Aktualne wydanie

2022 08 okladka1

Świat Szkła 8/2022

User Menu

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Poznali tajniki projektowania
Data dodania: 16.02.15

Za uczniami Technikum Mechanicznego kolejne spotkanie w ramach Waterjet Academy. Tym razem odbyło się ono w ich szkole i były to zajęcia praktyczne – młodzi ludzie poznawali tajniki programu OMAX Layout, który służy do projektowania. Uczniowie zaczęli od podstaw, a na koniec dostali zadanie do wykonania.

 

 

20150209waterjet DSCN2185


Młodym adeptom mechatroniki, którzy znają już program AutoCAD, opanowanie kolejnego programu do projektowania nie sprawiło większych trudności.

 

20150209waterjet DSCN2192


-Ten program jest uproszczony programem autocadowskim, ale ma takie elementy, których AutoCAD nie ma. Na przykład możliwość wprowadzania rysunku i generowania linii cięcia za pomocą programu, który wybiera z niego kontrasty i linie – tłumaczy Włodzimierz Wawro, który prowadzi zajęcia. - Ale jak ktoś zna AutoCAD poradzi sobie. To tak jak z programem Word, jeśli ktoś zna skróty klawiaturowe poradzi sobie na przykład w Open Office.

 

20150209waterjet DSCN2194


Młodzi ludzie przez półtora godziny poznawali więc OMAX Layout głównie od strony tych funkcji, których jeszcze nie znali. Dowiedzieli się m.in. czym jest trawers, czyli miejsce jałowego przesuwu głowicy, dlaczego maszyna nie zacznie ciąć dopóki nie ma jakości cięcia albo tego, że głowica musi znajdować się w środku okręgu po to, by wymiary otworu zgadzały się.

 

20150209waterjet DSCN2195


Jedna z grup na własnej skórze przekonała się, że wszystkie linie, nawet te najmniejsze, muszą być w danej figurze domknięte. Dlaczego? Dlatego, że program nie przejdzie do dalszych kroków. Prowadzący pokazał również jak robić kopie danego elementu oraz zdradził, czym jest OMAX Intelli – TRACE. To narzędzie, które służy do odwzorowania danego kształtu ze skanu.


- Są na to dwa sposoby, możemy zrobić odręczny obrys albo użyć tego programu, który służy do śledzenia wektoryzacji – wyjaśniał Wawro.

 

20150209waterjet DSCN2197


Na koniec młodzi ludzie dostali zadanie – własny projekt breloczka. Najlepszy projekt zostanie wycięty na przyszłych zajęciach.
- Uczniowie wycinają coś, co jest im bliskie, na przykład marki samochodów, albo coś, co później dadzą swoim dziewczynom – mówi Wawro. - W zeszłym roku wszystkie projekty, które zostały zgłoszone zostały wycięte.

 

20150209waterjet mini 2 kropla