Aktualne wydanie

2021 04 okladka

Świat Szkła 04/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Podróż ekstremalna
Data dodania: 23.02.21

Dworzec kolejowy Hongqiao w Szanghaju we wschodnich Chinach, na który co roku przybywa około 219 milionów pasażerów, jest jedną z największych stacji kolejowych na świecie. Przypomina labirynt, którego tajemnice zna tylko kilka osób - Zhu Hongyan jest jedną z nich.

 

 20210222Hongiao SoMe

 

Odwiedzając jedną z największych stacji kolejowych na świecie

Zostało dziesięć minut do opuszczenia stacji przez pociąg ekspresowy do Pekinu, kiedy młoda kobieta podchodzi do Zhu Hongyan. Mówi, że jej pociąg ma odjechać z peronu ósmego, którego ona nie może znaleźć. Zhu wyjaśnia, dokąd musi iść i pokazuje w którą stronę powinna się skierować. Z walizką w ręku kobieta biegnie w kierunku szlabanu biletowego, zdążając dosłownie o sekundę przed jego zamknięciem.

 

Zhu Hongyan jest zastępczynią szefa zespołu sprzątającego na stacji kolejowej Hongqiao. Ale jej praca często wymaga od niej improwizacji i wykonywania także innych zadań. Pokazuje pasażerom, gdzie się udać. Pomaga im, gdy zgubią telefon komórkowy lub nawet gdy potrzebują pomocy medycznej. Nazwa jej stanowiska brzmi dumnie – jest menedżerem, lecz dla większości osób pozostaje niewidoczna. Jednak bez jej pracy działanie tego największego na świecie dworca byłoby kompletnie niemożliwe.

 

20210222Hongqiao Zhu SoMe

 

Dwie doby w pociągu

Każdego dnia dworzec kolejowy Hongqiao przyjmuje około 400.000 podróżnych. Pochodzą oni z całych Chin i posługują się 300 różnymi językami, a także lokalnymi dialektami. Z tego miejsca pasażerowie podróżują po całym kraju. Podróż pociągiem do oddalonego o około 2500 kilometrów Kunming trwa do 36 godzin. Podróż do oddalonego o 4000 kilometrów Ürümqi trwa 45 godzin.

 

Z tego powodu wielu podróżnych przywozi ze sobą wystarczającą ilość jedzenia na kilka dni. Stoiska w hali dworca oferują lokalne przysmaki: tofu marynowane w herbacie, prażone orzeszki chilli i suszone śliwki. Do tego słodzona herbata zielona i cola. Czasami bilety kolejowe są wyprzedawane z kilkudniowym wyprzedzeniem. Pasażerowie przyjeżdżają wcześnie, aby nie spóźnić się na pociąg, a następnie śpią przez kilka godzin na dworcu czekając na swój pociąg.

 

 

Czystość ponad wszystko

"Tu zawsze jest pełno ludzi", mówi Zhu. 40-latka nosi białą koszulę i niebieskie spodnie. Jej włosy są dokładnie upięte. Od pięciu lat pracuje na tej stacji kolejowej. Na początku widziała w tym tylko kolejną pracę. Dzisiaj postrzega to jako szczególny przywilej. Chociaż wielu podróżnych ledwo zauważa ją lub jej kolegów, Zhu widzi to jako znak, że dobrze wykonuje swoją pracę. "Jeśli dworzec jest czysty, pasażerowie czują się dobrze", mówi. Jest to kolejny powód, dla którego czystość jest priorytetem numer jeden.

 

Dworzec kolejowy to złożony system, którego rytm rozumie Zhu. W jej zespole, który jest odpowiedzialny za drugie i trzecie piętro trzypiętrowego budynku, na jednej zmianie jest 30 współpracowników. W przeszłości Zhu wykonywała do 50.000 kroków dziennie. W tym roku jej pracodawca, Huatie Lüfu, zaczął używać maszyn czyszczących firmy Kärcher. Ułatwiło to znacznie pracę Zhu i jej zespołowi. Tym samym liczba kroków spadła do zaledwie 10,000 dziennie. Resztę czasu Zhu spędza na pokładzie B 250 R, szorowarki, przemarzając nią nie kończący się dworzec kolejowy.

 

 

Urządzenia, na których można polegać

Prawie wszyscy podróżni mają przy sobie termosy na herbatę, które mogą napełnić gorącą wodą w toaletach i w pociągach. Gdy dawniej coś się rozlało a działo się tak cały czas, Zhu i jej zespół musieli kiedyś po prostu wyciągnąć wiadro i mopa.

 

"Ale powierzchnie wysychały zbyt wolno", mówi. Pasażerowie musieli być trzymani z dala, żeby zminimalizować ryzyko pośliźnięcia się. W przypadku szorowarek posadzka może być użytkowana natychmiast po czyszczeniu.

 

Zespół komunikuje się za pomocą krótkofalówek, aby koordynować, gdzie są potrzebne maszyny czyszczące. Od tego roku w użyciu jest ponad 50 urządzeń Kärcher. Są one przechowywane w różnych punktach montażowych wokół budynku. Małe maszyny są produkowane w Chinach, duże są importowane z Niemiec.

 

________________________________________

Na stacji kolejowej w Szanghaju w Hongqiao działa w sumie 27 szorowarek Kärcher.

Wśród nich znajduje się BD 50 / 70 R Bp Pack Classic, który dzięki niewielkiemu promieniowi skrętu nadaje się szczególnie do mniejszych, wąskich przestrzeni na stacji kolejowej.

I BD 250 R Bp, która jest przeznaczona do sprzątania dużych przestrzeni.

Flota maszyn samojezdnych jest uzupełniona kilkoma zamiatarkami, uniwersalną maszyną czyszczącą i urządzeniem do czyszczenia schodów ruchomych.

________________________________________

Kolejny sekret, o którym wie tylko Zhu, to jej biuro. Sposób dostania się tam przywołuje na myśl powieści o przygodach młodego czarodzieja Harry'ego Pottera, w których tylko magowie wiedzą o ukrytym peronie 9 i ¾. Aby dostać się do biura Zhu, trzeba przejść przez sklep z zabawkami, w którym na półkach piętrzą się pluszowi bohaterowie wyobraźni młodych mieszkańców Państwa Środka. Za kasą znajdują się prawie niewidoczne drzwi z małą srebrną dziurką od klucza. Odpowiedni klucz otwiera drzwi do pokoju. Wewnątrz znajduje się kanapa, biurko, lodówka i mikrofalówka. Jest to mała oaza spokoju, gdzie personel może zjeść lunch, omówić plany pracy i spędzić przerwę.

 

Największa migracja ludzi na świecie

Najbardziej stresującą porą roku są dni wokół Festiwalu Wiosny. Chiński Nowy Rok obchodzony jest pod koniec stycznia lub w lutym każdego roku. W ramach tych obchodów nawet 700 milionów ludzi podróżuje do swoich rodzinnych miast - a większość z nich jeździ pociągiem. W ramach Festiwalu odbywa się największa na świecie masowa migracja ludności. Podróżnicy są obładowani prezentami. Ci, których na to stać, przynoszą swoim rodzicom telefon komórkowy z miasta. Rolnicy przynoszą swoim rodzinom najbardziej soczyste owoce. Bywa i tak, że całe świnie są pakowane i transportowane pociągami.

 

Dla Zhu, ten czas może być trudny. 40-latka mieszka w Szanghaju od ponad dziesięciu lat. Razem z mężem pracuje w państwowym przedsiębiorstwie. Jej rodzinne miasto znajduje się w Anhui, oddalonej o kilkaset kilometrów prowincji. Osobom, które nie urodziły się w Szanghaju, trudno jest zarejestrować swoje dzieci w szkołach w tym mieście.

 

Z tego powodu jej córka mieszka z dziadkami. "Często pytała mnie, dlaczego wszyscy inni rodzice przyjechali na Festiwal Wiosny, ale nie ja", mówi. Głos Zhu drży nieco na to wspomnienie. "Ale mogłam pomóc innym dzieciom zobaczyć ich rodziców", mówi dzisiaj. Może też wziąć wolne po zakończeniu Wiosennego Festiwalu i wtedy odwiedzić rodzinę. Wówczas Zhu wsiada z mężem do pociągu do domu - oczywiście ze stacji kolejowej Hongqiao.

 

________________________________________

5 FAKTÓW O SZANGHAJU

- Z ponad 23 milionami mieszkańców, Szanghaj jest trzecim co do wielkości miastem na świecie.

- Liczne uniwersytety, muzea i instytuty badawcze sprawiają, że metropolia jest ważnym centrum kulturalnym i edukacyjnym.

- Jako bezpośrednio kontrolowana gmina, Szanghaj ma status prowincji podlegającej bezpośrednio chińskiemu rządowi centralnemu.

- Jego port jest największym portem przeładunkowym kontenerów na świecie.

- Doskonałe połączenia komunikacyjne miasta w znacznym stopniu przyczyniły się do jego wielkiego sukcesu gospodarczego.

 

 

 

01 chik
01 chik