Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

Spacer architektoniczny z okazji Międzynarodowego Roku Szkła
Data dodania: 19.07.22

Z okazji Międzynarodowego Roku Szkła NSG Group przygotowało wystawę, która już niedługo pojawi się na ulicach Skierniewic i Sandomierza. Będzie można w niej poznać szczegóły historii produkcji szkła w Polsce i na świecie oraz zapoznać się z przykładami zastosowania szkła w różnych projektach architektonicznych.

 

20220707pilkington 1

 


Trwa Międzynarodowy Rok Szkła
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zadecydowało w maju 2021 roku, że rok 2022 będzie Międzynarodowym Rokiem Szkła. Przez dwanaście miesięcy na całym świecie odbywają się konferencje, warsztaty oraz wystawy pokazujące rolę i zastosowanie szkła w codziennym życiu. W obchody szczególnie intensywnie angażują się branżowe organizacje i producenci szkła.

 

20220707pilkington 8

 

Z tej okazji NSG Group przygotowało plenerową wystawę, którą już niedługo będą mogli oglądać mieszkańcy Skierniewic oraz Sandomierza. Dobór miejsc jest nieprzypadkowy – Sandomierz to jedna z najważniejszych lokalizacji na polskiej szklanej mapie. Znajduje się tutaj huta szkła Pilkington Polska oraz zakład Pilkington Automotive Poland. W Skierniewicach natomiast mieści się największy zakład przetwarzający szkło i produkujący szyby zespolone należący do Pilkington IGP.

 

20220707pilkington 9


Spacer po świecie architektury
Wystawa będzie miała formę tablic z najważniejszymi informacjami o produkcji szkła w Polsce, historii NSG Group, a także przykładami realizacji z użyciem szkieł marki Pilkington.

 

20220707pilkington 2

 

Spacerujący dowiedzą się, że szkło, choć przezroczyste i często niezauważalne, jest niezbędnym elementem współczesnej architektury, a rozwój technologiczny, który miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat pozwolił nadać mu różne, niejednokrotnie bardzo wyspecjalizowane właściwości.

 

20220707pilkington 2

 

NSG Group od wielu lat angażuje się w upowszechnianie wiedzy na temat produkcji i zastosowania szkła – mówi Krzysztof Granicki, Prezes Pilkington Polska i Pilkington IGP.

 

20220707pilkington 3

 

– Za przykład może posłużyć nasza współpraca z Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, czego efektem jest wystawa „Od piasku do szkła”, którą obecnie można oglądać w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. We współpracy z władzami Sandomierza zrealizowaliśmy także Szklany Spacer, który pokazuje, jak wyglądały w przeszłości sandomierskie zabytki.

 

20220707pilkington 4

 

Chcemy uczestniczyć w życiu miast, w których jesteśmy obecni, chcemy być dobrym sąsiadem i chcemy popularyzować tematykę szklaną. W kolejnych miesiącach planujemy przenieść skierniewicką wystawę do innych miast Polski.

 

20220707pilkington 5

 

NSG Group od wielu lat przykłada dużą wagę do edukacji na tematy związane z produkcją i zastosowaniem szkła. Przykładem zaangażowania w promocję tej tematyki jest dostępna na urządzenia mobilne aplikacja, która pozwala zapoznać się z ofertą szkieł produkowanych przez spółkę, a także z projektami referencyjnymi, w których ich użyto.

 

20220707pilkington 4

 

Przekrój jest bardzo szeroki – od zabytkowych kopalni węgla kamiennego takich jak GUIDO w Zabrzu, przez centra handlowe w rodzaju Nowej Stacji w Pruszkowie, aż po obiekty małej architektury takie jak skarbonka na krakowskim Rynku czy szklana platforma widokowa „Krok w Otchłań” w Chamonix-Mont-Blanc we Francji.
 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także