Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Tyle słońca w całym mieście? Nie widziałeś tego jeszcze!
Data dodania: 05.11.20

Proces budowy domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji, od których w przyszłości zależny będzie komfort użytkowania budynku oraz koszty jego eksploatacji. Rozmieszczenie okien w domu ma znaczenie, a ich wielkość nie tylko determinuje ilość naturalnego światła w pomieszczeniach, lecz także znacząco wpływa na temperaturę we wnętrzach.

 

20201010sgg 1

 

W dużych ośrodkach miejskich dostęp do naturalnego światła może ograniczać ciasna zabudowa, sąsiedztwo wysokich obiektów lub niewielka powierzchnia działki budowlanej. Jak zadbać o doświetlenie pomieszczeń w centrach miast i na gęsto zamieszkanych osiedlach?

 

 

Okna od południa – największe zyski cieplne
Południowa eskpozycja okien gwarantuje dostęp do największej ilości światła w pokoju oraz odgrywa znaczącą rolę w jego dociepleniu podnosząc temperaturę wewnątrz o kilka stopni, dzięki czemu możemy zmniejszyć koszty ogrzewania w miesiącach zimowych.

 

Duże przeszklenia od strony południowej to cecha charakterystyczna domów pasywnych, które wykorzystują naturalną orientację słońca do optymalizacji zysków cieplnych. Okna od południa świetnie sprawdzą się w przypadku pomieszczeń o dużej powierzchni, na przykład otwartych salonów czy jadalni.

 

Jeżeli warunki zabudowy nie pozwalają na montaż okien o dużych gabarytach od strony południowej, aby maksymalnie wykorzystać orientację budynku warto rozważyć zastosowanie przeszklenia o dużej przezierności i wysokich parametrach technicznych, takiego jak szyby ECLAZ od Saint-Gobain, których wysoka przepuszczalność dla światła naturalnego na poziomie 77% umożliwia maksymalne doświetlenie pomieszczeń.

 

20201010sgg 2


Okna od wschodu i zachodu – dostęp do światła przez cały dzień
Okna od strony wschodniej i zachodniej gwarantują dostęp do światła naturalnego oraz doświetlenie pomieszczeń zgodnie z wędrówką Słońca po niebie.

 

Przez okno zorientowane w kierunku wschodnim światło dostaje się do środka przede wszystkim w godzinach porannych. Wraz z upływem czasu pomieszczenie staje się zacienione, spada też temperatura w jego wnętrzu, dlatego doskonale sprawdzi się w roli kuchni czy sypialni.


Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku pokoi posiadających okna od zachodu – rankiem są przyjemnie chłodne i osłonięte od słońca, natomiast na ich doświetlenie i dogrzanie możemy liczyć w godzinach popołudniowych. Pomieszczenia takie będą idealne pod aranżację pokoju dziennego lub dziecięcego, czyli miejsc, w których najczęściej spędzamy drugą część dnia wykonując prace domowe, bawiąc się lub ucząc.

20201010sgg 3


Szyby niskoemisyjne – aranżujemy okna od północy
Wnętrza od strony północnej są z zasady gorzej oświetlone, ponieważ słońce nie pada bezpośrednio w okna. Przez to temperatura w pokojach zorientowanych w tym kierunku jest niższa, co może znacząco wpływać na komfort mieszkańców – w niedoświetlonych i zimnych przestrzeniach spada wydajność naszej pracy, mniej efektywny jest też wypoczynek.


Wydawać by się mogło, że rozwiązaniem tego problemu jest montaż dużych przeszkleń, jednak ze względu na to, iż ekspozycja północna przyczynia się do szybszej utraty energii cieplnej z pomieszczenia, okna o dużych gabarytach i nieodpowiednich parametrach szyb paradoksalnie mogą jeszcze bardziej nadwyrężyć domowy budżet i zwiększyć koszty ogrzewania budynku.


Jakie okna wybrać do wnętrz zorientowanych od północy, by nie stracić ciepła, ani dostępu do naturalnego światła? Najlepiej te wyposażone w szyby termoizolacyjne – ECLAZ to innowacyjne połączenie wysokich parametrów energetycznych (g=60%, Ug=0,5W/m2K dla okien trzyszybowych) i znacznej przezierności (Lt=77%), która nie wpływa na właściwości termoizolacyjne. Szyby te zapewnią poprawę wydajności energetycznej nawet o 20% oraz do 10% więcej światła niż produkty obecnie dostępne na rynku – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

 

20201010sgg 4


Jeszcze więcej światła – postaw na okna dachowe!
Jeżeli ciasna zabudowa lub sąsiedztwo wysokich budynków skutecznie utrudniają doświetlenie pomieszczeń w domu, warto na etapie projektu rozważyć możliwość instalacji okien w połaci dachowej. To rozwiązanie pomoże rozświetlić pokoje na poddaszu przez cały dzień.


Szyby do okien dachowych i świetlików powinny spełniać najwyższe standardy pod kątem bezpieczeństwa, termoizolacyjności, przepuszczalności światła, ale także izolacji akustycznej. – Dzięki zastosowaniu laminatu ECLAZ STADIP SILENCE z minimum dwiema warstwami folii PVB SILENCE, szyby ECLAZ zadbają także o komfort akustyczny domowników chroniąc przed hałasem z zewnątrz – dodaje ekspert marki Saint-Gobain Building Glass Polska.


Zastosowanie folii dźwiękochłonnych między taflami szkła umożliwi także wytłumienie odgłosów deszczu czy gradu, dzięki czemu zapewnimy sobie i naszym bliskim efektywny wypoczynek oraz spokojny sen. Domowy azyl w miejskiej dżungli jest na wyciągnięcie ręki.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik