Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Okna w kolorze elewacji czy... wręcz przeciwnie?
Data dodania: 11.10.20

Kiedyś do wyboru było drewno albo biały plastik, z którego produkowano ramy okienne. Problem doboru okien do kolorystyki elewacji prawie nie istniał. Dziś biel może mieć wiele odcieni, plastikowe okna wygląd każdego gatunku drzewa, a profile aluminiowe dowolny kolor z palety RAL. Wybór coraz większy i trudniejszy, bo każdy wariant ma potencjał. Co w temacie doboru okna do elewacji nowoczesnego domu radzi OknoPlus?

 

20200929oknoplus 123a

 

Dominujące trendy we współczesnej architekturze jednorodzinnej podpowiadają dwie drogi w przypadku nowoczesnych projektów domów: okna w takim samym kolorze jak elewacja lub okna mocno z nią kontrastujące – mówi Tomasz Grabka, doradca klienta OknoPlus. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma żadnych pośrednich opcji, ale obecnie zeszły one zdecydowanie na dalszy plan.

 


Monochromatycznie... gdy liczy się bryła
Jednolita (lub bardzo zbliżona) kolorystyka fasady i ram okiennych w nowoczesnych projektach architektonicznych powoduje, że budynek wygląda lekko i elegancko. Niewyróżniające się wizualnie z tła profile okienne sprawiają, że bardziej podkreślony i zauważalny jest kształt bryły jako całości, a wielkoformatowe przeszklenia prezentują się w takim kontekście jeszcze bardziej okazale.

Monochromatyczna kolorystyka elewacji i okien w nowoczesnym budownictwie operuje zazwyczaj na bieli i odcieniach szarości, choć nie jest to oczywiście reguła. Do białej fasady domu można dobrać na przykład białe okna PVC, ale ponieważ mowa tu o projektach nowoczesnych, na pewno lepiej zaprezentują się profile aluminiowe – nawet w swojej naturalnej kolorystyce. Dobrze będą wyglądać również w zestawieniu z modną obecnie barwą betonu i metalowymi dodatkami, oraz ze znacznie ciemniejszymi elewacjami w kolorze grafitu. W takich przypadkach polecamy okna STAR lub SUPERIAL – mówi Tomasz Grabka z OknoPlus.

 

System okien Star - OknoPlus

Charakterystyka systemu System STAR przeznaczony jest do konstruowania okien i witryn o bardzo wysokich parametrach termoizolacji. Wysokie parametry izolacyjności termicznej uzyskano poprzez zastosowanie specjalnych wkładów termicznych wsuwanych pomiędzy przekładki termiczne oraz dookoła szyby. Istnieje możliwość instalowania okien w systemach fasadowych. Kształty profili zostały dostosowane do montażu różnych rodzajów okuć obwiedniowych, w tym także zawiasów... Więcej »

 

Bogata paleta barw w przypadku okien aluminiowych pozwala na realizację również bardziej śmiałych projektów. Profile można bowiem monochromatycznie dopasować nie tylko do białej czy szarej elewacji budynku, ale także na przykład do – mniej oczywistych – czerwonych lub zielonych ścian domu. Tu doskonale sprawdza się między innymi nasz GENESIS – dodaje Tomasz Grabka.

20200929oknoplus genesis

System okien Genesis - OknoPlus

Okna do nowoczesnych domów Ma być prosto, elegancko i funkcjonalnie. To podstawa stylu nowoczesnego, który nade wszystko kocha również światło, przestrzeń i komfort. Okna Genesis to nowy standard izolacyjności termicznej okien, przy zachowaniu najwyższej ergonomii użytkowania, funkcjonalności i nowoczesnej estetyki profilu. Co więcej, linia doskonale wpisuje się w trend eko, dbając przy tym o domowy... Więcej »

 

To system, który pozwala architektom na bardzo wiele – nie tylko w zakresie barw, ale także gabarytów i kształtów okien, dlatego jest chętnie wybierany do popularnych obecnie nowoczesnych domów typu stodoła.

 

 

20200929oknoplus 123b

Kontrastowo... aby podkreślić detale
Kiedy okna kontrastują kolorystycznie z elewacją, zazwyczaj mają kolor podobny do koloru zadaszenia domu, drzwi, bramy garażowej, ogrodzenia posesji, a nawet elementów małej architektury w ogrodzie. Sprawdzonym zestawieniem jest w tym przypadku jasna elewacja i ciemne profile okienne. Mocne kontrasty dają „mocny” efekt. Wyróżniające się na tle elewacji ramy przykuwają bowiem wzrok, kierując uwagę na wybrane fragmenty budynku i/lub oryginalne detale projektu.

20200929oknoplus 123c

 

Do topowego w poprzednim sezonie antracytu, w tym dołączyła czerń. Najmodniejszym obecnie duetem są czarne, metalowe profile okienne i biała bądź jasnoszara fasada domu, do których architekci coraz chętniej „dokładają” także elementy drewniane. W tego typu projektach najlepiej komponuje się REVEAL – przekonuje T. Grabka.

 20200929oknoplus render 04 ok

System okien Reveal - OknoPlus

Okno w aluminiowej odsłonie Prestiż, premium oraz nowoczesny, surowy wygląd to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl o oknach aluminiowych. W oknie Reveal dodajemy jeszcze design, unikatowe wykończenie wnętrza, ciepło i… świetną cenę. Reveal powstało po połączeniu nowoczesnych profili aluminiowych Decalu w technologii So Easy z najlepszą na rynku szybą ECLAZ. Dzięki wypracowanym przez... Więcej »

 

20200929oknoplus 123e

 

Trendy 2021 wg OknoPlus
Jak dobór kolorów okien będzie się kształtować w najbliższych sezonach? Rok 2021 i kilka następnych lat upłynie z pewnością pod znakiem ciemnych profili aluminiowych, które będą wybierane zarówno do projektów monochromatycznych, jak i do kontrastowych zestawień z jasną elewacją budynku.

 

Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście czerń, która już teraz bije rekordy popularności wśród architektów, doskonale sprawdzając się w nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce.

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także