Stolarka w krajach, takich jak Anglia czy Francja jest na tyle specyficzna, że można ją rozpoznać już po pierwszym spojrzeniu. Zarówno forma, jak i konstrukcja od lat utrzymywane są w ściśle określonej konwencji. Okazuje się jednak, że znaczny udział w zagranicznych rynkach mają polscy eksporterzy.

Odbiorcy doceniają naszą zdolność do produkcji okien dokładnie spełniających wyznaczone normy. Największe zapotrzebowanie na polską stolarkę jest obecnie w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji oraz Skandynawii.

Okna angielskie
Stolarka angielska wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością. Okna otwierane są na zewnątrz lub, co jest rzadko spotykane w innych krajach, ruchem przesuwnym w pionie. Z reguły pokrywa się je kolorami kryjącymi – rzadko lazurowymi.

W Wielkiej Brytanii listwy przyszybowe ulokowane są od strony zewnętrznej. Jest to o tyle nieskuteczne, gdyż sprawia, że materiał, z którego wykonane jest okno jest bardziej narażony na uszkodzenia. Ale rozwiązanie to jest niezmiennie praktykowane od lat.

Architektura na Wyspach jest dość konserwatywna. Okna zazwyczaj licowane są z fasadą, dlatego wykonuje się je w jednakowej stylistyce. Różnią się więc, co najwyżej poszczególnymi parametrami.

Okno francuskie
Stolarka we Francji różni się w zależności od regionu, ponieważ klimat na południu jest zupełnie inny niż na północy kraju. Za typowe okna francuskie uznaje się te, które dominują np. w Paryżu. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych z reguły są ciasne i głębokie, dlatego stolarka musi zapewniać odpowiednie oświetlenie.

Okna są zatem wąskie a jednocześnie bardzo wysokie – czasem nawet równe kondygnacji. Wyróżnikiem jest też klamka ulokowana dokładnie na środku ramiaka w listwie centralnej. Słupki są ruchome a całość otwiera się do wewnątrz.

Okna francuskie; Fot. MS więcej niż OKNA

Okna holenderskie
Amsterdam zwany jest potocznie miastem okien. W holenderskiej architekturze przeszklenia mogą zajmować nawet 80% powierzchni całej elewacji. Podobnie jak w przypadku Anglii przeważa tradycyjna estetyka, dlatego nowa stolarka pozostaje wierną kopią tej sprzed lat.

Nietypowa architektura przyczyniła się do nadania oknom specyficznej funkcji. Budynki są wąskie, przez co brakuje miejsca na ciągi komunikacyjne. W efekcie wszystkie przedmioty o dużych gabarytach muszą być wnoszone przez okna.

Okna holenderskie; Fot. MS więcej niż OKNA

Okna skandynawskie
Ze względu na dość chłodny klimat i niską średnią temperaturę, okna w Skandynawii muszą być przede wszystkim szczelne. W przeszłości, aby zminimalizować straty cieplne budynku stosowano jak najmniejszą powierzchnię przeszkleń. Trend ten utrzymuje się do dziś, a okna w tych rejonach charakteryzują się wyjątkowo małymi skrzydłami. Otwiera się je na zewnątrz w pionie lub w poziomie.

Szymon JANIAK
Junior Media

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 2/2012

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.