Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Bezpieczeństwo w cenie
Data dodania: 12.08.11

Szerokie zastosowanie, łatwa budowa, estetyczny wygląd, wykorzystanie nowoczesnych technologii i niskie koszty realizacji. Czy to jedyne cechy najnowszych urządzeń kontroli dostępu, które sprawiają, że są one dziś jednymi z najczęściej stosowanych systemów zabezpieczeń?

Image

fot. FAAC 

Chociaż wyróżniają się różnym stopniem ochrony, wszystkie mają za zadanie identyfikację osób oraz ograniczenie dostępu do zabezpieczonej strefy. Zapobiegają kradzieżom i zwiększają bezpieczeństwo ludzi, którzy w danym czasie przebywają na chronionym terenie.

Dopasowany do potrzeb
Systemy kontroli dostępu bazują na specjalnie dedykowanych urządzeniach, np. programatorach kart zbliżeniowych, elektronicznych zamkach szyfrowych czy czytnikach kart zbliżeniowych. Różne funkcje poszczególnych urządzeń sprawiają, że z łatwością możemy dostosować je do naszych potrzeb i oczekiwań.

Dla przykładu najnowszy produkt firmy FAAC - Minitime SA to urządzenie kontroli dostępu, które może odczytywać i wydawać polecenia otwarcia drzwi, kontrolować status (otwarte/zamknięte) oraz uruchamiać alarm w przypadku nieupoważnionego otwarcia. Co więcej, działa ono całkowicie autonomicznie, bez zewnętrznego modułu zarządzania lub komputera do programowania albo pobierania danych. Aby dokonać optymalnego wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie nowości. Możemy skorzystać z dodatkowych opcji, często za niewielkie pieniądze albo nawet w tej samej cenie.

Image 

 fot. FAAC

Wszędzie dobrze
Urządzenia kontroli dostępu można stosować niemal wszędzie. W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby wybudowanych biurowców, a liczba ta wciąż rośnie. W tych budynkach szczególnie pożądana jest odpowiednio wysoka ochrona przechowywanych tam informacji: danych, raportów itp. Do poszczególnych pomieszczeń powinni mieć dostęp tylko niektórzy pracownicy.

Zamontowanie systemu zabezpieczeń w szkole chroni najmłodszych przed kontaktem z osobami spoza placówki, gościom hotelowym ułatwia poruszanie się po obiekcie i minimalizuje ryzyko zagubienia przedmiotu (klucz łatwiej może się gdzieś zawieruszyć), a na osiedlach mieszkaniowych i parkingach zwiększa bezpieczeństwo.  Bardzo przydatna może okazać się funkcja Anti-Pass-Back, dostępna np. w urządzeniu Minitime. Uniemożliwia ona ponowne wykorzystanie karty zbliżeniowej (kodu dostępu) na wejściu, jeśli karta (kod) nie była użyta na wyjściu.

Wielkość ma znaczenie
Najważniejsza przy wyborze odpowiedniego systemu zabezpieczeń jest wielkość strefy, którą chcemy chronić. Jeśli jest ona mała, wystarczą systemy kontroli dostępu o najniższym stopniu zabezpieczeń, w których identyfikację osób umożliwiają kody numeryczne. Najwyższe zabezpieczenie zapewnia identyfikacja z wykorzystaniem cech biometrycznych ludzi (głos, siatkówka oka, odcisk dłoni). Instalacje tego typu są najdroższe, a ich stosowanie jest ograniczone ze względu na przepisy prawne, pozwalające na ich użycie tylko w ściśle określonych sytuacjach.

Najpopularniejsze, zarówno wśród instalatorów, jak i osób decydujących o zakupie, są karty zbliżeniowe: chipowe, magnetyczne lub z kodem kreskowym. Identyfikacja za pomocą klucza daje większy poziom zabezpieczeń niż poprzednia, oparta na pamięci. Należy zwrócić uwagę na maksymalną liczbę użytkowników, którą są w stanie obsłużyć automatyczne czytniki.

W przypadku wspomnianego już Minitime SA FAAC jest to aż 500 osób. Tego typu urządzenia możemy więc montować w małych i średnich biurowcach, jeśli zależy nam na atrakcyjnej cenie oraz łatwym i szybkim montażu. Brak połączenia z komputerem pozwala uniknąć już istniejącego w poszczególnych lokalizacjach kłopotliwego okablowania. Konfiguracja Minitime SA z czytnikiem Minitime T lub TAG10 może być używana do kontroli obszaru z dwojgiem drzwi (lub dwoma bramami) – jednym wejściem i wyjściem (wjazdem/wyjazdem).

Przed zakupem zwróćmy uwagę na nowości rynkowe. Będziemy mieli wtedy pewność, że za najlepszą cenę otrzymamy najnowszy produkt z najnowocześniejszymi funkcjami. Wyboru  pomoże nam dokonać autoryzowany dealer danej firmy. Ta z kolei musi wyróżniać się ugruntowaną pozycją na rynku i posiadaniem wszelkich certyfikatów i uprawnień. To wszystko razem zapewni nam niemal 100 proc. bezpieczeństwa. A wszystko w cenie zakupu urządzenia. 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik