Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Zawsze zielony salon
Data dodania: 08.07.09

Jak, niezależnie od pory roku, obcować z naturą bez wychodzenia z domu? Takie obcowanie z przyrodą pozwoli przynajmniej na chwilę oderwać się od codzienności i nabrać nowych sił do dalszej pracy. A to jest konieczne ze względów zdrowotnych każdemu człowiekowi. Aby własny dom mógł stać się „naturalnym” miejscem relaksu i korzystnie wpływał na nasze zdrowie i samopoczucie, warto zainwestować w przydomowy ogród zimowy.

     Projektowanie ogrodu zimowego przy domu należy rozpocząć od wyboru jego kształtu, miejsca pod jego budowę oraz materiałów, z jakich będzie wykonany. Wszystkie elementy ogrodów zimowych, a przede wszystkim profile aluminiowe i szkło, dobierane muszą być indywidualnie dla każdego domu, według potrzeb klientów i możliwości projektowych. Ważne jest także sporządzenie specjalistycznych pomiarów. Dlatego większość firm oferujących systemy do budowy ogrodów zimowych jednocześnie umożliwia zamówienie projektu, jak i profesjonalnego montażu wykonywanego przez specjalistów firmy. Rozwiązania projektowe i materiały do budowy ogrodów dostępne są m.in. w ofercie OKNOPLAST - Kraków.
    Każdy z elementów ogrodu zimowego musi być właściwie zaprojektowany, ponieważ w pomieszczeniach z dużą ilością przeszkleń szczególnie trudno utrzymać jest stałe, optymalne warunki środowiskowe. Ważne są fundamenty i ich izolacja wilgotnościowo-termiczna, system wentylacji i ewentualne ogrzewanie. Tym bardziej, że nie każdy klient wykorzystuje ogród zimowy w taki sam sposób. Dla jednego jest to dodatkowe pomieszczenie wykorzystywane jako jadalnia, czy pokój wypoczynkowy, dla innego to oranżeria, w której hoduje ulubione gatunki roślin. A zatem warunki klimatyczne, jakie są wewnątrz oczekiwane będą się znacznie różniły. I tę przewidywaną funkcję musi już uwzględniać projekt.
    Jedną z najważniejszych kwestii w procesie projektowania ogrodu zimowego jest właściwe opracowanie konstrukcji jego ścian i dachu. Powinna być trwała, ponieważ musi być odporna na działanie wiatru oraz utrzymać ciężar śniegu zalegającego na dachu w zimie. Toteż preferowane jest aluminium i stal. Elementy boczne ogrodu zimowego, montowane miedzy słupami, mogą być wykonane w dowolnym systemie, zarówno z PVC, aluminium, jak i drewna.
    Bardzo ważny jest wybór odpowiednich szyb. W zależności od pory roku, właściwie dobrane szyby sprzyjają utrzymaniu ciepła w ogrodzie lub nie dopuszczają do nadmiernego ogrzania się jego wnętrza. Konstrukcja, wraz z szybami, narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, wiatr, deszcz oraz śnieg i w związku z tym powinna mieć wysoki poziom szczelności. Tutaj istotny jest dobór właściwych współczynników izolacyjności ram i szyb, które będą zastosowane w konstrukcji.

    Produkty rekomendowane przez OKNOPLAST–Kraków do budowy ogrodów zimowych:
● profile aluminiowe ALUPROF MB, TS ALUMINIUM, REYNAERS, SCHUECO;
● szyby zespolone z zastosowaniem szkła zwykłego lub bezpiecznego, o dobranych w zależności od potrzeb klienta współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła;
● różnego typu okna i drzwi, w tym okna dachowe oraz drzwi podnoszono-przesuwne;
● elementy dodatkowe: nawiewniki, rolety zewnętrzne.

    Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne. Rośliny w nich umieszczone wzbogacają nasze domy nie tylko pod względem estetycznym, jako element wystroju wnętrza, ale również mają właściwości zdrowotne. Dzięki nim powietrze oczyszczane jest z trującego dwutlenku węgla, a stały kontakt z naturą wycisza i uspokaja człowieka. Zielony kolor roślin ma kojący wpływ na układ nerwowy i działa relaksacyjnie. Warto więc zainwestować we własne zdrowie i stworzyć w swoim domu oazę spokoju jaką jest zimowy ogród.

OKNOPLAST-Kraków

więcej i nfoirmacji: Świat Szkła 6/2009

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne