Technologia w służbie bezpieczeństwa, czyli kilka słów o innowacyjnych opaskach monitorujących funkcje życiowe |
Data dodania: 11.01.21 |
Podczas listopadowej konferencji prasowej w UMŁ zaprezentowano założenia nowej aplikacji mobilnej, kompatybilnej z dobrze znanymi opaskami bezpieczeństwa, dedykowanymi seniorom, osobom niepełnosprawnym i tym, których stan zdrowia wymaga szczególnej uwagi. Dzięki niej, opiekunowie osób potrzebujących będą mogli na bieżąco kontrolować stan zdrowia swoich bliskich i w razie potrzeby zyskać cenne minuty, niezbędne do udzielenia pomocy. Łódź Miasto (Tele)Opieki - projekt Urzędu Miasta Łodzi, realizowany we współpracy z łódzką firmą HRP, został wzbogacony o kolejne, innowacyjne rozwiązanie. Podczas listopadowej konferencji prasowej w UMŁ zaprezentowano założenia nowej aplikacji mobilnej, kompatybilnej z dobrze znanymi opaskami bezpieczeństwa, dedykowanymi seniorom, osobom niepełnosprawnym i tym, których stan zdrowia wymaga szczególnej uwagi. Dzięki niej, opiekunowie osób potrzebujących będą mogli na bieżąco kontrolować stan zdrowia swoich bliskich i w razie potrzeby zyskać cenne minuty, niezbędne do udzielenia pomocy.
Tele opieka – innowacja, która pomaga ratować życie
To niewielkie urządzenie z funkcją ratunkową pozwala monitorować podstawowe parametry życiowe właściciela (np. tętno), weryfikować zdarzenia alarmowe – takie, jak sygnał SOS, upadek, zdjęcie opaski, opuszczenie bezpiecznej lokalizacji oraz komunikować się z numerem alarmowym i Centrum Teleopieki.
Co więcej, opaski umożliwiają natychmiastowe wezwanie pomocy w przypadku zagrożenia życia czy zdrowia. – Pracując nad założeniami tego niezwykłego projektu, chcieliśmy zwrócić uwagę na codzienne kłopoty tych, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi – nie tylko tymi wynikającymi z wieku. Ich bezpieczeństwo jest bowiem wartością nadrzędną – podkreśla Konrad Jaszczyński, przedstawiciel HRP Care. Ale to nie wszystko…
– Wsłuchując się w ich potrzeby i rozumiejąc codzienne trudności, postanowiliśmy pójść krok dalej. Tak powstała czytelna i łatwa w obsłudze aplikacja mobilna, która przekaże im informacje na temat lokalizacji, pulsu, aktywności oraz statusu użytkownika opaski.
Takie rozwiązanie zapewni opiekunowi jeszcze większą kontrolę i możliwość natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia swojego podopiecznego – mówił Konrad Jaszczyński. Aplikacja pojawi się w systemie android (Google Play) oraz iOS (App Store) wraz z końcem roku.
- Centrum Teleopieki kontaktuje się niezależnie od wsparcia służb ratowniczych, również w przypadku fałszywych alarmów czy przypadkowych uruchomień, a to daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Wprowadzenie aplikacji, dzięki której moi bliscy będą wiedzieli, co się ze mną dzieje, jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem – dodaje.
Aplikacja stanie się prawdziwą bazą wiedzy na temat osób korzystających z tele opieki - a to ogromne ułatwienie – nie tylko dla osób udzielających pomocy, ale i najbliższych opiekunów, troszczących się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. |