Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

Narzędziowe must have – akcesoria dla majsterkowicza
Data dodania: 09.03.21

Corocznie, 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet, lecz dwa dni później w kalendarzu jest nieco mniej znane święto: Dzień Mężczyzn. To dobra okazja, aby sprawić osobie bliskiej sercu, która lubi majsterkować, praktyczny prezent w postaci zestawu narzędzi. Jakich sprzętów nie może zabraknąć w domowym warsztacie?

20210303JUCO 123rf narzedzia dla majsterkowicza prezent zestaw kluczy plasko-oczkowych 


Więcej czasu spędzamy teraz w swoich domach, więc jest to okazja do przeprowadzenia odkładanych wcześniej remontów lub drobnych napraw. Chętnie zmieniamy także aranżację pomieszczeń, aby dostosować wnętrza do aktualnych trendów i naszych potrzeb, np. pracy w trybie home office. Wiele z tych aktywności możemy wykonać samodzielnie, co daje dużą satysfakcję, pozwala na ograniczenie wydatków i nabycie nowych umiejętności. Nic więc dziwnego, że chwytamy za pędzle i narzędzia – dobrze dobrane akcesoria są w domowym warsztacie na wagę złota. Jakie rozwiązania ułatwią działanie?

 

20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie klucz plasko-oczkowy naprawa instalacji w lazience


Podstawowy sprzęt do wielu prac
Zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych majsterkowiczów niezbędnym pomocnikiem jest młotek. Trudno wyobrazić sobie bez niego chociażby wbijanie gwoździ podczas wieszania zdjęć, montowanie półek na książki czy też składanie mebli. A to tylko kilka przykładów działań, do których posłuży to uniwersalne narzędzie. Domowy warsztat warto więc wyposażyć przynajmniej w młotek ślusarski o prostej konstrukcji i wadze od ok. 100 g do ok. 2 kg.

 20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie szczypce do rur nastawne naprawa instalacji w lazience

Jaki sprzęt wybrać spośród wielu dostępnych na rynku wyrobów? Najlepiej trwały oraz bezpieczny w użytkowaniu, taki, wówczas posłuży nam przez długie lata, a w dodatku będzie można go przekazywać „z pokolenia na pokolenie” młodszym majsterkowiczom. Warto postawić na produkty wytworzone lokalnie, przez marki, które mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem. Jeśli cenimy takie wartości, to dobrym rozwiązaniem okaże się z pewnością, np. młotek ślusarski firmy JUCO.

 20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie zestaw klucze plasko-oczkowe naprawa instalacji w lazience

– Młotek to stosunkowo proste pod względem budowy narzędzie, jednak dla jego trwałości i komfortu pracy, ważna jest jakość wykonania. Wysoką wytrzymałość zapewnia sprzęt, którego część robocza jest kuta z certyfikowanej stali, szlifowana i hartowana indukcyjnie. Do wyboru jest tradycyjny trzonek drewniany lub tzw. fiberglass, czyli wykonany z włókna szklanego – mówi Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO, polskiej firmy, która produkuje wysokiej jakości narzędzia ręczne, łącząc tradycyjne techniki kowalskie z nowoczesnymi technologiami.

 20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie zestaw kluczy plasko-oczkowych 12 sztuk

Przy doborze młotka możemy iść „za ciosem” i od razu doposażyć warsztat majsterkowicza również w młotek ciesielski z zębem MONOBLOCK. To praktyczne rozwiązanie z magnetyczną wstawką pomoże, np. w szybkim i łatwym wyciągnięciu gwoździ. Jakich podstawowych narzędzi nie powinno jeszcze zabraknąć?

 20210303JUCO 123rf narzedzia reczne majsterkowanie klucz plasko-oczkowy naprawa roweru

W każdym gospodarstwie domowym z pewnością sprawdzą się wkrętaki: płaski oraz krzyżowy (popularnie nazywane śrubokrętami). Ze względu na olbrzymią popularność połączeń na wkręty i śruby, możliwości ich zastosowania są niezwykle szerokie – od naprawy pokrywki do garnka, przez składanie mebli, po różnego rodzaju bardziej skomplikowane prace regulacyjne i montażowe.

