Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Naturalna wentylacja i komfort akustyczny - nowe okno Schüco AWS 90 AC.SI
Data dodania: 07.07.21

Jak wskazuje WHO, hałas staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Dlatego dziś przy projektowaniu nowych budynków coraz częściej zwraca się uwagę na rozwiązania zapewniające podwyższoną ochronę akustyczną.

 

 20210629schuco

 

Naturalna wentylacja do tej pory stała w sprzeczności z tym założeniem. Unikatowe na skalę rynku okno akustyczne AWS 90 AC.SI skutecznie chroni pomieszczenia przed dźwiękami z otoczenia nawet przy uchylonym skrzydle.

 

Rosnące zanieczyszczenie hałasem wiąże się przede wszystkim ze zjawiskiem intensywnej urbanizacji i wzmożonym ruchem drogowym. Nasila się trend migracji ludności do dużych miast, które ulegają zagęszczeniu. Z tego powodu wzrasta potrzeba uwzględniania rozwiązań, które pozwalają na redukcję lub rozpraszanie szkodliwego dla zdrowia hałasu w nowo projektowanych budynkach, np. w postaci stolarki okiennej o odpowiednich właściwościach tłumiących.

 

Jednak w przypadku tradycyjnych okien jakiekolwiek rozszczelnienie skrzydła w celu wentylacji pomieszczenia wiąże się z całkowitą utratą właściwości dźwiękochłonnych. Problem ten rozwiązuje innowacyjne aluminiowe okno akustyczne AWS 90 AC.SI, które łączy funkcję naturalnej wentylacji ze skuteczną ochroną akustyczną.

 

 

20210629schuco1

 

Optymalna ochrona przy uchylonym skrzydle

Nowe jednoramowe okno AWS 90 AC.SI to nowatorskie rozwiązanie, które zapewnia izolacyjność akustyczną także przy uchylonym skrzydle. Dzięki temu pozwala zachować wysoki komfort przebywania w optymalnie wentylowanych pomieszczeniach bez kompromisu związanego z ochroną przed hałasem.

 

Rozwiązanie to powstało szczególnie z myślą o domach, budynkach wielorodzinnych czy biurach zlokalizowanych w hałaśliwych lokalizacjach miejskich lub przy drogach szybkiego ruchu. W momencie uchylenia skrzydła strumień powietrza z zewnątrz przepływa przez prefabrykowane kasety filtracyjne w górnej części ościeżnicy.

 

W ten sposób dźwięki otoczenia ulegają rozproszeniu, a hałas znaczącej redukcji. Izolacyjność akustyczna w pozycji uchylnej może wynosić od 31 do nawet 34 dB. Do wyboru jest wersja rozwierno-uchylna oraz rozwierna. W drugim przypadku okno może być tylko rozwierane, a izolacyjność akustyczna jest zapewniona w pozycji określonej przez ogranicznik rozwarcia.

 

 

Praktyczne funkcje i wygoda obsługi

Okno akustyczne w wersji rozwierno-uchylnej i rozwiernej zapewnia taką samą wygodę obsługi, jak tradycyjna stolarka okienna. Można je rozewrzeć na pełną szerokość w celu szybkiego wietrzenia pomieszczeń lub mycia zewnętrznej szyby od strony pomieszczenia. Przy zastosowaniu ukrytego okucia AvanTec kąt rozwarcia skrzydeł może wynosić aż 180º.

 

Konstrukcja kaset filtracyjnych pozwala na ich łatwe otwieranie i czyszczenie. W razie potrzeby można je także szybko i bez problemu wymieni na nowe. Funkcjonalność i unikatowe właściwości rozwiązania zostały w tym roku docenione przez jury prestiżowego międzynarodowego konkursu Red Dot Design Award. Okno akustyczne AWS 90 AC.SI uzupełnia asortyment istniejących już rozwiązań ochrony akustycznej marki Schüco.

 

Obejmuje on aluminiowe okna zespolone, skrzynkowe oraz innowacyjne rozwiązania zintegrowanej wentylacji okiennej, które również zapewniają jednoczesną wymianę powietrza i ochronę przed hałasem.

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także