Rywalizacja o miano Fasady roku 2020 nabiera coraz większych rumieńców. Choć zgłoszenia do konkursu można nadsyłać jeszcze do końca września br., na starcie zameldowało się już blisko 150 elewacji.

 

20200809fasada roku 2020

 

O tym, komu w każdej z pięciu kategorii przypadnie prestiżowy tytuł, nagroda w wysokości 10 000 zł i pewne miejsce w międzynarodowej rozgrywce na poziomie Baumit Life Challenge, jak co roku zdecyduje grono wysokiej klasy, niezależnych ekspertów. Poznajcie ich.

 

Fasada Roku od wielu lat jest barometrem trendów i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Poziom projektów konkursowych jest bardzo wysoki, a i sama liczba pretendentów do tytułu nie ułatwia wyboru.

 

Bardzo często o zwycięstwie decydują najdrobniejsze detale, dlatego co roku zwycięzców w pięciu kategoriach wyłaniają ci, którzy na sztuce projektowej znają się najlepiej – wysokiej klasy architekci, działacze i przedstawiciele mediów branżowych. Kto tym razem zdecyduje o wyborze najciekawszych fasad wykończonych kompletną technologią Baumit?

 

 

Trzynastu wspaniałych

Jak na konkurs architektoniczny przystało, najliczniejszą grupę zawodową w jury stanowią architekci, którzy z właściwą precyzją będą oceniać zgłoszone realizacje pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, a także stopnia, w jakim korespondują one ze swoim otoczeniem.

 

W tym roku w gronie tym znaleźli się: Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych "Profil", Chorzów), Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Daniel Bielski (Biuro Architektoniczne Archi+, Białystok), Marcin Dziewoński (Biuro Projektowe Dziewoński, Łukaszewicz - Architekci, Wrocław), Wojciech Krawczuk (Front Architects, Poznań), Wojciech Targowski (Fort Targowski, Gdańsk) i Hubert Wąsek (Pracownia Architektoniczna Hubert Wąsek, Kraków).

 

Dziesiątki zrealizowanych projektów, współpraca ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) czy Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) to najlepsza wizytówka tych specjalistów.

 

Przy ocenie budynków zabytkowych po renowacji ważne jest poszanowanie historycznej tradycji, przejawiające się w utrzymaniu pierwotnego charakteru budynku i wiernym odtworzeniu zniszczonych elementów.

 

Toteż skład gremium uzupełniają wybitne osobowości z dziedziny konserwacji zabytków: dr. hab. inż. arch. Jacek Kościuk z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, aktywnie działający w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów oraz Edward Hardt – wydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Renowacje i Zabytki”.

 

W gronie jury zasiądzie także Anna Okołowska – szef działu Architektura miesięcznika „Murator”. Wspaniałą „trzynastkę” zamykają: Katarzyna Baranowska z Fundacji Twórców Architektury oraz Jacek Czyżewicz – Prezes Zarządu firmy Baumit,

 

Rywalizacja wyłoni zwycięzców w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny, budynek wielorodzinny, budynek niemieszkalny, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji. Odpowiedzialność spoczywająca na barkach jury jest tym większa, że projekty, które zajmą w swojej kategorii pierwsze miejsce, automatycznie wejdą do gry na poziomie międzynarodowym, w której stawką jest tytuł Europejskiej Fasady Roku. Rozstrzygnięcie krajowych zmagań, które zwycięzcom przyniosą prestiż, 10 000 zł i pewne miejsce w Baumit Life Challenge poznamy jeszcze w tym roku.

 

Zostań Jurorem, zagłosuj!

Co prawda grono jurorów jest już zamknięte, to każdy z nas może poczuć się jak ekspert od architektury. Do 30 października br. na stronie internetowej www.fasadaroku.baumit.com trwa publiczne głosowanie. Zasady są proste. Swoją ocenę można przyznać dowolnej liczbie obiektów, nadając swoim głosom wagi od 1 do 5. Realizacje, które wypadną najlepiej w głosowaniu otrzymają „wyróżnienie internautów”. Do dzieła!

 

Patronat Honorowy nad konkursem Fasada Roku 2020 sprawuje Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Ideę wspierają także media branżowe, w tym redakcje takich periodyków jak: „Architektura-Murator”, „Budujemy Dom”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki” i „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: 4budowlani.pl, archimania.pl, architektura.info, architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.


www.fasadaroku.baumit.com
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.