Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Lindesberg Hälsocenter maksymalizuje dostęp naturalnego światła dzięki dziedzińcowi ze szklanymi fasadami i szklanym dachem
Data dodania: 12.02.21

Architektura dobrego samopoczucia nie jest czymś nowym. Niektórzy powiedzieliby, że zaczęło się to już na początku XX wieku, jako część nowoczesnego ruchu.

 

Zdrowe warunki mieszkaniowe już wtedy były podstawową koncepcją, a wiele budynków zostało zbudowanych w celu poprawy dobrostanu poprzez projektowanie.

 

 20210222sapa1

 

Cechą wspólną tego typu architektury jest duża ilość naturalnego światła, widok na zewnątrz oraz zastosowanie najnowocześniejszych technologii. Lindesberg hälsocenter nie jest wyjątkiem, budynek został zaprojektowany przy użyciu nowoczesnych narzędzi technologicznych, takich jak symulacja światła dziennego, obliczenia energetyczne, analizy mikroklimatu itp.

 

20210222sapa2

 

Lindesberg Hälsocenter znajduje się w Szwecji, jest pięknie zaprojektowany, zbudowany z drewnianych paneli połączonych z aluminiową szklaną fasadą, naturalnym betonem oraz szklano-trawiastym dachem. Budynek składa się z dwóch głównych obiektów - części mieszkalnej i ośrodka zdrowia.

 

Obie te części łączy olśniewająca, przeszklona galeria o nazwie „Galeria Zmysłów”. Atrium jest rdzeniem budynku oraz miejscem wielu spotkań. Aby wejść do któregoś z obiektów, należy przejść przez galerię, a z niej do interesującej nas części.

 

20210222sapa4

 

Ma to na celu stworzenie bezpiecznego środowiska, które umożliwi spokojne mieszkanie w mieście. „Galeria Zmysłów” jest technicznie częścią wewnętrzną, ale dla gości i lokatorów wewnątrz i zewnątrz jest jednością dzięki dużym przeszklonym sekcjom.

 

Spacerując po budynku widzimy, że naturalne światło wpada niemalże wszędzie. Nie tylko przez szklany dach, lecz także przez duże przeszklone fasady, a nawet przez części podłogi, które są wykonane ze szkła.

 

20210222sapa3

 

Naturalne światło odegrało dużą rolę już w fazie projektowania. Wszystkie 32 jednostki mają widok nawet na niebo, dzięki przeszklonym sekcjom konstrukcyjnym budynku. Ten projekt jest starannie przemyślany i wyposażony nie tylko w piękne materiały, ale także w funkcje, które uwzględniają zrównoważony rozwój.

 

W całym projekcie wykonano obliczenia energetyczne i symulacje światła dziennego z uwzględnieniem certyfikatów środowiskowych budynków.

 

Część energii budynku pochodzi z paneli słonecznych, które zostały umieszczone na dachu. Część mieszkalna dostała srebrny certyfikat SGBC dla budynków środowiskowych, a ośrodek zdrowia – złoty certyfikat SGBC dla budynków środowiskowych.

 

Lindesberg Hälsocenter jest naturalnym punktem łączącym nie tylko ze względu na różnego rodzaju obiekty, ale także ze względu na bliskość natury, linii kolejowej i centrum podróży.

 

Bez względu na to, czy jesteś mieszkańcem budynku, czy też nie, powinno to być miejsce, do którego chcesz się udać, gdy pragniesz harmonii i spokoju.

 

20210222sapa5

 

 

System 4150 firmy SAPA wraz ze szkłem laminowanym został użyty w elementach elewacji, aby sprostać wysokim wymaganiom dotyczącym poziomu hałasu.

 

Dach został zbudowany z SAPA 5050 i jest skonstruowany tak, aby był energooszczędny i samoczyszczący. Drzwi, 2086 i 2050, również pochodziły z SAPA.

 

 

Architekt: White Architects

Wykonawca stolarki: Glaslindberg

Produkty: Fasada SAPA: 4150, Dach: SAPA 5050, Drzwi 2086 i 2050

Foto: Åke E: son Lindman & White

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik