Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Seminarium o cięciu wodą dla architektów i designerów
Data dodania: 01.06.12

ImageROZMOWA Z PRZEDSTAWICIELEM ORGANIZATORÓW ADAMEM CEGIELSKIM

W piątek, 18 maja w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym odbyło się seminarium poświęcone wykorzystywaniu technologii cięcia wodą w architekturze i designie. 

 

Zorganizowane ono zostało przez firmę TECHJET we współpracy z Centrum Precyzyjnego Cięcia Wodą ROBOCUT.

 

Pokazane zostały możliwości tej technologii i szanse jakie daje projektantom na rozwinięcie skrzydeł wyobraźni.

Po co architektom znajomość technologii wykonywania ich projektów?

Adam Cegielski: Niejeden twórca projektów architektonicznych, przynajmniej raz w swoim życiu, usłyszał, że stworzenie detalu, który wymyślił jest niemożliwe lub nierealne z racji kosztów jego wykonania. Z jednej strony świadomość ograniczeń technologicznych (a przynajmniej tego co możliwe, a co niemożliwe) jest nieodzownym elementem pracy projektanta, z drugiej strony powoduje zamknięcie twórczości w pewnych ramach.

 

Technologia rozwija się jednak bardzo szybko, a bariery raz postawione wyobraźni często pozostają niezmienne. Dlatego warto być na bieżąco
z nowinkami technologicznymi, weryfikować swoją wiedzę oraz wynikające z niej ograniczenia, by dostrzegać coraz to nowe możliwości realizacji pozornie nierealnych pomysłów. 

 

Z drugiej strony znajomość technologii nie powinna ograniczać się tylko do jej możliwości, ale powinna obejmować także specyficzne wymaganie formalne względem przygotowanych projektów.

 

W naszym centrum cięcia ROBOCUT wielokrotnie zdarzały się projekty dostarczone przez designerów, które nie nadawały się do realizacji lub wymagały wielu poprawek. Prócz znajomości ogólnych zasad przygotowania rysunków do wycięcia jakąkolwiek techniką, potrzebna jest też czasem elementarna wiedza z zakresu tej konkretnej metody obróbki, znajomość pewnych funkcji oprogramowania, możliwe zakresy precyzji czy szczeliny cięcia, koszty jakie generuje w zależności od przyjętych w projekcie założeń itp.

 

Czego dowiedzieli się uczestnicy seminarium w Gdyni?

AC: Zanim przeszliśmy do praktycznych aspektów przygotowania projektów do wycinania wodą i omówienia najczęstszych błędów pojawiających się w przesyłanych do ROBOCUT projektach, zaserwowaliśmy naszym gościom trochę wiedzy technologicznej. Opowiedzieliśmy jak to się dzieje, że strumień wody pozwala przeciąć kamień czy stal,  w skrócie przedstawiliśmy jak działa wycinarka wodna.

 

To niebywałe, ale mimo, że jest to metoda obróbki mająca przeszło 60 lat historii, dynamicznie rozwijająca się od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wciąż wielu ludzi, i to z branż projektowych, technologicznych czy produkcyjnych, nie wie że wodą w połączeniu z materiałem ściernym można wyciąć dowolny kształt, praktycznie w dowolnym materiale, nawet bardzo twardym i grubym.

 

Często jedynym znanym zastosowaniem maszyny WATERJET jest cięcie kafli, a czasem spotykamy się z nawet brakiem świadomości istnienia takiej technologii.  Chcieliśmy oswoić uczestników seminarium z tą technologią i pokazać im jakie jest spektrum zastosowań wycinarek wodnych.

 

Image

Fot.: Seminarium dot. wykorzystania cięcia wodą  w architekturze i designie (źródło: TECHJET)

 

Na czym więc polega cięcie wodą?
AC: Technologia cięcia wodą wykorzystuje strugę wody najczęściej z domieszką materiału ściernego, która osiągając prędkość większą niż dźwięk, przy wykorzystaniu nowoczesnych pomp wzmacniaczowych, potrafi przeciąć nawet najtwardsze materiały o grubości dochodzącej do 300 mm. Prędkość strumienia powstaje pod wpływem zamiany ultra-wysokiego ciśnienia wytworzonego przez pompę, która jest sercem wycinarki wodnej, na energię kinetyczną.

 

Strumień wyrzucany jest na zewnątrz przez bardzo mały otwór na końcu głowicy tnącej – najbardziej precyzyjnego elementu systemu. Do tego potrzebny jest korpus wyposażony w ramię precyzyjnie poruszające głowicą, najlepiej wykonany w formie odlewu, oraz oddzielony od korpusu, stabilny stół roboczy, na którym można bez obaw położyć nawet te najgrubsze i najcięższe materiały.

 

System, by działać wymaga także mózgu w postaci komputera przemysłowego, wyposażonego w wyspecjalizowane, nowoczesne i niezawodne oprogramowanie, jak np.  to stosowane w maszynach TECHJET, posiadające prawie 2000 wdrożeń na całym świecie.

 

Co można wyciąć wodą?

AC: Wycinarki wodne TECHJET umożliwiają obróbkę zarówno bardzo cienkich folii, jak i bloków o grubości dochodzącej do 30 cm. Doskonale radzą sobie z wycinaniem elementów ze stali (np. konstrukcyjnej, węglowej, kwasoodpornej, narzędziowej, pancernej, nierdzewnej, stopowej, ocynkowanej czy chromowanej), metali kolorowych (aluminium, miedzi, brązu, mosiądzu itd.), kamieni naturalnych (np. marmuru, granitu, piaskowca, grafitu), szkła (zwykłego, warstwowego, zbrojonego, pancernego itp.), ceramiki, porcelany, gresu, płytek ceramicznych, drewna i materiałów drewnopodobnych (jak MDF), tworzyw sztucznych, polimerów (czyli m.in. gumy, poliuretanu, poliamidu, glasthermu, plastiku, pcv, winylu, plexiglasu, kevlaru, teflonu, włókna węglowego).

 

W przeciwieństwie do technologii obróbki laserem czy plazmą, na krawędzi cięcia nie powstają nierówności, które trzeba dodatkowo obrabiać, a sam materiał nie jest narażony na wpływ ciepła, nacisków mechanicznych czy oddziaływań chemicznych. Dzięki temu zachowuje swoje wyjściowe właściwości, jak twardość czy wytrzymałość na naprężenia.

 

Właśnie dlatego to jedyna technologia umożliwiająca zautomatyzowane wycinanie szkła.  Fakt, że cięcie maszynami TECHJET nie polega na wytapianiu czy wypalaniu materiału pozwala wykroić równie precyzyjne elementy z płytek i kamienia co z aluminium, czego nie potrafi wycinarka laserowa.

 

Czy planwane są podobne wydarzenia dla tych, którzy przegapili spotkanie w Gdyni?

AC: Oczywiście planujemy kolejne seminaria, zarówno w Gdyni, jak i w innych miastach Polski. Jednak po pierwszym naszym seminarium mieliśmy okazję zweryfikować oczekiwania przedstawicieli branży projektowo - architektonicznej. Organizowane przez nas wydarzenie wzbudziło także spore zainteresowanie w środowisku szklarzy czy kamieniarzy.

 

Po pierwsze postanowiliśmy zmienić nieco formułę kolejnych seminariów, skupić się nie tylko na technicznym, ale także biznesowym aspekcie współpracy dwóch światów: branży projektowej i wykonawców ich projektów. W tej chwili wciąż jeszcze zbieramy i analizujemy informacje zwrotne od uczestników, a także osób zainteresowanych kolejnymi seminariami.  Formułę przyszłych spotkań tego typu uzależniamy od  wyników tej analizy.

 

Szczegółowe informacje już wkrótce na stronie www.seminarium.techjet.eu

 

patrz też:


STAL-MET – waterjet kluczem do rozwoju firmy , Świat Szkła - portal

Wydajniej, szybciej i taniej , Świat Szkła 2/2013 

Akademia innowacji w Elblągu , Świat Szkła 1/2013 

Wwiercanie pulsacyjne to innowacja AWJ , Świat Szkła - portal

Olbrzymi waterjet już w Polsce , Świat Szkła - portal

MEGAJET tnie 30 cm stali , Świat Szkła 9/2012 

Cięcie wodą szkła , Świat Szkła 4/2012 

Kruche piękno i delikatna moc , Świat Szkła 3/2012 

Technologia cięcia wodą w architekturze i designie , Świat Szkła 3/2012 

Szkolenia WATERJET , Świat Szkła - portal

Dotacje na maszyny waterjet , Świat Szkła - portal

Nowa koncepcja stołu roboczego w cięciu szkła strumieniem wody , Świat Szkła 3/2011 

Enduro MAX - technologiczny przełom OMAX , Świat Szkła - portal

Pokaz maszyn waterjet do cięcia szkła , Świat Szkła - portal

Siła natury w służbie technologii , Świat Szkła 3/2010

MAXIEM - Cięcie wodą dla każdego , Świat Szkła - portal,

Podejmij wyzwanie OMAX i wygraj laptopa z oryginalnym oprogramowaniem  , Świat Szkła - portal,

Pompa do urządzenia waterjet , Świat Szkła - portal,

Waterjet - urządzenie do cięcia kamienia i szkła , Świat Szkła - portal,

Finezja w obróbce szkła, Dagmara Wynarska, Świat Szkła 12/2008

Coraz tańsza technologia, Marcin Cegielski, Świat Szkła 12/2008

Wycinarki wodne w branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2007

WATERJET w SZKŁO SERVICE , Maciej Sztandar, Świat Szkła 12/2007

IDRO – centrum obróbcze w technologii waterjet , Świat Szkła 6/2007

Technologia i urządzenia WATERJET dla branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2006 Świat Szkła 

Cięcie szkła strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem , Andrzej Stryjecki,  Świat Szkła 1/2006,

Innowacyjna technologia cięcia szkła strumieniem wody , Świat Szkła 1/2006