Historia firmy – historia sukcesu rodziny Klingerów

Początki firmy sięgają 1931 roku. Wtedy to w austriackim Linzu powstał ślusarski zakład budowlano-konstrukcyjny.

Założył go Eduard Klinger senior, który już wtedy miał ambicje uczynienia z jednoosobowego zakładu znaczącego przedsiębiorstwa.

Po wojnie Klinger prowadził już średniej wielkości zakład rzemieślniczy w branży metalowo-budowlanej.

 

Image 

-To co stanowiło punkt zwrotny w historii firmy, to genialne rozeznanie przez założyciela potencjału tkwiącego w nieznanym wcześniej materiale – tworzywie sztucznym. Klinger nabył licencję na produkcje okien tworzywowych w Austrii na przełomie 1963 i 64 roku – mówi Marcin Ksokowski, prezes zarządu IFTM Internorm Sp. z o.o. wyłącznego dystrybutora okien firmy Internorm na terenie Polski.

Wtedy też narodziła się marka Internorm. Obok firmy metalowo-budowlanej Klinger, w miejscowości Traun powstaje Internorm GmbH, zajmujący się produkcją okien z tworzyw sztucznych.

¬-Rozwijając się firma nie straciła swojego rodzinnego charakteru, który wyróżnia ją po dzień dzisiejszy. W latach sześćdziesiątych do zarządzania firmą włączone zostały dzieci Eduarda seniora – Eleonora, Eduard junior i Helmut. Drugie pokolenie Klingerów doprowadziło do zdobycia przez Internorm pozycji wiodącej marki w Austrii – mówi Marcin Ksokowski

Image 

Wzrost pociągnął za sobą konieczność uruchomienia drugiego zakładu produkcyjnego. W tym celu Internorm pozyskał lokalnego producenta okien w Sarleinsbach i dostosował zakład do produkcji okien z tworzyw sztucznych.

W 1997 roku do władzy w firmie dochodzi trzecie pokolenie. Drugie pokolenie wycofuje się z działania operacyjnego i ustępuje miejsca w zarządzaniu swoim dzieciom. Także w tym okresie w firmie wdrażana jest rewolucyjna technologia produkcji okien – drewniano aluminiowych. W 1998 roku w wieku 59 lat zmarł założyciel firmy.

W 2001 roku firma obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Do Maja tego roku Internorm wyprodukował 10 milionów okien. Rok później powstało Międzynarodowe Konsorcjum Okienne (IFN).

-Powstanie konsorcjum oznaczało usamodzielnienie się Internormu jako obszaru działań biznesowych firmy i wyodrębnienie zakresu produkcyjnego. Internorm stał się największą europejską firmą produkującą okna. Co więcej mimo trendów spadkowych w branży Internorm cały czas notuje wzrosty. W tej chwili eksport firmy stanowi ponad połowę obrotu – dodaje Prezes IFTM Internorm

Image 

Nowoczesne fabryki – produkty najwyższej klasy

Produkty Internorm powstają trzech zakładach produkcyjnych. W Traun znajduje się centrala Internationalen Fensternetzwerk (INF) oraz Internorm International. Tu obraduje zarząd oraz rada nadzorcza. Także tu funkcjonują trzy sfery produkcji specjalnych produktów z tworzywa sztucznego takich jak okna okrągłe czy ukośne, aluminiowe okiennice; produkcja drzwi aluminiowych; produkcja szyb. Drugim z zakładów jest fabryka w Sarsleinsbach, która jest jedną z najnowocześniejszych fabryką okien w Europie. Trzecim zakładem jest produkujący drewniano-aluminiowe produkty w Lannach. W sumie dla Internorm w trzech zakładach pracuje ponad 1800 pracowników.

Jakość Made in Austria

To co wyróżnia Internorm na tle innych producentów to zastosowanie „całościowej koncepcji systemów okiennych”.

-Oznacza to, że w firmie znajdują się wszystkie etapy procesu produkcji okien. Począwszy od badań i rozwoju, poprzez wytwarzanie szkła izolacyjnego, wytłaczanie profili, najnowsze technologie wykończenia  aż po operacje  logistyczne. Dzięki kontroli każdego etapu udaje się osiągnąć jakość niespotykaną u innych producentów. Dziesięciolecia działań pozwoliły wypracować technologie i procedury, które stawiają nas na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o jakość i innowacyjność okien – mówi Marcin Ksokowski

Image 

Pasywne budownictwo bez tajemnic

Internorm jako jedyna firma w Europie posiada 7 certyfikowanych wyrobów dla budownictwa pasywnego przyznanych przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Firma jest aktywnie zaangażowana w promowanie efektywności energetycznej okien i drzwi, dzięki czemu zajmuje pozycję lidera, jeśli chodzi o izolacyjność cieplną systemów okiennych.

-Aby budynki były prawdziwie pasywne muszą składać się z wysokowartościowych komponentów budowlanych. Bez odpowiednich norm i certyfikatów trudno byłoby obiektywnie zmierzyć ich efektywność energetyczną. Obiektywną oceną zajmuje się Instytut w Darmstadt. Komponenty z ich certyfikatami zastosowane w budynkach umożliwiają osiągnięcie standardu budownictwa pasywnego, które także w Polsce będzie stawało się coraz ważniejsze – tłumaczy Marcin Ksokowski

Internorm coraz dynamiczniej wchodzi na polski rynek. Historia sukcesu firmy w Europie Zachodniej, pokazuje, że jest to producent, który w stolarce najwyższej jakości nie ma konkurencji.

więcej informacji: www.okna-pasywne.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.