Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 01 okladka

Świat Szkła 01/2020

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Basen Olimpijski w Szczecinie: minimalizm i nowoczesność
Data dodania: 28.06.11

Prosta bryła i powściągliwość w wykorzystaniu materiałów wykończeniowych nie muszą określać architektury pozbawionej wyrazu. Wręcz przeciwnie. Przykładem umiejętnego połączenia minimalistycznej formy z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi i technicznymi jest Basen Olimpijski w Szczecinie.

Basen Olimpijski w Szczecinie, znany jako Floating Arena, to najnowocześniejszy kompleks pływacki w kraju. Zastosowane w projekcie nowatorskie rozwiązania i instalacje, a przede wszystkim liczne przeszklenia ze szkła profilowego Pilkington Profilit™ zadecydowały o powodzeniu konstrukcji i przychylnym przyjęciu całej inwestycji.

Image 

Kompleks Floating Arena powstał w wyniku rozbudowy Szczecińskiego Domu Sportu (dawniej Wojewódzkiego Domu Sportu) zaprojektowanego w latach 60. przez Mariana Rąbka. Twórcy nowego projektu – architekci Marek Orłowski i Marek Szymański – zainspirowani pracami Franka Lloyda Wrighta i Miesa van der Rohe'a postanowili harmonijnie wpisać nowoczesną bryłę w istniejącą modernistyczną zabudowę. Swoją propozycję rozbudowy obiektu oparli na wykorzystaniu szkła jako głównego materiału.

„Szkło profilowe odgrywa w tym projekcie istotną rolę: wpuszcza do wnętrza bardzo dużą ilość światła dziennego, zabezpieczając równocześnie przed efektem lśnienia i oślepiania. Jest to wspaniały element elewacyjny i okienny” – wyjaśnia architekt Marek Orłowski.

– „Przy realizacji basenu odkryliśmy dodatkową zaletę szkła profilowego. W zależności od kierunku padania światła szkło mieni się w najróżniejszy sposób. Jest to szerokie spektrum obrazów: innych o różnych porach dnia i innych w nocy, gdy z zewnątrz widać podświetlony basen”.

Image

Koncepcja rozbudowy istniejącego kompleksu miała na celu stworzenie obiektu spełniającego wszelkie normy klasy olimpijskiej. Pierwszoplanowe wymagania postawione projektom dotyczyły innowacyjności budowli. Położono nacisk na wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i instalacji.

Ważne również było zachowanie harmonii między starym a nowym obiektem. Założenie to udało się zrealizować dzięki zastosowaniu takich samych materiałów, co pozwoliło na uzyskanie jednolitego wyrazu estetycznego.

Image

O wyjątkowości kompleksu na skalę kraju stanowi pomost przesuwny o napędzie elektrycznym, który pozwala podzielić basen na dwie części. Rozwiązanie to umożliwia realizację niezależnych zajęć na dwóch 25-metrowych połowach. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w kompleksie istnieje możliwość treningu pływaków w basenie z przeciwprądem.

Tworzy to optymalne warunki do poprawy wyników zawodników oraz wyeliminowania popełnianych przez nich błędów. Basen Olimpijski w Szczecinie, jako jedyny w kraju, ma takie urządzenie.

Image

Celem zachowania prostego i surowego charakteru budynku Floating Arena, w elewacji zastosowano głównie cegłę, szkło okienne oraz szkło profilowe, z którego wykonano liczne przeszklenia. Produkt ten został wykorzystany m.in. w fasadzie na wysokości pomostów roboczych nad trybunami. Pozwoliło to doświetlić halę basenową światłem dziennym oraz wyeksponować w subtelny sposób lekką konstrukcję całego budynku.

„W fasadach zastosowano przeszklenia podwójne ze szkła Pilkington Profilit™ Amethyst typ K25/60/7 od zewnątrz oraz Pilkington Profilit™ Plus 1,7 typ K25/60/7 od wewnątrz” – mówi Krzysztof Sznajder z firmy Polring-Glas, która jest akredytowanym instalatorem systemu Pilkington Profilit™.

– „Obydwa rodzaje szkła mają powierzchnię o fakturze ornamentowej, przy czym zewnętrze szkło ma powłokę w kolorze niebieskim, a wewnętrzne powłokę niskoemisyjną. Taka konfiguracja pozwoliła na uzyskanie przeszklenia o delikatnie niebieskiej barwie oraz niskim współczynniku przenikania ciepła wynoszącym 1,8 W/m2K”.

Image

Aby zachować ciągłość szklenia na całym obwodzie obiektu, wynoszącym aż 238 metrów, zastosowano rozwiązanie z narożnikami całoszklanymi, bez tradycyjnych słupków. Dzięki temu udało się stworzyć prostą bryłę budynku, o jednolitym i przejrzystym układzie.

Matowy charakter przeszkleń nadał elewacji intrygujący wygląd i doświetlił wnętrze miękkim, rozproszonym światłem. Zastosowanie szkła profilowego pozwoliło także uzyskać ciekawy wygląd budynku wieczorem. Sztuczne światło przenika przez przeszklenia, tworząc wizualny spektakl. Gra świateł przełamuje prostą bryłę budynku i dodaje projektowi dynamiki.

Ze szkła Pilkington Profilit™ wykonano również dach nad częścią łączącą istniejącą salę gimnastyczną i nowo wybudowany basen, a także niektóre elementy wnętrza, jak kiosk kasowy czy lady recepcji i baru.

Image

„Dzięki wykorzystaniu różnorodnych cech szkła wynikających z kształtu, faktury czy też właściwości termicznych, Pilkington Profilit™ okazał się znakomitym materiałem na elementy doświetlające, jak również do tworzenia architektury wnętrz” – podkreśla Krzysztof Sznajder.

– „Świadczy to o wszechstronnych walorach architektonicznych tego produktu. W połączeniu z przemyślaną koncepcją architekta szkło profilowe może stać się zarówno głównym elementem elewacji, jak i ciekawym sposobem na ożywienie minimalistycznych wnętrz”.

Image 

więcej informacji: http://www.pilkington.com/projectreferences/singlecasestudy.aspx?language=Polska&country=Polska&ref=PL0097

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik