Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

Związek POiD w sprawie poprawki do programu Czyste Powietrze
Data dodania: 06.11.20

Związek Polskie Okna i Drzwi złożył propozycje zmian kategorii dopłat do drzwi zewnętrznych w ramach programu Czyste Powietrze. Wg ekspertów POiD, obecne wartości są niewspółmierne w odniesieniu do rynkowego poziomu cenowego drzwi, które kwalifikują się do rozliczenia w programie.

 

20201030poid

 

Kilka dni temu rozpoczął się nabór wniosków do drugiej części programu „Czyste Powietrze”, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza. Najważniejszymi założeniami drugiej części programu jest większe wsparcie na wymianę kopciucha czy termomodernizację domu dla najuboższych Polaków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował też nowe udogodnienia: kalkulator dotacji, wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku oraz listę urządzeń i materiałów zgodnych z programem.

 

 

Na liście znajdują się wyroby stolarki otworowej w tym drzwi zewnętrzne, których wartości współczynników przenikania ciepła Uc (max) wynoszą 1,30 [W/(m2·K)]. Dotacja na drzwi spełniające podane warunki wynosi obecnie 600zł./m2, ale nie więcej niż 30% ich wartości. Wg Związku wartość ta jest zbyt niska i nie odzwierciedla rzeczywistych, rynkowych zależności w zakresie powierzchni drzwi do ceny. Dobrym odniesieniem jest tu brama garażowa, przy której jest wręcz odwrotnie, a znajduje się w tej samej kategorii dopłat co drzwi.

 

Pokażmy to na przykładzie: brama do garażu jednostanowiskowego ma powierzchnię ok. 6m2, a ceny oscylują w przedziale 3000-6000zł. co daje maksymalne dofinansowanie w odniesieniu do powierzchni: 600zł.x 6m2=3600zł.. Jeśli przeanalizujemy podobny schemat przy drzwiach to średnia powierzchnia wynosi ok. 2,5m2, a przy podobnym poziomie cenowym (choć drzwi potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy) otrzymujemy: 2,5m2 x 600zł. = 1500zł. W związku z tym drzwi wejściowe powinny zostać wydzielone z obecnej kategorii, a wartość dopłaty maksymalnej za m2 dostosowany do cen rynkowych produktu - mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku Polskie Okna i Drzwi.

 

 

W związku z powyższym, Związek Polskie Okna i Drzwi skierował do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej petycje, wraz z propozycją wydzielenia odrębnej kategorii drzwi zewnętrznych oraz zmiany warunków, która wg POiD powinna wzrosnąć o 50%. Dzięki temu dotacja na drzwi zewnętrzne będzie adekwatna do cen rynkowych i proporcjonalna do innych urządzeń i materiałów objętych programem dopłat.

 

Związek Polskie Okna i Drzwi mocno wspiera i promuje projekt „Czyste Powietrze” ponieważ oprócz oczekiwań związanych z poprawą jakości powietrza jest on ważnym motorem napędowym dla polskiej branży stolarki. W ramach promocji programu przeprowadzone sa webinaria z udziałem przedstawiciela NFOŚiGW, w czasie którego szczegółowo omawiane sa zostały założenia programu. W najbliższym czasie odbędzie się webinarium na temat procedury wypełniania wniosków w ramach programu.

 

Materiały graficzne pochodzą z: Ministerstwo Środowiska, kampania Czyste powietrze – zdrowy wybór, www.kampaniaczystepowietrze.pl

www.poid.eu 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik