Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Wystawy witraży - Adam Stalony-Dobrzański
Data dodania: 25.09.13

 

Wystawa w Paryżu

 

Tytuł: "LUMIERES du MONDE, entre l'ORIENT et l'OCCIDENT, Adam STALONY-DOBRZANSKI, peinture et icônes en vitraux" (Swiatlosc Swiata, między Wschodem a Zachodem...)

 

Czas trwania: od 9.10 do 8.11.2013

wernisaż sobota 12.10.13

 

Miejsce: Centre Culturel de l'Eglise Notre-Dame de Pentecôte ( Centrum Kultury przy kosciele pw. Matki Boskiej Zielnej ) Paris la Défense - Esplanade,

 

kuratorzy wystawy : Jan Pawlicki ( Polska) i Ewa Grzech ( Francja)

 

 

20130922ASD Paris1

 

20130922ASD Paris2

 

 

Wystawa w Rozwadowie - Stalowej Woli

 

Tytuł: "ADAM STALONY-DOBRZAŃSKI - MISTRZ ROZWADOWSKIEJ FARY"

 

Czas trwania: 15.09. - 13.10. 2013

 

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

 

Kurator: Jan Pawlicki

 

20130922ASD rozwadow plakatPiękno barwnych witraży możemy podziwiać w całej okazałości dopiero wtedy, gdy przenikają przez nie promienie słońca. Wydaje się nam to oczywiste, jednak gdy mamy z nimi bezpośredni kontakt zawsze dajemy się uwieść ich urokowi. Wdziękowi obrazów będących kompozycją szkła, ołowiu i światła. Tajniki właściwego języka plastycznego dla stworzenia współczesnych witraży niewątpliwie poznał Adam Stalony-Dobrzański (1904-1985).

 

Witraże tego artysty zdobią kilkadziesiąt kościołów, cerkwi a nawet zbór ewangelicki. Stanowią one ogromne osiągnięcie Krakowskiej Szkoły Witrażu, mającej swe korzenie w sztuce czasów Młodej Polski – kompozycjach Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Twórca odwołuje się również do niezwykle bogatej tradycji bizantyjskiego Wschodu i sztuki cerkiewnej, która była mu bliska od czasów dzieciństwa i wczesnej młodości spędzonych na Ukrainie, oraz sztuki romańskiej i gotyckiej. Mistrzostwo swoje zawdzięcza niezwykle umiejętnemu wykorzystaniu linii ołowiu, za pomocą której świetnie ukazuje emocje i duchowość przedstawionych postaci oraz zastosowaniu twardej, kubistycznej geometrii i czerpaniu z doświadczeń nowoczesnej abstrakcji.

 

Uwagę zwraca również wkomponowane w każdy obraz artysty liternictwo połączone ściśle z treścią ikonograficzną, ułatwiając jej zrozumienie. Artysta zawarł w swoich dziełach również dużą erudycję teologiczną. Liternictwo w dziełach Stalony-Dobrzańskiego pełni również funkcję plastyczną zamykając i dzieląc płaszczyznę witraży. Spośród niezwykle płodnego dorobku najbardziej znane prace artysty można podziwiać m.in. w cerkwi w Gródku Białostockim, kościołach w Rozwadowie i Zawierciu oraz gotyckiej katedrze w Nysie.

 

Wystawa składa się przede wszystkim z konstrukcji multimedialnych mających na celu odtworzenie najsłynniejszych i najbardziej wyrazistych założeń witrażowych tego artysty. Głównym elementem ożywiającym i uwiarygodniającym rekonstrukcje jest światło wychodzące ze środka prostopadłościennych instalacji, dzięki czemu widz ma możliwość doświadczyć identycznych odczuć estetycznych i emocji, jak gdyby obcował bezpośrednio z obrazami w kościelnych i cerkiewnych oknach.

 

Ekspozycja, dotychczas była pokazywana w kilku miejscach na Ukrainie (gdzie również pozostało wiele dzieł artysty). W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli po raz pierwszy dodatkowo zaprezentowane zostaną oryginalne, sporządzone przez artystę kolorowe projekty witraży na papierze, wypożyczone dzięki uprzejmości kuratora wystawy. Będzie także wyjątkowa okazja obejrzeć kilknaście znakomitych szkiców do witraża MB Fatimskiej w rozwadowskiej farze. Prezentowane projekty to tylko niewielka część ogromnego dorobku artysty, który wciąż czeka na opracowanie i właściwe zaprezentowanie publiczności. Kuratorem wystawy, a zarazem badaczem twórczości artysty jest jego wnuk - Jan Pawlicki (podpisujący się także często jako Jan Stalony-Dobrzański).

 

Wystawie towarzyszą filmy o artyście oraz katalog witraży fary rozwadowskiej.

Dodatkowe informacje nt. wystawy w Stalowej Woli: Anna Szlązak Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , +48 15 8448556 w.15

więcej informacji: www.stalony-dobrzanski.info 

 

 20130922ASD R 032

 

20130922ASD R 022

 

 

"Anioł-Stróż" i "Św. Maria Magdalena" witraże ( detale) w kościele pw Matki Boskiej Szkaplerznej,
Rozwadow-Stalowa Wola

 

20130922ASD N 011

 

 

20130922ASD N 013


Rozeta witrażowa "Św. Trójca" i "Anioł"( detal z rozety) - w kościele pw św. Jakuba i św. Agnieszki, Nysa na Sląsku

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik