Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Seminarium "Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania"
Data dodania: 30.03.12
W dniu 29 marca we Wrocławskim Centrum Kongresowym w Hali Stulecia spotkali się przedstawiciele wszystkich grup zawodowych zaangażowanych w budowlany proces inwestycyjny:  architekci, inżynierowie,  deweloperzy i urzędnicy, aby podyskutować o zrównoważonym projektowaniu. W drugiej części seminarium odbyły  się warsztaty przygotowane Arup i APA Wojciechowski, które  przybliżyły uczestnikom czym jest zrównoważone projektowanie.

Dyskusja dotyczyła m.in planów budowy nowego wzorcowego osiedla, które powstanie we Wrocławiu do 2014 roku na Nowych Żernikach.  Wzięli w niej udział przedstawiciele wrocławskiego urzędu miasta i Politechniki Wrocławskiej, m.in. Piotr Fokczyński, architekt miejski Wrocławia, a także architekt Zbigniew Maćków przewodniczący Dolnośląskiej Izby Architektów.  Na seminarium obecni byli również przedstawiciele wrocławskiego oddziału  Polskiego Związku Firm Deweloperskich, których reprezentował Rafał Jarodzki  prezes firmy Archicom.

Wydarzenie zainicjowało III edycję ogólnopolskich seminariów, które odbywają się w ramach cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”.  Jego inicjatorem i sponsorem jest francuska firma RD bud.  Celem projektu jest pogłębianie świadomości na temat zrównoważonego projektowania, poprzez inicjowanie branżowej dyskusji wśród wszystkim stron zaangażowanych w proces inwestycyjny w najciekawszych regionach Polski.

- Naszym celem  jest edukacja i wypracowanie zasad współpracy wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego na każdym jego etapie, aby realizacja zrównoważonych budynków stała się faktem. Obecnie dysponujemy technologiami, które pozwalają realizować inwestycje w taki sposób, aby nie niszczyć równowagi środowiska i zachować je dla przyszłych pokoleń. – ocenił  Jean Luc Darras, Dyrektor Techniczny w firmie RD bud.

Podczas wrocławskiego seminarium odbyła się debata na tematów planów  budowy osiedla na Nowych Żernikach, z udziałem m.in. Piotra Fokczyńskiego, architekta miejskiego Wrocławia, Zbigniewa Maćkowa  przewodniczącego Dolnośląskiej Izby Architektów i Rafała Jarodzkiego prezesa firmy Archicom.

Uczestnicy seminarium zgodzili się, że plany budowy osiedla na Nowych Żernikach wymagają współpracy pomiędzy miastem i zaangażowanymi w przedsięwzięcie deweloperami i architektami.  - Osiedle na Nowych Żernikach będzie ekologiczne i samowystarczalne. Będą tutaj miejsca zarówno do pracy, jak i mieszkania. – podkreślił architekt Zbigniew Maćków.

Architekt miasta Wrocławia Piotr Fokczyński dodał, że obecnie projekt jest konsultowany społecznie. Okoliczni mieszkańcy aktywnie uczestniczą we wszystkich spotkaniach.

W drugiej części seminarium odbyły się praktyczne warsztaty przygotowane Arup i APA Wojciechowski, które przybliżyły uczestnikom czym jest zrównoważone projektowanie.  Uczestnicy pracowali nad modelowymi projektami różnych obiektów, w zespołach obejmujących wszystkie grupy zawodowe zaangażowane w proces inwestycyjny. Punktowana była wiedza dotycząca zagadnień efektywności energetycznej budynku, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, racjonalnej gospodarki terenem i wodą, a także finansowa strona zagadnienia.

Po inicjującym cykl seminarium we Wrocławiu, kolejne odbędą się, m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście,  Poznaniu i Warszawie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Rada Architektury, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Politechnika Wrocławska, Polski Związek Firm Deweloperskich  i Forum Odpowiedzialnego Rozwoju.  Patronat medialny objęły: Puls Biznesu,  Architektura Murator, Muratorplus.pl, Inwestycjebudowlane. Eco manager, Urbanistyka.info, Gazeta Wyborcza Wrocław i miastowroclaw.pl
Organizatorem seminariów jest firma Bluevine Consulting.

Informacja o koalicji :

Na potrzeby projektu „Partnerstwa dla zrównoważonego budownictwa”  zawiązała się koalicja firm działających na rzecz propagowania zrównoważonego budownictwa. Należą do niej firmy z różnych branż budowlanych, deweloperzy, generalni wykonawcy, przedstawiciele biur architektonicznych, producenci i zarządcy budynków. 

Wśród nich są m.in.  takie firmy jak: RD bud, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Cushman & Wakefield, PM Group, TUP SA, Pilkington, APA Wojciechowski, HP.

W tym roku, do koalicji dołączyła firma Kerakoll  oferująca globalne rozwiązania w dziedzinie materiałów i usług w technologii GreenBuilding, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Polski Związek Firm Deweloperskich.  A także pracownia architektoniczna Broadway Malyan, kancelaria prawna Certo i firma Autodesk dostawca rozwiązań do projektowania 3D dla branży architektoniczno - budowlanej. 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik