Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 05 okladka

Świat Szkła 05/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Szkło na wszystkie pory roku
Data dodania: 18.05.09

Kto chociaż raz nie marzył o zamieszkaniu w przestronnych wnętrzach zapewniających komfort przez cały rok dzięki dobremu oświetleniu, nasłonecznieniu i przyjemnej temperaturze? Jednak biorąc pod uwagę fakt, że zwykłe szyby zespolone przepuszczają do wnętrza budynku do 61% energii słonecznej powodując przegrzewanie pomieszczeń, wydaje się, że oszklenie chroniące przed działaniem promieni słonecznych jest tu właściwszym rozwiązaniem.

    Większość ludzi zetknęła się już ze współczynnikiem Ug (współczynnik przenikania ciepła przez szybę) określającym poziom izolacyjności cieplnej okna. Wartość Ug=1,1 stanowi absolutną normę u wszystkich producentów okien. Mniej znanym wskaźnikiem jest współczynnik g (współczynnik słoneczny), który określa jaki procent ciepła pochodzącego od promieni słonecznych przedostaje się do wnętrza mieszkania. Wspomniana powyżej właściwość okien staje się bardzo pożądana głównie w lecie, gdy słupek rtęci przekracza granicę 30°C. Zazwyczaj problem ten rozwiązywany jest poprzez zastosowanie zamykanych żaluzji lub przyciemnianych szyb. Jednak w tym przypadku pozbawiamy się dużej części naturalnego światła dziennego, które jest bardzo istotne dla komfortu mieszkania. Innym możliwym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie, ale jest niezwykle kosztowne. W tym przypadku zużycie energii jest znacznie wyższe niż w przypadku ogrzewania.

    Firma AGC Flat Glass Europe ma w swoim asortymencie produkcyjnym szkło, które jest rozwiązaniem optymalnym. Nazywa się Planibel Energy N (Planibel Energy NT w wersji dającej się hartować).

    Energy N to szkło z podwójną „niewidzialną” powłoką tlenków metali szlachetnych. Dzięki tej powłoce szkło to charakteryzuje się unikalnymi właściwościami. W lecie odbija ciepło pochodzące od promieni słonecznych (58% ciepła pochodzącego od promieni słonecznych nie przenika do wnętrza, współczynnik g=42%). Umożliwia utrzymanie temperatury w pomieszczeniu poniżej 27ºC (jest to graniczna wartość, przy której ciepło nie jest odczuwane jako uciążliwe) znacznie dłużej niż w przypadku zwykłego okna (porównanie parametrów technicznych z parametrami standardowego szkła izolacyjnego przedstawiono w Tabeli 1).

    Dzięki zastosowanemu oszkleniu ze szkła Energy N można utrzymać temperaturę wewnętrzną na wspomnianym powyżej poziomie nawet w przypadku temperatury zewnętrznej w granicach 30°C (patrz wykres). Natomiast w zimnej porze roku szkło to, ze względu na swoje termoizolacyjne właściwości, nie pozwala na ucieczkę ciepła z wnętrza (współczynnik Ug=1,1). Pozwala także na przenikanie wystarczającej ilości światła naturalnego do wnętrza pomieszczeń, ponieważ przepuszczalność światła wynosi 71%. Także, dzięki bardzo niskiej refleksyjności światła (12%), szkło Energy N jest szkłem bardzo neutralnym. Zjawisko odbijania światła w kierunku otoczenia występuje w stopniu nieznacznym i nie wydaje się być uciążliwym.

    Zastosowanie szkła Planibel Energy N w oknach przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Niższe zużycie energii na ogrzewanie w zimie i na klimatyzację w lecie prowadzi do mniejszego wytwarzania CO2.

    Zastosowanie szkła Planibel Energy N jest korzystne w tych częściach domu, które są poddawane dłuższym okresom promieniowania słonecznego, czyli głównie skierowane na południowy zachód. Z tych samych przyczyn może być optymalnym rozwiązaniem oszklenia w przydomowym ogrodzie zimowym.

    Więcej informacji o szkle Planibel Energy N (T) można uzyskać na stronie internetowej www.YourGlass.com  lub bezpośrednio u naszych specjalistów do szkła architektonicznego z grupy IBP (International Building Projects Team)

Marek Majewski
AGCFlatGlasPolska

AGC FLAT GLASS POLSKA Sp. z o.o.
04-993 Warszawa, ul. Bysławska 73
tel. 022 872 02 23, 022 872 03 23
fax 022 872 97 60
www.yourglass.pl
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

więcej informacji : Świat Szkła 4/2009 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik