Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Energeto w podróży po Europie w ramach mobilnego domu energooszczędnego BASF
Data dodania: 07.04.10

ImageMESH, skrót od Mobile Energy-Saving House, czyli mobilny dom energooszczędny, firmy BASF wyrusza w trasę po Europie.

Od końca marca do maja 2010 r. firma wyśle przenośny dom pasywny w podróż po Europie.

W Polsce będzie można go obejrzeć 13.04 w Krakowie na skwerze przy Galerii Krakowskiej oraz 15.04 w Warszawie przy Pałacu Nauki i Kultury (od ul. Emilii Plater).

Pozostałe kraje trasy to Austria, Słowacja, Czechy, Dania, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria i Włochy.                        

Wszystkie istotne rozwiązania do projektowania domów pasywnych

Odwiedzający goście mogą zapoznać się z głównymi aspektami domu pasywnego. Budynek o powierzchni 24 m², który objechał Niemcy w 2009 r., zaprojektowany jako autentyczny dom pasywny, z pełną izolacją termiczną i bezszwową, szczelną obudową, jest przykładem projektu i konstrukcji domu pasywnego z łatwą w montażu izolacją dźwiękową i termiczną, oknami energooszczędnymi i inteligentną klimatyzacją.

ImageEnergeto® - wyjątkowe okna

W ramach ekspozycji, jako rozwiązanie rekomendowane do domów pasywnych, zaprezentowane zostaną również produkowane przez Aluplast profile okienne energeto® 8000.

Są to systemy z uszczelnieniem zewnętrznym o szerokości 85 mm, które w wersji standardowej osiągają współczynnik izolacyjności termicznej Uf = 0,98 W/m2K, co przy zastosowaniu pakietów trzyszybowych daje możliwość wykonania okien o współczynniku Uw = 0,8 W/m2K (spełniajace wymagania domu pasywnego).

Po wypełnieniu komór profili specjalną pianą poliuretanową możliwe jest natomiast uzyskanie współczynnika przenikania ciepła dla profili Uf = 0,82 W/m2K, co pozwala wykonać okna o współczynniku Uw = 0,61 W/m2K.

Zaproponowany przez aluplast koncept energeto® jest nowym kierunkiem w myśleniu o energooszczędności okien, gdyż wiąże się z wyeliminowaniem stosowanych dotychczas w profilach wzmocnień stalowych, które powodowały pogorszenie ich termiki.

Wdrożenie energeto® możliwe jest dzięki kombinacji dwóch innowacyjnych technologii aluplast:
- „bonding inside“, specjalnego skrzydła z zastosowaniem techniki klejenia szyb oraz
- „powerdur inside“, nowego rodzaju ram opracowanego we współpracy z firmą BASF z zastosowaniem tworzywa sztucznego Ultradur® High Speed, który zastępuje wzmocnienia stalowe stosowane w konwencjonalnych ramach.

Metalowe usztywnienie w profilach ram okiennych tworzy wskutek wysokiej przewodności cieplnej mostek termiczny. Wzmocniony włóknem szklanym termoplast zastępuje stal stosowaną w konwencjonalnych ramach z tworzywa sztucznego i zapewnia zdecydowanie lepsze właściwości izolacji cieplnej przy tych samych mechanicznych właściwościach okna. Zastosowanie technologii wklejania szyb pozwala natomiast wykorzystać pełną głębokości wrębu szybowego.

Głębsze osadzenie szyby we wrębie, prowadzi do zmniejszenia wartości współczynnika przenikania ciepła liniowego mostka termicznego występującego na styku szyby z ramą skrzydła, co daje lepsze zabezpieczenie przed tworzeniem się rosy na krawędzi szkła. Dzięki stałemu połączeniu szyby i skrzydła zmniejsza się ryzyko wykrzywienia, wygięcia, a także osiadania skrzydła. Metoda ta minimalizuje ryzyko pęknięć szyb w wyniku naprężeń punktowych oraz wydłuża czas eksploatacji skrzydeł bez potrzeby ich regulacji.                                        

Image 

Prezentacja zdjęć wykonanych kamerą termowizyjną podczas targów frontalne 2010 (z lewej strony okno wykonane w systemie energeto® 8000 z pakietem trzyszybowym, z prawej strony w systemie Ideal 4000 z pakietem dwuszybowym.

Prezentowany w ramach mobilnego domu energooszczędnego eksponat energeto® 8000 jest dodatkowo okleinowany folią dekoracyjną w kolorze antracytowym. Wykonana przez Hornschuch folia pokrywająca profile okienne zawiera pigmenty BASF Lumogen®, Sicopal® i Sicotan® zmniejsza absorpcję, tym samym profile są bardziej odporne na działanie słońca, a jednoczesnie uzyskują lśniące kolory i trwałe powierzchnie.

Odwiedzający goście mogą zapoznać się z szeregiem innowacyjnych rozwiązań, wśród których wymienić można m.in.:

- innowacyjna izolacja z produktów BASF takich, jak Neopor® oraz Styrodur® C, które są wykorzystywane jako odporna na ściskanie i hydrofobowa izolacja cieplna np. płyt fundamentowych, płaskiego dachu i obrzeży.
- dekoracyjne pochłaniacze hałasu wykonane z pianki BASF Basotect®, która jest lekka, łatwa w obróbce i trudnopalna;
- kolektory słoneczne produkcji firmy Viessmann, zawierające izolację cieplną z pianki Basotect.
- profile okienne energeto®, energooszczędne i ekonomiczne rozwiązania dedykowane do domów energooszczędnych i pasywnych
- Isokorb® XT produkcji Schöck z rdzeniem izolującym z tworzywa Neopor: według producenta, ten element izolacji jest pierwszym i jak dotąd jedynym elementem łączącym dla komponentów nośnych izolacji, który został zakwalifikowany jako tak zwany "element rysy termicznej" przez Passivhausinstitut Darmstadt

Szczegółowe informacje i kalendarz trasy znajdują się na stronie: http://www.plasticsportal.net/wa/plasticsEU~de_DE/portal/show/content/products/foams/neopor_neu/neopor_mesh_tour

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik