięć lat później, niż przeciętny Szwed.

 

20200808krause 2

 

Po wyprowadzce dorosłych już dzieci, rodzice mogą niekiedy czuć się wrzuceni na głęboką wodę, zostając w swoich mieszkaniach (a niekiedy dużych domach) i samodzielnie stawiając czoła codzienności.

 

Z jednej strony nie wszystkie osoby starsze mogą pochwalić się dobrym zdrowiem, z drugiej jednak brak nienagannej kondycji nie stanowi dla wielu z nich przeszkody, by mieszkać samemu. Jak sprawić, by codzienność była dla nich maksymalnie komfortowa i bezpieczna?

 

20200808krause 3

 

 

Starzejące się społeczeństwo = nowe potrzeby mieszkaniowe
Warto pamiętać, że dzisiejsi seniorzy znacznie różnią się od swoich rówieśników sprzed lat. Za sprawą wydłużonego wieku emerytalnego, wielu z nich jest wciąż aktywnych zawodowo, przez co dłużej zachowują dobrą kondycję, zarówno psychiczną, jak i ruchową.

 

A to automatycznie wpływa także na sposób spędzania przez nich wolnego czasu – zamiast siedzieć w domu, znacznie chętniej korzystają z atrakcji, jakie oferuje im okolica. Dlatego bliskość parku i terenów rekreacyjnych oraz obiektów kulturalnych, sportowych czy handlowych to jedno z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez seniorów.

 

20200808krause 4

 

Obok lokalizacji, dużą rolę odgrywa projekt samego budynku mieszkalnego i jego otoczenia. Utrudnienia w postaci barier architektonicznych to jeden z najczęstszych powodów, dla których osoby starsze decydują się na zamianę dużych, coraz trudniejszych w utrzymaniu domów lub niefunkcjonalnych mieszkań w blokach z wielkiej płyty na rzecz inwestycji deweloperskich.

 

– Dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej dużą przeszkodę mogą stanowić rzeczy z pozoru błahe, takie jak wanna w łazience czy progi w częściach wspólnych – podkreśla Anna Osińska z biura sprzedaży osiedla ART MODERN w Łodzi.

 

20200808krause 6

 

– Przygotowując naszą ofertę, pomyśleliśmy o potrzebach seniorów, m.in. uwzględniając komórki lokatorskie na piętrach, brak jakichkolwiek progów od klatki schodowej aż po wejście do mieszkania czy możliwość zaaranżowania prysznica bezbrodzikowego – dodaje.

 

 

Mieszkanie dobrze wyposażone, czyli jakie?
Niewątpliwie największymi problemami, na jakie w codziennym życiu domowym napotykają osoby starsze, są częste schylanie się oraz sięganie przedmiotów z wysokich szafek lub półek, których w tradycyjnej kuchni przecież nie brakuje.

 

Aby w swoich czterech ścianach seniorzy czuli się w pełni komfortowo, warto zatem pomyśleć o wyposażeniu w odpowiednie meble czy przedmioty codziennego użytku, które ułatwią wykonywanie domowych obowiązków.

 

20200808krause 7

 

A oferta produktowa jest pod tym względem naprawdę spora – od niezwykle intuicyjnych w obsłudze pralek czy zmywarek z niewielką liczbą programów, poprzez proste w użytkowaniu sprzęty elektroniczne czy telefon do kontaktu z najbliższymi, po funkcjonalne i poręczne drabiny lub schodki ułatwiające niektóre czynności.

 

Te powinny być niezbędnym wyposażeniem każdego mieszkania każdego seniora, by nie musiał korzystać z niestabilnych, niosących niebezpieczeństwo taboretów i krzeseł.

 

– Zdając sobie sprawę ze zmieniającej się struktury wiekowej społeczeństwa, także i my opracowaliśmy modele urządzeń do pracy na wysokości, które dopasowane są do potrzeb osób starszych – wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE. – Seria PlusLine to wygodne, niewysokie schodki oraz lekkie i łatwe w rozkładaniu drabiny wolnostojące.

 

20200808krause 8

 

Drabiny wyróżnia mocno wydłużona górna poręcz, podnosząca komfort chwytania w dowolnym momencie, oraz większe stopnie i platforma robocza, którą wyposażona została w nakładki antypoślizgowe. Urządzenia zyskały także szerszy rozstaw, co zwiększyło ich stabilność. Dzięki temu są proste w obsłudze i gwarantują większe bezpieczeństwo użytkowania – podsumowuje.

 

 

Mieszkanie na plus
Zmieniający się styl życia osób starszych, a co za tym idzie zupełnie nowe potrzeby, w dużym stopniu wynikają z odchodzenia od tradycji wielopokoleniowych domów, w których wszyscy członkowie rodziny zaangażowani są w codzienne obowiązki, wzajemnie sobie pomagając.

 

Warto więc pamiętać o naszych najbliższych – nie tylko w Dzień Babci i Dzień Dziadka. Szczególnie, że dzisiaj do dyspozycji mamy coraz więcej praktycznych i ergonomicznych rozwiązań przystosowanych do potrzeb seniorów.

 

20200808krause 1

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik