Nie ujawnia nazwy dewelopera, którego wybór nastąpi lada moment. Pilkington dostał 92,8 mln zł grantu z Ministerstwa Gospodarki.
- To jeden z największych grantów przyznanych w ramach tego działania i największy w tym roku. Dobrze, że trafia do tak prestiżowej inwestycji, która dzięki temu przyjdzie do Polski - komentuje Michał Gwizda, partner w Accreo. Koncern NSG rozważał zlokalizowanie tej inwestycji w Rumunii.

Strefa da hale
Pilkington zatrudni 400 nowych osób. Jedna trzecia doświadczonych pracowników z Sandomierza trafi do nowego zakładu. Dodatkowo, w firmach, którym Pilkington zleci część prac, jak ochrona, transport wewnętrzny, utrzymanie czystości w obiektach itp., pracować będzie 150 osób. Projekt podzielony jest na dwa etapy.

- W pierwszym wynajmiemy od Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trzy hale w Machowie koło Tarnobrzega o łącznej powierzchni 5 tys. mkw. Przystosujemy je do naszych wymogów, wstawimy maszyny i od czerwca będziemy produkować. Będzie tu pracować 80 osób. Jednocześnie rozpoczniemy budowę zakładu w pobliskim Chmielowie [gmina Nowa Dęba - red.] -opowiada Ryszard Jania.

Na 13,5 ha działce powstaną zakład i magazyn, które łącznie będą mieć 60 tys. mkw. powierzchni. Latem 2012 r. w Chmielowie uruchomione zostaną linie produkcyjne. Pełną parą będą pracować pod koniec 2013 r.
- Zezwolenie na pierwszy etap wręczymy firmie w poniedziałek - zapowiada Marek Indyk, szef tarnobrzeskiej strefy.

Strach przed wodą
Nowa inwestycja oddalona jest o 30 km od sandomierskiego zakładu Pilkingtona.
- Najchętniej rozbudowalibyśmy zakład w Sandomierzu. Ale ze względu na niebezpieczeństwo powodziowe, musieliśmy wybrać inne tereny. Burmistrz Sandomierza zaproponował nam dwie lokalizacje w mieście, ale infrastruktura i ceny gruntów okazały się korzystniejsze w strefie ekonomicznej koło Nowej Dęby - mówi prezes NSG w Polsce.

Przyznaje jednak, że Sandomierz pozostanie centrum operacji firmy w Polsce.
- Mamy tam dużą działkę. Przy zapewnieniu ochrony przed powodzią nie wykluczam w przyszłości kolejnych inwestycji - zapowiada Ryszard Jania.

Po dramatycznych wydarzeniach w Sandomierzu w ubiegłym roku rząd obiecał wprowadzić program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły.
- Projekt programu nie będzie jeszcze gotowy na przełomie I i II kw. - mówi Jacek Sońta z Biura Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej szyb
W pierwszym etapie inwestycji Pilkington zwiększy moce produkcji laminowanych szyb przednich w Polsce o 1,7 mln sztuk rocznie i rozszerzy produkcję szyb samochodowych o wartości dodanej. Drugi etap to dodatkowa linia hartowania, która zwiększy zdolności produkcyjne o 4-5 mln hartowanych szyb bocznych i tylnych rocznie.

Linie montażu dodatkowych komponentów zostaną uruchomione w połowie 2011 r., a główne linie produkcyjne w połowie 2012 i w trakcie roku 2013. Pilkington działa w Polsce od 1993 r. Zatrudnia tu 1,8 tys. osób w 11 zakładach.

źródło: Puls Biznesu, Małgorzata Grzegorczyk

więcej informacji: www.pb.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.