Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Młotek młotkowi nierówny – jaki sprawdzi się w Twoim domu?
Data dodania: 21.01.21

Młotek to podstawowe narzędzie, bez którego trudno obejść się przy domowym majsterkowaniu i pracach remontowo-budowlanych. Z pozoru może wydawać się, że jest to nieskomplikowany sprzęt – jednak młotek młotkowi nierówny, a dobre dopasowanie produktu do zadania sprawi, że wykonamy je szybciej i dokładniej.

 

20210101 JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek ciesielski z zebem monoblock 1

 

Czy wyróżniają się poszczególne rodzaje tego typu wyrobów i do czego są przeznaczone?
Obok wkrętaka, młotek to sprzęt, który powinien się znaleźć praktycznie w każdej skrzynce narzędziowej. Jego zalety doceniają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy majsterkowania. Trudno wyobrazić sobie bez niego m.in. wbijanie gwoździ, montaż mebli czy też podważanie różnego rodzaju elementów.

 

To również jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka – kamienne młotki z rękojeścią stosowano już w Mezopotoamii, zaś w epoce brązu (ok. 3000 p.n.e.) pojawiły się tego typu akcesoria z żelaza.

 

20210101 JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek fiberglass 500 g

 

Dziś też chętnie sięgamy po młotki, dostępne współcześnie w nowoczesnej, udoskonalonej formie. Żeby w pełni skorzystać z ich atrybutów i ułatwić sobie pracę, warto wiedzieć jednak, jaki sprzęt sprawdzi się w naszym domu najlepiej.

 

20210101 JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek murarski z trzonem metalowym

 

Młotek ślusarski – uniwersalny pomocnik
Najbardziej popularnym i wszechstronnym rodzajem młotka jest młotek ślusarski. To narzędzie o prostej konstrukcji i wadze zazwyczaj od ok. 100 g do ok. 2 kg, które posłuży nam do standardowych czynności związanych z wbijaniem gwoździ, prac montażowych oraz podbijania innych sprzętów. Jak dobrać odpowiedni dla siebie wyrób? Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie zadania będziemy wykonywać.

 

20210101 JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek kowalski standard 3 kg

 

Do dokładnego przybicia niewielkich gwoździ czy też elementów montażowych mebli potrzebna będzie duża precyzja, lecz mniejsza siła. Odwrotnie jest zaś w przypadku cięższych prac, np. demontażu różnorodnych konstrukcji – tu sprawdzi się duża moc, a dokładność działania nie będzie tak istotna.

 

20210101 JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek slusarski standard 300 g

 

Zazwyczaj trudno przewidzieć, z jakim wyzwaniem przyjdzie nam się zmierzyć w domu lub garażu, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w dwa młotki ślusarskie o różnej wadze, co umożliwi szerokie spektrum działania.

 

Przy wyborze produktów zwróćmy uwagę na to, czy spełniają one odpowiednią normę DIN, zgodnie z którą na obuchu narzędzia musi znajdować się trwale odciśnięte logo producenta. Dobrej jakości sprzęt będzie niezawodny, bezpieczny i posłuży długie lata, dlatego decyzja zakupowa powinna być przemyślana.

 

Sprawdźmy więc, czy rękojeść jest właściwie wyprofilowana i zapewnia stabilny chwyt. Najważniejszym elementem jest jednak część robocza, czyli obuch najczęściej wykonany ze stali.

 

Bardzo wysoką trwałością charakteryzują się młotki polskiej firmy JUCO – ich część robocza jest kuta z certyfikowanej stali, szlifowana oraz hartowana indukcyjnie. – Młotek powinien dobrze leżeć w dłoni, a przy jego zakupie warto kierować się nie tylko ceną, lecz także jakością wykonania, techniką łączenia oraz użytymi materiałami.

 

20210101 JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek rozlupak standard 15kg

 

Dopasowane narzędzie to przyjemna, wymagająca mniej wysiłku praca – mówi Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO – firmy, która funkcjonuje na rynku od 1958 roku i łączy tradycyjne techniki kowalskie z nowoczesnymi technologiami.

 

W zależności od naszych wymagań, z oferty JUCO możemy wybrać młotki ślusarskie z trzonkiem drewnianym lub też sprzęt z serii FIBERGLASS z trzonem wykonanym z włókna szklanego w kolorze żółtym i wyposażony dla komfortu użytkownika w gumę antypoślizgową TRP.

 

20210101 JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotki rozbijanie betonu


Młotki do zadań specjalnych
W domowym warsztacie sprawdzą się też innego rodzaju narzędzia. Przy wyburzeniach i wymagających pracach budowlanych niezastąpiony jest ciężki młotek rozłupak. Do rozłupywania, rozkuwania oraz wbijania drewnianych elementów posłuży zaś młotek kowalski – dobry do prac w domu i ogrodzie.

 

Z jego użyciem zamocujemy np. pale ogrodzeniowe, czy też osadzimy kołki, które stworzą stabilną konstrukcję chroniącą świeżo posadzone drzewa lub krzewy. Takie wyroby posiadają zazwyczaj wagę od ok. 1 do ok. 10 kg i są wyposażone w plastikowy klin oraz metalową tulejkę zabezpieczające osadzenie trzonka.

 

20210101 JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek kowalski wbijanie drewnianego kolka

 

Funkcjonalnym sprzętem jest także młotek ciesielski z zębem MONOBLOCK z charakterystycznym kształtem główki zakończonej tzw. pazurem. Z jego zastosowaniem sprawnie wyciągniemy gwoździe, oderwiemy deski czy też podważymy różne elementy na zasadzie dźwigni.

 

Przytrzymywanie gwoździ ułatwi nam specjalna magnetyczna wstawka. To narzędzie zazwyczaj wyposażone jest w metalowy trzon z rękojeścią z tworzywa sztucznego.

 

Podczas budowy lub remontu docenimy natomiast zalety młotka murarskiego, który posiada stalowy obuch z dwoma różnymi zakończeniami. Spłaszczoną końcówką możemy m.in. obrobić cegły, druga część obucha posłuży np. do ich podbijania czy też wbijania gwoździ.

 

Bez względu na rodzaj narzędzi, pamiętajmy, że jakość ich wykonania ma wpływ na trwałość oraz bezpieczeństwo pracy z użyciem akcesoriów. Gdy postawimy na te od renomowanych producentów, będziemy mogli z nich korzystać przez długi czas. Potwierdzenie tej jakości stanowi gwarancja, która w przypadku rozwiązań JUCO jest dożywotnia.

 

20210101 JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek slusarski LUX wbijanie gwozdzi 1

 

Początek roku to czas, kiedy podejmujemy nowe wyzwania i tworzymy listę noworocznych postanowień. Wśród nich mogą być też plany związane z przeprowadzeniem remontu, zmianą aranżacji wnętrza czy też uzyskaniem nowych umiejętności w zakresie DYI, czyli „zrób to sam”. Podstawą takich działań są dobrze dobrane narzędzia, o czym szybko przekonamy się zabierając się do pracy.

 

Na wyposażeniu domowego warsztatu nie powinno więc zabraknąć choćby standardowego młotka, a z czasem możemy rozwijać swoją narzędziownię, dodając do niej kolejne akcesoria. Co istotne, do przechowywania młotków nie potrzebujemy żadnych dodatkowych walizek – z powodzeniem możemy schować je do skrzynki z innymi sprzętami. Zarówno dla fachowców, jak i tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z majsterkowaniem młotek jest podstawowym i niezastąpionym pomocnikiem.