Odpowiednio wyposażone okna oraz drzwi tarasowe i wejściowe mogą uchronić przed włamaniem, a także zwiększają bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu. Podpowiadamy, jakie rozwiązania warto uwzględnić przy zakupie stolarki.

 

20210707vetrex 1 Okna i drzwi tarasowe Vetrex

Okna i drzwi tarasowe fot. Vetrex

 

Od rodzaju zamontowanych okien i drzwi zależy w dużym stopniu bezpieczeństwo domu. To właśnie tędy włamywacze najczęściej dostają się do środka. Dlatego ważne jest, by zastosować specjalne wzmocnienia stanowiące barierę dla złodziei. Takiego zabezpieczenia wymagają zwłaszcza okna i drzwi tarasowe usytuowane na parterze oraz drzwi wejściowe.

 

Stolarkę można również wyposażyć w dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo podczas codziennych czynności. Pozwala to ograniczyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku i urazu.

 

20210707vetrex 2 Okno Vetrex V82 ProSafe

 Okno Vetrex V82 ProSafe fot. Vetrex

 

„W oknach wykonywanych na zamówienie można dostosować rodzaj zabezpieczeń do indywidualnych potrzeb. W przypadku rozwiązań antywłamaniowych niezwykle istotne jest, by stosować je kompleksowo. Tylko wtedy stolarka będzie rzeczywiście bardziej odporna na próby sforsowania od zewnątrz. Bardzo ważną rolę odgrywa tu także specjalny montaż.

 

Do solidnego osadzenia stolarki w ścianie konieczne jest zastosowanie większej niż standardowo liczby punktów mocujących. Taki montaż powinien być wykonany przez wykwalifikowane i doświadczone ekipy. Okna i drzwi można również doposażyć w szereg rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo domownikom.

 

Dla przykładu nietłukące się szyby pozwalają ograniczyć ryzyko zranienia. Z kolei by uchronić dzieci przed upadkiem z wysokości, warto wyposażyć okna w mechanizmy blokujące otwarcie skrzydła” – mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

 

20210707vetrex 3 Drzwi zewnetrzne Premium Vetrex

 Drzwi zewnetrzne Premium Vetrex

 

Okna i drzwi tarasowe odporniejsze na włamanie

Jedna z często wykorzystywanych przez włamywaczy metod polega na wypchnięciu skrzydła z ościeżnicy. By to utrudnić, stosuje się zabezpieczenia antywyważeniowe. W przypadku okien są to rolki grzybkowe współpracujące z zaczepami antywyważeniowymi oraz przeciwbieżne zamknięcie środkowe.

 

Rolki grzybkowe, będące elementem okucia obwiedniowego, znajdują się na skrzydle. Po zamknięciu okna zakotwiczają się one w specjalnych zaczepach umieszczonych na ościeżnicy. Im więcej takich punktów ryglowania na całym obwodzie okna, tym lepsza ochrona. Przykładowo w modelu Vetrex V82 ProSafe może być do 14 elementów antywyważeniowych w jednym skrzydle.

 

20210707vetrex 4 Okno Vetrex V82 ProSafe

 Okno Vetrex V82 ProSafe

 

Przeciwbieżne zamknięcie środkowe składa się z dwóch rolek grzybkowych, które ryglują się po obu stronach zaczepu antywyważeniowego. Przy próbie podważenia jednej z rolek, druga jeszcze mocniej zaciska się w zaczepie. Dodatkowo można zamontować zawiasy o specjalnej konstrukcji i zwiększonej nośności, które przytwierdza się do wzmocnienia większą liczbą wkrętów.

 

Przesuwne drzwi tarasowe, zależnie od modelu, wyposaża się w rolki grzybkowe i zaczepy antywyważeniowe bądź w specjalne haki ryglujące. Przy konstrukcjach o dużych gabarytach przeszkodę dla włamywaczy stanowi również sama waga przeszklenia. Może ona dochodzić do kilkuset kilogramów. Wyważenie takich drzwi stanowi prawdziwe wyzwanie.

 

Kolejne ważne zabezpieczenie to laminowane szyby, które są bardziej odporne na rozbicie. Przy uderzeniu pękają, ale pozostają na swoim miejscu. Dzięki temu intruz nie dostanie się do domu. Szyby laminowane umieszcza się po zewnętrznej stronie pakietu szybowego. Składają się one z minimum dwóch tafli szkła o grubości 4 mm, połączonych kilkoma warstwami folii PVB.

 

Większa liczba warstw folii wpływa na podniesienie wytrzymałości przeszklenia. Na przykład w szybie klasy P4 są cztery warstwy folii. By zapewnić jeszcze lepszą ochronę, pakiety szybowe wkleja się w profile skrzydła w specjalnej technologii STV. Uniemożliwia to wypchnięcie szyby z ramy.

 

20210707vetrex 5 Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide 82

 Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide 82

 

Przed próbami włamania polegającymi na przesunięciu okucia od zewnątrz zapobiegają klamki z kluczem. Ponadto mechanizm klamki zabezpiecza się przed rozwierceniem wkładką ze stali hartowanej. Poziom bezpieczeństwa zależy też od konstrukcji profili.

 

W przypadku stolarki z PVC największą sztywnością cechują się profile klasy A, które mają specjalne wzmocnienia z wielokrotnie giętej stali ocynkowanej o grubości nawet do 3 mm. Stal w ramie przycięta pod kątem 45 stopni dodatkowo wzmacnia naroża okna.

 

Jeśli w domu przewidziany jest system alarmowy, warto zamówić okna i drzwi tarasowe wyposażone w magnetyczne czujniki otwarcia, tzw. kontaktrony. Zamontowane fabrycznie zabezpieczenia mają tę zaletę, że nie zakłócają estetyki ram. Kontaktrony pozwalają na bezpośrednie podłączenie stolarki do centrali alarmowej.

 

Po nieuprawnionym otwarciu skrzydła pojawi się sygnał włamania. Barierę dla złodziei stanowią również rolety zewnętrzne. Wydłużają one czas potrzebny na dostanie się do okien i drzwi tarasowych.

 

 

Zabezpieczenia antywłamaniowe w drzwiach wejściowych

Solidna budowa i odpowiedni sposób ryglowania sprawiają, że drzwi zewnętrzne są trudniejsze do pokonania. Największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym na zniszczenie, odznaczają się metalowe skrzydła i ościeżnice.

 

Przykładowo drzwi Premium Vetrex są pokryte od zewnątrz płaszczem stalowym, a ościeżnice wykonane zostały z aluminium. W modelach z przeszkleniami i w naświetlach, po zewnętrznej stronie pakietu szybowego niezbędne jest zastosowanie szyb laminowanych, np. klasy P4.

 

Istotną rolę odgrywają ponadto mocne zamki i zabezpieczenia antywyważeniowe. Dobrym rozwiązaniem jest zasuwnica z trzypunktowym ryglowaniem. Poza zamkiem środkowym ma ona dwa dodatkowe elementy ryglujące umieszczone w górnej i dolnej części skrzydła. Przy przekręcaniu klucza, ze skrzydła wysuwają się bolce, które blokują się w otworach w ościeżnicy.

 

Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się atestowaną wkładkę, np. w klasie C. Zabezpieczenia antywyważeniowe umieszczane są od strony zawiasów. Składają się na nie zamontowane na krawędzi skrzydła metalowe elementy, które przy zamykaniu drzwi chowają się w specjalnych otworach w ościeżnicy.

 

Przed wyważeniem chroni również większa liczba zawiasów. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi czujnik otwarcia. Jedną jego część montuje się na skrzydle, a drugą na ramie. Po podłączeniu drzwi do systemu alarmowego, w razie niepożądanego otwarcia zostanie uruchomiony alarm.

 

 

Bezpieczne okna do pokoju dziecka

Tworząc najmłodszym bezpieczną przestrzeń do zabawy, należy właściwie zabezpieczyć okna w pokojach dziecięcych. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by maluch nie otworzył samodzielnie skrzydła okiennego. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku okien zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach.

 

Do najprostszych rozwiązań należy klamka z kluczem. Nie daje ona jednak możliwości równoczesnego wietrzenia pomieszczenia. Bardziej zawansowany jest system TiltFirst. Zastosowano w nim specjalne okucie i klamkę z wkładką cylindryczną. W efekcie dziecko uchyli okno, ale go nie otworzy.

 

Blokada zostaje zwolniona dopiero po przekręceniu klucza. Ponowne przejście klamki do pozycji uchylenia automatycznie uaktywnia blokadę. System ma tę zaletę, że można łatwo przywrócić normalną pracę okna, np. gdy maluch dorośnie. By usunąć zabezpieczenie, wystarczy wymienić trzy elementy okucia.

 

Okna warto również wyposażyć w szyby bezpieczne – laminowane lub hartowane. Dziecko nie będzie wówczas narażone na zranienie w efekcie zbicia szyby, np. po uderzeniu piłką lub inną zabawką.

 

 

Większe bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu

W drzwiach tarasowych idealnie sprawdza się tzw. niski próg, który ogranicza ryzyko potknięcia przy przechodzeniu. W systemach podnoszono-przesuwnych występuje on w standardzie. Niektóre modele, np. Vetrex Slide 82, są dodatkowo wyposażone w specjalną nakładkę „bez barier”. Dzięki niej wyjście na taras jest praktycznie bezprogowe. W innych systemach tarasowych można uzyskać niższy próg poprzez umocowanie dolnej ramy nisko w posadzce.

 

Kolejnym rozwiązaniem, które można zastosować w drzwiach podnoszono-przesuwnych, jest system „soft close”. Pozwala on na łagodne domknięcie skrzydła, co eliminuje możliwość przytrzaśnięcia dłoni. Przydaje się to zwłaszcza przy konstrukcjach o bardzo dużych rozmiarach.

 

W oknach rozwierno-uchylnych bezpieczeństwo użytkowania zwiększa stabilizator uchyłu oraz blokada błędnego położenia klamki zintegrowana z podnośnikiem skrzydła. Ten pierwszy chroni przed zatrzaśnięciem skrzydła pod wpływem silnego podmuchu wiatru, co mogłoby skutkować zbiciem szyby.

 

Blokada błędnego położenia klamki zintegrowana z podnośnikiem skrzydła uniemożliwia uchylenie okna, gdy jest ono otwarte. Dzięki temu skrzydło nie wypnie się z górnego zawiasu.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.