Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Klejenie szyb do profili REHAU
Data dodania: 30.01.09

Firma REHAU oprócz systemów profili okiennych i drzwiowych wdraża nowatorskie rozwiązania technologiczne. Jednym z takich rozwiązań jest specjalna technika klejenia szyb do profili.

Klejenie szyb do profili zwiększa stabilność konstrukcji, dzięki usztywniającemu współoddziaływaniu szyby, umożliwiając wykonanie elementów okiennych o ponadstandardowych wymiarach – nawet o wysokości kondygnacji. W znacznym stopniu ograniczane jest ryzyko odkształcania, wygięcia i osiadania, np. z powodu dużego ciężaru oszklenia. Poprawia współczynnik przenikania ciepła Uf dzięki możliwości rezygnacji ze zbrojenia skrzydła.

 Jednoskrzydłowe okna w kolorze palisander, zrealizowane w technologii klejenia szyb do profili REHAU przez firmę HEMAR, Lądek Zdrój. Zdjęcia: HEMAR

Można przy tym zastosować modne obecnie profile o wąskich powierzchniach czołowych. Ponieważ klejenie wykonywane jest miejscowo, umożliwia to wyrównywanie ciśnienia pary oraz klinowanie.

Zostaje zachowana funkcja wrębu szyby. Zwiększa się też stabilność elementów o nietypowych kształtach jak łuki, romby czy trójkąty. Okno z klejonym połączeniem pomiędzy szybą a ramą skrzydła zyskuje także dodatkową ochronę przed włamaniem.

Jednocześnie zachowana jest możliwość naprawy okna w wypadku stłuczenia szyby.

Technika klejenia szyb do profili przynosi wymierne korzyści producentowi stolarki okiennej. Przy wytwarzaniu okien może on wykorzystać posiadany system profili, zastosować standardowe szkło zespolone i standardowe okucia. Sklejenie szyby z profilem następuje jedynie w tych miejscach na obwodzie, gdzie jest to technologicznie konieczne.

Dla producenta okien oznacza to optymalne zużycie kleju.

Klejenie następuje w obszarze niewidocznym, co dodatkowo chroni klej przed wpływem warunków atmosferycznych i szkodliwym promieniowaniem UV. Ponieważ klejenie następuje w obszarze krawędzi szyby, nie dochodzi do naruszenia ramki szyby zespolonej. Klej ma wysoką wytrzymałość początkową i krótki czas utwardzania. Możliwe jest klejenie ręczne bądź automatyczne.

Technologia ta została zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce na targach BUDMA 2005. Pierwszą polską firmą, która zdecydowała się wykorzystać to rozwiązanie jest firma HEMAR z Lądka Zdrój. Wykorzystano je przy produkcji jednoskrzydłowych okien uchylno-rozwiernych w kolorze palisander/ciemny brąz 9631. Dzięki temu, mimo dużych gabarytów okien, można było zrezygnować z dzielenia otworu okiennego zmniejszającym światło słupkiem. Efektem tego jest niezakłócony widok z okna na przepiękną górską okolicę.

 

 Klejenie miejscowe w obszarze przylgi i krawędzi szyby


Oferowana przez firmę REHAU technika klejenia szyb do profili oznacza otwarcie nowych perspektyw dla preferujących modną obecnie stolarkę okienną o dużych gabarytach oraz dla zwolenników stosowania stolarki o nietypowych formach geometrycznych.

www.rehau.pl
www.okno.pl 

więcej informacji: Świat Szkła 3/2006

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik