Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 01 okladka1

Świat Szkła 1/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

Termiczna Osłona Podproża od firmy CAL – ciepły próg z patentem
Data dodania: 21.08.13

Zakład Stolarki Budowlanej CAL, polski producent jednych z najcieplejszych na rynku drzwi zewnętrznych, stale udoskonala rozwiązania zabezpieczające przedsionki domów przed chłodem. W ostatnim czasie firma zaprezentowała innowacyjne rozwiązanie o nazwie Termiczna Osłona Podproża, które eliminuje mostki termiczne poniżej poziomu posadzki. TOP wyróżnia skuteczność działania i nieskomplikowany sposób montażu.

 

 

20130816model top cal1

Model Termicznej Osłony Podproża; firmy CAL.

 


Stosowany przez większość ekip montaż drzwi na gotowej posadzce nie rozwiązuje problemu strat ciepła poniżej progu, czego konsekwencje w postaci zwiększonych kosztów ogrzewania ponosi w późniejszym czasie właściciel domu.

 

Dobrze zamontowany próg eliminuje mostki cieplne pod posadzką i zatrzymuje ciepło w przedsionku, dzięki czemu jego ogrzewanie może okazać się niepotrzebne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz montażystów firma CAL opracowała Termiczną Osłonę Podproża (TOP), która została zgłoszona jako wynalazek nr P402608 do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej – od początku roku 2013 TOP chroniony jest patentem.

 

20130816schemat motazu top cal

Schemat montażu Termicznej Osłony Podproża firmy CAL


Jak zbudowany jest TOP?
Termiczna Osłona Podproża to autorskie rozwiązanie CAL-a wprowadzające pod próg drzwi zewnętrznych dodatkowy materiał termoizolacyjny. Ułatwia ono proces montażu drzwi i podnosi stabilność ich konstrukcji. Wykorzystanie w TOP systemowych poszerzeń proponowanych przez producenta progu gwarantuje jego łatwe i skuteczne połączenie z podstawą drzwi oraz możliwość wpięcia hydroizolacji.

 

Przestrzeń pomiędzy plastikowymi poszerzeniami w TOP wypełniona jest blokiem z twardego polistyrenu spienionego. Tak przygotowany zestaw stanowi zwartą i bardzo wytrzymałą podwalinę drzwi. Co ważne, materiał termoizolacyjny TOP sięga poniżej poziomu jastrychu, co skutecznie eliminuje mostki cieplne pod progiem. Zastosowanie Termicznej Osłony Podproża zachowuje pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo drzwi.

 

20130816polaczenie top z progiem cal

Łączenie bloku Termicznej Osłony Podproża z progiem drzwi. fot. CAL


Prawidłowy sposób montażu
Blok Termicznej Osłony Podproża powinien mieć długość równą szerokości zewnętrznej drzwi. Należy go podpiąć do progu, po czym zainstalować w kanale montażowym na wypoziomowanej i przykręconej do fundamentu belce lub konsoli.

 

Całkowita głębokość montażu TOP wynosi 80 mm od górnej powierzchni podłogi. Po dokładnym ustawieniu, zamocowaniu do ścian i sprawdzeniu działania drzwi, całość TOP, łącznie z progiem, należy przykręcić do podłoża. Producent progu przewidział w tym celu specjalny kanał do wkrętów mocujących, który przykrywa listwa z odpornego na ścieranie tworzywa sztucznego. Odpowiednie przymocowanie TOP i progu wyklucza wszelkie możliwe ruchy oraz przesunięcia konstrukcji.

 

Folia hydroizolacyjna, będąca uzupełnieniem zestawu, chroni podproże przed zgubnym wpływem wody. Tak zamontowany próg jest szczelny, nie trzeszczy i nie przemarza. Materiały zastosowane do produkcji TOP są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nie odkształcają się nawet pod wpływem dużego ciężaru, na przykład nacisku kół samochodu (cecha przydatna w garażach).

 

20130816przykrecenie top cal

Przykręcenie progu i Termicznej Osłony Podproża do belki montażowej. fot. CAL

 


TERMICZNA OSŁONA PODPROŻA
Producent: Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Cena: od 123,00 zł brutto

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także