 20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie klucz plasko-oczkowy

Podobnie, jak w przypadku młotków, także przy doborze tych akcesoriów warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli zakupów dokonujemy w sklepie internetowym, dobrze jest sprawdzić opinie na temat danego produktu i renomę producenta. Wyroby „no name” będą prawdopodobnie kosztować mniej, lecz ich wytrzymałość może pozostawiać wiele do życzenia.

 

 20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek ciesielski z zebem monoblock

Klucze i szczypce – kluczowe narzędzia do zadań specjalnych
Jak mówi znane przysłowie: „Apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Podobnie jest z majsterkowaniem – z czasem, w miarę podejmowania coraz bardziej wymagających wyzwań remontowo-budowlanych, konieczne może okazać się rozbudowanie domowego warsztatu i jego wzbogacenie o kolejne narzędzia. Wiadomo, że dobry fachowiec nie może się przecież obyć bez odpowiednich sprzętów – podobnie jest w przypadku DYI.

 20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek fiberglass

Zarówno przy pracach z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, jak i w garażu, pomocne będą klucze płasko-oczkowe. Jeśli do naprawy jest więc cieknący kran czy poluzowana śruba w rowerze, to tego rodzaju narzędzia są potrzebne w pierwszej kolejności.

20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie mlotek slusarski standard 

Charakteryzują je dwa funkcjonalne końce – jeden z nich jest płaski, a drugi zakończony oczkiem. Obie końcówki mają ten sam rozmiar, przy czym najpopularniejsze rozmiary to: 8, 10, 13, 15, 17, 19 i 24. Zamiast kilku sztuk kluczy można także dopasować cały zestaw, składający się np. z 12 bądź 26 elementów. Daje to szerokie pole działania i możliwość odkręcenia lub dokręcenia nawet śrub o rzadziej występujących wymiarach.

 20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie szczypce do rur nastawne odsadzone

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? – Klucze płasko-oczkowe powinny być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję i działanie wysokich temperatur, a także zapewniać stabilny chwyt. Dlatego też do ich produkcji wykorzystujemy wysokiej jakości stal chromowano-wanadową, są poddawane hartowaniu i utwardzanie oraz wyposażone w antypoślizgową powłokę. To wszystko wpływa na komfort i pewność pracy z narzędziem – dodaje ekspert JUCO.

20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie szczypce uniwersalne pvc polerowane 

Do przytrzymywania, zgniatania, zaginania i przycinania różnorodnych elementów niezastąpione są szczypce uniwersalne (popularnie zwane kombinerkami). Z ich pomocą każdy majsterkowicz z pewnością „wykombinuje” coś pożytecznego i sprosta nawet najtrudniejszemu wyzwaniu. Szczypce dostępne są też w różnych innych wersjach, służących, np. do ściągania izolacji oraz robót związanych instalacjami elektrycznymi. Powinny umożliwiać pewny chwyt, aby nie wyślizgały się z rąk przy pracy, a więc z reguły wyposażone są w rękojeść powleczoną PVC.

 20210303JUCO narzedzia reczne majsterkowanie wkretak plaski

Każdy lubi otrzymywać upominki, a mężczyźni szczególnie cenią te, które mają praktyczne zastosowanie. Dobrym pomysłem na prezent dla majsterkowicza może być więc zestaw podstawowych lub bardziej zaawansowanych narzędzi. Dzięki temu, cieknący kran czy poluzowane śruby nie muszą czekać już na wizytę fachowca. Domowe DYI z wykorzystaniem dobrze dobranych sprzętów, może być też ciekawym, łączącym pokolenia, sposobem na integrację rodziny i wspólne spędzanie wolnego czasu.