Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Nowe oblicze starego młyna
Data dodania: 08.11.12

Stary młyn zbożowy Grand Moulins de Pantin to dla wielu paryżan symbol dziedzictwa przemysłowego stolicy Francji. Nieczynny od 2001 r., ostatnio został poddany kompleksowej transformacji, która – zachowując w nim to, co historycznie najcenniejsze – pozwoliła przystosować budynek do wymagań współczesnej architektury.

 

Wyzwanie przekształcenia XIX-wiecznego obiektu przemysłowego Grand Moulins de Pantin w kompleks biurowy o powierzchni 50 000 m2 podjęła francuska pracownia architektoniczna Reichen Robert & Associés.

 

W pracy architektów kluczowe było dostosowanie na każdym etapie realizacji projektu (planowania, projektowania, budowy i zarządzania obiektem) parametrów budynku do wymogów niezależnego systemu HQE (Wysokiej Jakości Środowiskowej). System ten stanowi środek oceny i monitorowania zrównoważonego budownictwa. W rezultacie inwestycja Grands Moulins spełniła wymogi HQE na każdym z ww. etapów.

 

  

 

Koncepcja
Projekt inwestycji zakładał, że zachowane zostaną dwa najstarsze budynki, określane przez architektów jako „mały” młyn i „wielki” młyn oraz unikalny most transportowy, który obecnie służy jako przestrzeń ekspozycyjna.

 

Wszystkie te 3 elementy zostały odrestaurowane z zastosowaniem systemów Reynaers: CW 86-EF/VEC, CW 50-FV i XS 50-VEC, które zamontowano w istniejących konstrukcjach ramowych, wykonując nowe otwory, ściany osłonowe i elewacje wewnętrzne wychodzące na atrium. Do istniejącego obiektu włączono 3 nowe budynki i 2 dwupoziomowe mosty, które wyposażono w systemy okienno-drzwiowe Reynaers CW 50-FV. W ten sposób uzyskano wewnętrzne połączenia całego kompleksu, eliminując potrzebę wychodzenia na zewnątrz.

 

 

Równowaga
pomiędzy starym a nowym Praca przy inwestycji obejmowała rozbiórkę wewnętrznych elementów budynków, usunięcie z nich silosów i maszyn, położenie nowych podłóg i w wielu przypadkach wykonanie nowego licowania elewacji. Zachowano 3 wysokie budynki z mansardowymi dachami, 2 silosy wyburzono, zaś trzeci, zwany „wielkim  młynem”, wychodzący na kanał, został odrestaurowany.

 

W jego wysokiej, betonowej konstrukcji, licowanej drobną czerwoną cegłą, przebito szeregi otworów na nowe okna, które zamontowano z użyciem systemów Reynaers XS 50-VEC. W miejscu wyburzonego w latach 50. XX w. zakładu przerobu kaszy manny wzniesiono prosty, trzykondygnacyjny budynek. Cegłę, charakterystyczny dla tego kompleksu materiał budowlany, zastosowano zarówno w restaurowanych, jak i nowych budynkach. Młyny, lśniące teraz jak nowe, zachowały swoją wysoką sylwetkę. W jednym z nich, pośrodku, nadal widoczna jest kotłownia z ognioodpornej cegły i była maszynownia.

 

 

Kontynuacja historii
Przed zamknięciem młyna było w nim zatrudnionych około 450 osób. Dzisiaj w całym kompleksie jest aż 3200 miejsc pracy, 800 miejsc parkingowych i 2 restauracje mogące pomieścić 2200 osób. Na terenie kompleksu nie są już składowane worki z pszenicą.

Zastąpiły je usługi finansowe. Niektórzy widzą w transformacji młynu kontynuację historii „zboża” – słowem blé (franc. zboże) w paryskim slangu określa się pieniądze.

 

Stary młyn zbożowy Grand Moulins de Pantin to dla wielu paryżan symbol dziedzictwa przemysłowego stolicy Francji. Nieczynny od 2001 r., ostatnio został poddany kompleksowej transformacji, która – zachowując w nim to, co historycznie najcenniejsze – pozwoliła przystosować budynek do wymagań współczesnej architektury.

 

Nowe oblicze starego młyna
GRANDS MOULINS DE PANTIN
Architekci: Reichen Robert& Associés, Paryż
Główny Wykonawca: BNP Paribas Immobilier, Issy Les Moulineaux
Producent: Seralu
Systemy Reynaers: CW 86-EF/VEC, CW 50-FV I XS 50-VEC 

 

Karolina Szymańska-Migut

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 7-8/2012