Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Okno oddymiające FSP
Data dodania: 14.09.11

Okno oddymiające FSP

Skonstruowanie okna oddymiającego jest wyjściem naprzeciw powstającym obecnie przepisom w Unii Europejskiej w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków użyteczności publicznej, które weszły w życie w październiku 2006.

Przepisy te to zbiór dziesięciu norm o oznaczeniu EN 12101, w których są określone wymagania dotyczące stosowania klap oddymiających co do:

  • budowy,
  • sposobu otwierania,
  • rodzaju stosowanej klapy w zależności od rodzaju dachu.

Budowa okna
Najważniejszą cechą okna FSP, odróżniającą go od innych okien dachowych, jest umieszczenie zawiasów na dolnej jego krawędzi tak, że funkcjonowanie jego przypomina odwrócone okno klapowe.

Oprócz tego nieodłącznym elementem okna będzie napęd umożliwiający jego automatyczne otwarcie podczas pożaru. Fakro oferuje dwa systemy napędu:

  • SHVE (rys. 2) – dwa siłowniki elektryczne otwierają okno poprzez sygnał podany z centralki sterującej systemu oddymiania aktywowanej z kolei przez czujkę dymu,
  • SHVG (rys. 1) – sprężyny gazowe otwierają okno po zadziałaniu zamka elektromagnetycznego uruchamianego z centralki po wciśnięciu przycisku alarmowego.

Zawiasy wykonane ze stali nierdzewnej posiadają specjalny uchwyt zabezpieczający. W oknie jest stosowany standardowy zestaw szybowy 4F-16-4T z argonem.

 okno oddymiające
 Rys. 1
 okno oddymiające
 Rys.2

Zalety
Najistotniejszą, z punktu widzenia normy 12101-2, zaletą takiej konstrukcji okna oddymiajacego jest to, że skrzydło chroni otwór oddymiający od negatywnego wpływu wiatru podczas działania systemu (kiedy okno jest otwarte). w przeciwieństwie do standardowego okna klapowego.

Zastosowanie siłowników elektrycznych w oknie oddymiającym daje dodatkowo możliwość wentylacji codziennej pomieszczeń, w których jest zamontowane.

Montaż
Montaż przewidziany jest przez ekipę dwuosobową. Uchwyty (służące do ręcznego zamykania okna w systemie SHVG) ułatwiają przenoszenie skrzydła podczas montażu okna. Okno jest przystosowane do montażu na łatach na jednej głębokości montażu. Kątowniki montażowe są już przymocowane do ościeżnicy. Kołnierz do okna FSP jest dostępny dla trzech zakresów wysokości profilu pokrycia dachowego.

Obydwa systemy zapewniają maksymalny kąt otwarcia okna do 75°, co daje wysoką wartość powierzchni czynnej oddymiania. Kąt otwarcia jest regulowany w zależności od pochylenia połaci dachowej. Norma 12101-2 określa minimalną powierzchnię geometryczną otworu oddymiającego, która wynosi 1 m2. To wymaganie spełniają następujące rozmiary okien oddymiających z oferty Fakro: 10 (114x118 cm), 11 (114x140 cm), 12 (134x98 cm).

Dla poprawienia skuteczności sytemu oddymiającego, okna te zaleca się montować po obydwu stronach dachu i otwierać to, które w danym momencie znajduje sie po stronie zawietrznej tak aby wywołać dodatkowe ssanie wiatru.

Zakres stosowania
Okno oddymiające FSP najczęściej jest stosowane w klatkach schodowych budynków z pochyleniem połaci dachowej powyżej 20°. Zakres stosowania okna oddymiającego w zależności od pochylenia pokrycia dachowego mieści się w granicach 20-60°.

M. Hajduga
FAKRO

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik