Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

 et-swiat-szkla-480x120-02

 Online Banner480100 px

 

baner kongres1

Gårda Vesta osiąga pożądany sukces po uzyskaniu certyfikatu „Well” i toruje drogę dla przyszłych biur
Data dodania: 01.03.21

Środowisko pracy jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na satysfakcję pracowników. Obecnie architekci muszą projektować rzeczy spektakularne i osobliwe, co czasami prowadzi do obalenia rzeczywistej funkcji tych przestrzeni i dobrego samopoczucia w środowisku pracy.

 

Jednak tak się nie stało w przypadku Gårda Vesta w Göteborgu, która uzyskał pożądany certyfikat „Well”. Projekt uzyskał certyfikat opierając się na 7 koncepcjach: zdrowie, powietrze, woda, światło, dźwięk, jedzenie, miejsce do ćwiczeń i dobre samopoczucie.

 

20210222wicona 1

 

Budynek Gårda Vesta o wysokości 94 metrów znajduje się w Göteborgu i jest uważany za nowy punkt orientacyjny miasta. Nowoczesny biurowiec składa się z dwóch bloków o 25 i 14 piętrach, a parter zaprojektowano tak, aby stał się społecznym centrum Gårdy. Architektura miejska sprzyja interakcji zarówno z najemcami, jak i mieszkańcami okolicy, ponieważ na parterze znajdują się duże pomieszczenia socjalne i restauracja.

 

Winston Churchill powiedział kiedyś: „Kształtujemy budynki, a potem budynki kształtują nas”. Architektura miejska zwraca uwagę na efekty poznawcze i wpływ jaki projekty mogą mieć na ludzki umysł. Przeprowadzono wiele badań nad psychologicznym oddziaływaniem bryły budynku, a wyniki testów na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie wykazały, że elewacja ma duży wpływ na ludzi. Jeśli jest interesująca, wpływa na nich pozytywnie , a jeśli jest nudna i prosta, wpływ jest negatywny.

 

20210222wicona 2

 

Gårda Vesta fascynuje nie tylko dbałością o dobre samopoczucie najemców, ale także designem. Elewacja jest elegancko szorstka dzięki mieszance stali Corten i olśniewającym szklanym i aluminiowym fasadom, które podkreślają charakter pobliskiego obszaru - to jak architektoniczny hołd dla dziedzictwa środowiska przemysłowego i starych budynków.

 

„Gårda Vesta koncentruje się na elastycznych rozwiązaniach co do pomieszczeń, dobrym oświetleniu dziennym, wysokiej jakości środowisku akustycznym i czystym powietrzu, a także przestrzeniach i rozwiązaniach skupiających się na społeczności i rozwoju” Kristina Olsson, architekt w White Architects.

 

Aby pomieścić wszystkich dojeżdżających do pracy, zarówno samochodem, jak i rowerzystów, garaż budynku podzielono na 200 miejsc parkingowych dla rowerów i 48 miejsc parkingowych dla samochodów. Samo tworzenie miejsc parkingowych dla rowerów zachęca najemców do dokonywania ekologicznych wyborów jeszcze przed wejściem do biurowca.

 

20210222wicona 3

 

Certyfikat „Well” stawia wysokie wymagania dla środowiska pracy tworzonego przez budynek, a koncepcja dobrego samopoczucia obejmuje wymagania dotyczące oświetlenia, powietrza, dźwięku, interakcji społecznych i miejsca do ćwiczeń. Nie zapominajmy o idei stymulacji mózgu - zdobycie certyfikatu wymaga też od budynku skupienia się na sztuce i designie.

 

“ Gårda Vesta zaprojektowaliśmy jako pionierski budynek, którego celem jest zapewnienie najemcom jak najlepszych warunków dla przyjemnego i harmonijnego środowiska pracy” Kristina Olsson, architekt w White Architects.

 

Nowoczesna architektura ma tendencję do przesuwania się w kierunku przestrzeni społecznych zachęcających raczej do interakcji społecznych niż do niezależnych stanowisk pracy. Architektoniczny wizerunek Gårdy Vesty mówi więcej niż tysiąc słów, to nie tylko wspaniały budynek - to symbol neuroarchitektury.

Architekt: White Arkitekter

Wykonawca: UPB AS

Rozwiązania WICONA: Elewacja elementowa WICTIC EL EVO

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także