Jasno, ale w sam raz ciepło. Zastosowania szyb przeciwsłonecznych |
Data dodania: 03.05.21 |
Stały dostęp do światła słonecznego jest istotny w każdym budynku, ale jego duża ilość może przeszkadzać. Podobnie rzecz ma się z energią cieplną ze słońca, która może w miesiącach letnich prowadzić do wzrostu wydatków na klimatyzację. Oba problemy rozwiązuje szkło przeciwsłoneczne.
Stały dostęp do słońca jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania – umożliwia ono tworzenie witaminy D3 w naszych organizmach, która jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego czy nerwowego. Reguluje również nasz cykl dobowy. Pozbawiony słońca nasz zegar biologiczny szybko się rozregulowuje, co może mieć dalekosiężne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Światło słoneczne ma wiele zalet, ale również może negatywnie wpływać na nasze codzienne działania oraz zdrowie.
Słońce wywiera niebagatelny wpływ na nasz wzrok – już rozproszone może nas oślepić, a bezpośrednie wpatrywanie się skutkuje poważnymi uszkodzeniami narządu wzroku. Efekty tego widać np. na drogach – według raportu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w 2019 roku doszło do 124 wypadków spowodowanych oślepiającym słońcem .
Działanie światła słonecznego jest również wyzwaniem dla architektów, inżynierów i budowniczych, gdyż z jednej strony muszą oni zapewnić stały, nieprzerwany dopływ światła dziennego użytkownikom budynku, ale z drugiej muszą zadbać, żeby nie wpływało ono negatywnie na ich dobrostan. Słońce jest również istotne w kontekście efektywności energetycznej budynku.
O ile w zimie dopływ słońca jest pożądany, bo zapewnia światło i ciepło, o tyle w lecie może on być na dłuższą metę męczący oraz może zwiększać koszty użytkowania budynku – mówi Ryszard Chłopek, Product Manager z Pilkington Polska.
Problem ten można rozwiązać stosując szkło przeciwsłoneczne. Jednym z dostępnych na rynku rodzajów jest Pilkington Suncool™ – bezbarwne szkło float pokryte cienką powłoką, które charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła, ale niewielką przepuszczalnością energii słonecznej.
Dla przykładu, szyba zespolona jednokomorowa o konfiguracji 6 mm szyba zewnętrzna – 16 mm argon – 4 mm Pilkington Optifloat™ Clear, przy zastosowaniu Pilkington Suncool™ 70/35 jako szyby zewnętrznej, przepuszcza 71% światła, ale jej całkowita przepuszczalność energii wynosi tylko 38%.
Szkło przeciwsłoneczne sprawdza się również w zimie – zastosowana w nim powłoka umożliwia przedostanie się do wnętrza części energii słonecznej z zewnątrz, co zapewnia stały dopływ ciepła, ale odbija do środka promieniowanie długofalowe pochodzące ze źródeł ogrzewania, zatrzymując je w budynku. Potwierdza to niski współczynnik przenikania ciepła – w wypadku wymienionej wcześniej zespolonej szyby jednokomorowej wynosi on 1,0 W/m2K.
Szkło przeciwsłoneczne sprawdzi się w każdym domu, ale również w miejscach, gdzie niezbędny jest stały dostęp do światła dziennego, ale z ograniczeniem przepuszczalności energii, więc świetnie nada się do biur, hoteli czy bibliotek. Nie tylko zapewnia ono nieprzerwany dopływ naturalnego światła, ale również zmniejsza koszty ponoszone na ogrzewanie i sztuczne oświetlenie budynku. %20ruchu%20drogowego%20dla%20dr%C3%B3g%20krajowych %20w%20zarz%C4%85dzie%20GDDKiA.pdf
|