Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Przewodnik po ekologii akustycznej
Data dodania: 16.03.21

Czym są i jaki wpływ mają na nas, nasze otoczenie oraz przyszłość towarzyszące nam dobre dźwięki? Jak zadbać o akustykę w pomieszczeniach szkolnych?

To tylko niektóre z pytań, na które udzielono odpowiedzi w publikacji „Przewodnik po ekologii akustycznej” przygotowanej w ramach 4 edycji kampanii edukacyjnej „Słyszę Dobre Dźwięki”.

 

20210303grafika

 

Kampania „Słyszę Dobre Dźwięki”

Projekt społeczno-edukacyjny „Słyszę Dobre Dźwięki” powstał w 2016 roku z inicjatywy Filharmonii w Szczecinie. Celem akcji jest edukowanie na temat wpływu hałasu na nasze zdrowie oraz promowanie dobrych praktyk w zakresie akustyki budynków. Punktem wyjścia był narastający problem niedosłuchu i wynikających z tego szerszych konsekwencji zdrowotnych u coraz młodszych osób.

 

Czym są tytułowe „dobre dźwięki”? To odgłosy, które pasują do przestrzeni oraz kontekstu, w których wybrzmiewają oraz wysoko lokują się w kategorii pożyteczności. W lesie będą to dźwięki przyrody, z kolei na ulicy będą to przejeżdżające samochody bądź sygnały, które upewniają pieszych, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Dobre dźwięki nie zawsze zatem muszą być przyjemne.

 

 

Szczegółowo o przewodniku

W ubiegłych edycjach w ramach działań „Słyszę dobre dźwięki” prowadzono warsztaty, spotkania i gry edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tegoroczna konferencja odbyła się online. Nie przeszkodziło to jednak praktykom, naukowcom, aktywistom oraz pracownikom firm związanych z akustyką w wymianie doświadczeń i refleksji prowadzących do lepszego zrozumienia otaczającego nas świata dźwięków. Jako materiał pokonferencyjny został udostępniony „Przewodnik po ekologii akustycznej”, który poza podstawowymi informacjami z tej dziedziny zawiera inspirujące teksty prelegentów oraz opracowanie „Projektowanie akustyczne wnętrz w szkołach” autorstwa Mikołaja Jarosza, wiceprezesa Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

 

We wspomnianym rozdziale został opisany przypadek Szkoły Podstawowej nr 340 w Warszawie, które przez lata była miejscem bardzo głośnym i pogłosowym. Placówka, jako pierwsza w Polsce, została poddana modernizacji akustycznej i obecnie jako jedyna spełnia wymagania normy PN-B-02151-4:2015-06. W publikacji przedstawiono pozytywne skutki tych zmian oraz wskazówki, które pomogą polepszyć komfort akustyczny uczniów i nauczycieli w innych szkołach. Okazuje się bowiem, że poprawę można uzyskać nawet przez stosunkowo niewielkie zmiany w aranżacji pomieszczeń i ich wyposażeniu. Na przykład poprzez zmianę ustawienia ławek lekcyjnych, wprowadzenie miękkich elementów wyposażenia, takich jak dywany, zasłony, pufy czy stosowanie na nogach krzeseł i stołów nakładek wyciszających, które obniżają hałas wytwarzany w czasie ich przesuwania.


Poradnik skierowany jest do nauczycieli, rodziców, zarządców budynków oraz wszystkich tych, którzy chcieliby zadbać o swój komfort słuchania. Twórcy podkreślają ważność tematu, uświadamiając, że podejmowane przez nas decyzje będą miały wpływ na to, jaka będzie nasza przyszłość: ,,Nasze aktualnie podejmowane decyzje dotyczące stylu życia będą rzutowały na następne pokolenia w stopniu większym niż kiedykolwiek wcześniej. Hałas przynosi konsekwencje nie tylko dla ludzi, jego ofiarami stają się również zwierzęta i rośliny. Ekologia akustyczna kieruje nas w stronę refleksji na temat współczesnego człowieka jako gatunku, który zdominował wszystkie żywe istoty.’’


Przewodnik jest dostępny do pobrania na stronie organizatora:
https://uslysz.filharmonia.szczecin.pl/pl/323-Publikacja_ONLINE_Przewodnik_po_ekologii_akustycznej

 

 

 

 

01 chik
01 chik