Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 05 okladka

Świat Szkła 05/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Jak ochronić dom przed wilgocią?
Data dodania: 13.03.12

Wilgoć w domu jest zjawiskiem naturalnym, którego nie można uniknąć. Para wodna powstaje głównie w łazience czy kuchni i sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla naszego domu – zagrożeniem może być jej kondensacja i osiadanie na ścianach – co w konsekwencji może doprowadzić do zagrzybienia ścian i zniszczenia domu.

Aby zniwelować działanie wilgoci w domu konieczna jest prawidłowa wentylacja. Podczas budowy domu warto zainwestować w dobry system wentylacyjny domu. Czyli po pierwsze dobrze zaprojektowany – po drugie zbudowany z materiałów najwyższej jakości.

Projekt wentylacji pomieszczeń robi projektant budynku – polega on głównie na odpowiednim rozmieszczeniu kanałów wentylacyjnych oraz miejsc w których znajdują się wloty powietrza – koniecznie musi uwzględniać takie miejsca jak łazienka, kuchnia oraz wszelkie pomieszczenia bez okien.

Spójny system wentylacyjny
Równie ważny jak projekt jest wybór materiałów o najwyższe jakości i najlepszych parametrach, bo choć działanie systemu wentylacyjnego nie jest widoczne gołym okiem, to decyduje o tym jak „oddycha” nasz dom. To wybór na  lata –  systemu nie da się wymienić bez ponoszenia dużych kosztów.

W takim przypadku niska cena, nie jest najlepszym kryterium wyboru, tym bardziej, że trwałość domu wykończonego porządnymi materiałami jest o wiele dłuższa niż materiałami o niższych parametrach. Najważniejszym elementem systemu wentylacyjnego jest kominek wentylacyjny, którego zadaniem jest odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz budynku.

- W przypadku naszego kominka optymalna geometria zapewnia niezakłóconą wentylację, a specjalnie ukształtowane kanaliki odprowadzają skropliny (kondensat) na pokrycie dachowe, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z nadmiernych ilości wilgoci w przewodach wentylacyjnych – mówi Przemysław Skibiński, doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Ale aby kominek dobrze spełniał swoją funkcję należy zadbać o wszystkie pozostałe elementy systemu – zapewniające szczelność i właściwą instalację kominka na połaci dachu.

- Planując zakup kominka wentylacyjnego, najlepiej wybrać ofertę z firmy, która posiada komplet akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową: szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej, specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej – radzi Przemysław Skibiński.

Image

fot. Klöber-HPi

Odpowiednia cyrkulacja powietrza
Należy pamiętać, że nawet najlepiej zaprojektowana wentylacja nie spełni dobrze swojej roli, jeżeli nie zapewnimy dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń – o czym zapominamy głównie zimą, bojąc się utraty ciepła. Niezależnie od pory roku zalecane jest częste wietrzenie domu a okna najlepiej pozostawiać w pozycji mikrouchylenia lub zainstalować w oknach nawiewniki z funkcją sterowania wielkością wpuszczanego strumienia powietrza.

Niedopuszczalne jest również zaklejanie czy zasłanianie kratek wentylacyjnych  - bo może się okazać, że pozorna oszczędność na ogrzewaniu – będzie nas kosztować zawilgoconymi ścianami  i zniszczonym domem – a te szkody są znacznie droższe w naprawie.

Więcej szczegółów na www.kloeber.pl

Image

fot. Klöber-HPi

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik