Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Przejrzystość w wielu wymiarach
Data dodania: 05.01.13

 

Przeszklone zabudowy zewnętrzne budynków to rozwiązanie szeroko wykorzystywane w architekturze różnego rodzaju obiektów, takich jak np. biurowce, budynki użyteczności publicznej czy też salony samochodowe. Funkcjonalność i estetyka tego rodzaju konstrukcji powinna być połączona z ich wysoką izolacyjnością termiczną.

 


Funkcjonalność i symbolika
Popularność, jaką zdobyły w architekturze przeszklone zabudowy zewnętrzne, związana jest z rozwojem technologii. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, łączą one w sobie wysokie parametry użytkowe oraz atrakcyjny design. Takie zabudowy umożliwiają tworzenie całkowicie przeszklonych obiektów lub też wplatanie szklanych elementów w bardziej tradycyjną, zamkniętą zabudowę.


Przeszklone zabudowy zewnętrzne to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie architektoniczne. Duża, przeszklona powierzchnia zapewnia optymalny dopływ naturalnego światła do pomieszczeń znajdujących się wewnątrz obiektu, co wpływa na podniesienie poczucia komfortu przebywających w nim osób. Takie rozwiązanie pozwala też na maksymalne wykorzystanie światła dziennego, co daje możliwość ograniczenia kosztów sztucznego oświetlenia.

 

45-fot1

 

Można więc powiedzieć, że architektura wykorzystująca takie konstrukcje jest przyjazna dla użytkowników danego obiektu i dla środowiska – poprzez redukcję zapotrzebowania na energię. Przeszklone, przejrzyste zabudowy mają też wymiar praktyczny – dobrze widać to na przykładzie salonów samochodowych. Znajdujące się w nich samochody, powinny być jak najbardziej widoczne dla potencjalnych kupców. Stąd też, tego rodzaju obiekty najczęściej są w pełni przeszklonymi konstrukcjami, które pozwalają na dostrzeżenie ich „zawartości” już z daleka.


W przypadku budynków o przeszklonej konstrukcji istotny jest też wymiar symboliczny architektury. W opinii niektórych twórców, szklane powierzchnie obiektów budowlanych wyrażać mają przejrzystość działania funkcjonujących w nich instytucji. Przykładem takiej symboliki jest nowy budynek parlamentu w gruzińskim mieście Kutaisi, którego szklana kopuła ma demonstrować przejrzystość demokracji i pracujących na jej rzecz posłów. Otwarta, oświetlona światłem naturalnym przestrzeń przeszklonych obiektów, w odróżnieniu od zamkniętych, zabudowanych ścian zewnętrznych, stanowi również zaproszenie do wejścia do ich środka. Stąd też, stosowanie szklanych ścian zewnętrznych jest popularne w przypadku holi i recepcji budynków.

 

45-fot2


Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne
Wymogi współczesnej architektury, nastawionej na poprawę energooszczędności budynków sprawiają, że rozwiązania umożliwiające tworzenie przeszklonych ścian zewnętrznych powinny charakteryzować się wysokimi parametrami izolacyjności termicznej. Takie wymagania spełnia system PI 50N OUTWARD firmy YAWAL, przeznaczony do konstruowania nowoczesnych konstrukcji okiennych w różnych konfiguracjach i układach, w zabudowach ścian zewnętrznych obiektów budownictwa mieszkalnego, budynkach użyteczności publicznej i przemysłowych.

 

Składający się z trójkomorowych profili aluminiowych z przekładką termiczną system PI 50N OUTWARD charakteryzuje współczynnik przenikalności cieplnej ramy na poziomie Uf= 2,3÷2,4 W/m2·K i współczynnik infiltracji powietrza w klasie 4. PI 50N OUTWARD pozwala na instalowanie w systemach fasadowych okien uchylnych na zawiasach konwencjonalnych i na zawiasach nożycowych oraz okien rozwieranych na zewnątrz na zawiasach konwencjonalnych i zawiasach nożycowych.


Z punktu widzenia architektów i wykonawców, istotnymi cechami rozwiązań do konstrukcji przeszklonych ścian zewnętrznych jest ich uniwersalność – pozwalająca na dopasowanie do różnego rodzaju obiektów oraz wysoka jakość wykończenia. Tę ostatnią zapewnia np. malowanie lakierem proszkowym oraz anodowanie profili aluminiowych. Tego typu zabezpieczenia antykorozyjne, stosowane w profilach systemu PI 50N OUTWARD, spełniają warunki antykorozyjności w kategoriach C1, C2, C3, C4.

 

Profile mogą być też dodatkowo malowane w kolorach drewnopochodnych. Uniwersalność stosowania systemu osiągnięto dzięki różnorodnym okuciom i dwóm sposobom montażu zawiasów. System umożliwia również stosowanie różnego rodzaju wypełnień ze szkła zespolonego, także w pakietach trzyszybowych o grubości 13-40 mm.


System PI 50N OUTWARD dobrze komponuje się z nowoczesnymi, wykonanymi z aluminium panelami fasadowymi, umożliwiając stworzenie estetycznej i trwałej elewacji budynku. W przypadku dużych, przeszklonych powierzchni, dobrym pomysłem może być również zastosowanie specjalnych żaluzji fasadowych, pozwalających na ograniczenie nadmiaru światła przenikającego do pomieszczeń. Takie żaluzje są nie tylko praktyczne, ale stanowią też dodatkowy element wzbogacający bryłę budynku.

 

Izabela Jurek

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 12/2012

 

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik