Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 04 okladka

Świat Szkła 04/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Hałas - jak wpływa na człowieka i jak z nim walczyć?
Data dodania: 12.10.20

Otacza nas praktycznie w każdej sferze życia – w aucie, komunikacji miejskiej, szkole, pracy, a często nawet i w domu – hałas. Jak zapewnić sobie komfort akustyczny? Firma KRISPOL na podstawie raportu „Polska w decybelach”* przygotowanego przez stowarzyszenie Komfort Ciszy i markę Saint-Gobain – wyjaśnia.

 

20200925krispol 99b

Rysunek 1 Źródło: Raport o stanie akustycznym największych aglomeracji w Polsce "Polska w decybelach", Autorzy: stowarzyszenie Komfort Ciszy, Saint-Gobain (kliknij na rysunek aby powiększyć)

 

Czym jest hałas i jak na nas wpływa?

Najogólniej ujmując pojęcie hałasu, jest nim każdy dźwięk, który słuchacz w danej sytuacji odbiera jako niepożądany. Kwalifikacja jest uzależniona od wielu wypadkowych – od nastawienia psychicznego w stosunku do źródła tego dźwięku, rodzaju wykonywanej pracy, pory, a nawet sposobu, w jaki wypoczywamy, często istotne jest dla nas również, jak długo ten uporczywy dźwięk dociera do naszych uszu. Do mierzenia poziomu dźwięku używa się skali logarytmicznej – wyrażonej w decybelach (dB) – i ocenia w skali od 1 do 134 dB. Z czego najmniejsza różnica uchwytna dla ludzkiego ucha 1 dB.

 

Hałas jak z nim walczyć?

Walkę z hałasem powinniśmy zacząć od analizy dźwięków, które nas otaczają każdego dnia. Czy jesteś narażony/a na hałas w środowisku pracy? Słyszysz hałas z ulicy w mieszkaniu? A może w codziennej komunikacji Twoje uszy razi hałas w mieście? Hałas z autostrady? Kiedy zastanowimy się nad przyczynami, łatwiej będzie wyeliminować te źródła w przyszłości. Szukasz skutecznego wyciszacza hałasu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, znacznie efektywniejszych niż płyty wyciszające hałas, o których w pierwszej kolejności myślimy:

 

Miejsca odpoczynku – jeśli czujesz, że hałas drażni, wywołuje ból głowy – poszukaj miejsc, w których poziom decybeli będzie niski – przeprowadzone badania wykazały, że najcichszym miejscem w Polsce jest Wyspa Sobieszewska w Gdańsku, równie cicho będzie w lesie, a nawet w parku miejskim.

 

Ciche osiedla mieszkaniowe i odpowiednia lokalizacja – jesteś w bardzo komfortowej sytuacji, jeśli dopiero stoisz przed wyborem mieszkania czy domu, zwróć uwagę na lokalizację i oceń, czy jest cicha, czy wręcz przeciwnie. W przypadku już istniejących nieruchomości, bardzo pomocne są mapy akustyczne, dostępne dla miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. są na nich zaznaczone na nich rejony, w których dźwięki są wyższe niż 55 dB.

 

Rozmieszczenie pomieszczeń – na etapie planowania domu pamiętajmy o rozmieszczeniu sypialni czy pokojów dzieci, tak, aby okna wychodziły na cichą stronę, wówczas nasz wypoczynek będzie efektywniejszy.

 

Wymień szyby – rada dla osób, które mieszkają już w domu czy mieszkaniu, ale są narażone na hałasy, np. mieszkańcy aglomeracji. W takiej sytuacji, dla komfortu akustycznego można zdecydować się na wymianę pakietów szybowego w oknach. Firma KRISPOL oferuje swoim klientom innowacyjne szyby Eclaz, które pozwolą nie tylko na uzyskanie komfortu akustycznego, ale dodatkowo uzyskanie aż 11% więcej ciepła pochodzącego z energii słonecznej i 5% więcej światła dziennego w pomieszczeniach, co również wpłynie na samopoczucie.

 

Wybieraj mądrze – na etapie budowy domu warto pomyśleć o energooszczędnym, szczelnym komplecie stolarki – bramy, okna, osłony czy drzwi od marki KRISPOL zapewnią przyszłym mieszkańcom komfort akustyczny „na zawołanie”. Imprezujący sąsiedzi? Gromada dzieci bawiących się nieopodal Twojej działki? A może ujadający pies? Wystarczy, że zamkniesz okno.

 

20200925krispol 99a

 

Pomiar natężenia hałasu - sprawdź naszą ściągę

Zastanawiasz się, gdzie jesteś narażony na hałas najbardziej? Przygotowaliśmy infografikę, która Ci pomoże. Wydrukuj i zachowaj.

 

*Źródło informacji: Raport o stanie akustycznym największych aglomeracji w Polsce "Polska w decybelach", Autorzy: stowarzyszenie Komfort Ciszy, Saint-Gobain

KRISPOL

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik