Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Inspirujący ABATON
Data dodania: 14.03.13

 

W podtatrzańskim mieście Poprad (Słowacja) zmierza ku końcowi inwestycja ABATON. Jest to wielofunkcyjny budynek, którego ukończenie planowane jest na marzec 2013 r. 


ABATON łączy ze sobą funkcję biurową, komercyjną oraz mieszkalną. W części podziemnej przewidziano również garaże. Budynek zaprojektowano jako nowoczesny, elegancki i przede wszystkim zaskakujący swoim projektem architektonicznym.

 

16-fot1

 

Bryła budynku oparta jest na trójkącie, wpasowuje się w przeznaczony na inwestycję kształt terenu. Wielofunkcyjność obiektu, o której wspominamy, dodatkowo podkreśla zastosowana różnorodność stylu architektonicznego.

 

16-fot2


Najbardziej efektowna w bryle budynku jest część biurowo-administracyjna. Ta część elewacji, uzyskana przy estetycznym, jak również niebanalnym połączeniu aluminium i szkła swoją oryginalnością zadziwi na pewno niejednego przechodnia.

 

16-fot3


Fasada zaskakuje różnorodnością form i barw pakietów szklanych, związanych z koncepcją architektów: połączenia tej części budynku jak najbardziej z naturą. 


Nieregularna forma zarówno podziałów fasady, kwater okiennych, jak i całej bryły zaprojektowanej mozaikowo sprawia, iż mamy wrażenie jakby budynek był w ciągłym ruchu. Jakby „wisienką na torcie” w projekcie jest kształt słupa podpierającego konstrukcję, zaprojektowanego tak, aby przypominał konary drzewa.

 

16-fot4

 


Bez wątpienia najciekawszym elementem prezentowanego budynku jest ściana fasadowa, gdzie zastosowano system fasadowy MC WALL firmy ALIPLAST. Dzięki możliwościom konstrukcyjnym, jakie daje system, udało się uzyskać efekt z pierwotnego zamysłu architekta, aby w bryle nie było kątów prostych.


Realizacja ta jest przykładem niebanalnego projektu, budzącego w każdym wiele pytań, czasem też może kontrowersji. Nie sposób przejść czy przejechać obok niego obojętnie. I może właśnie o to chodzi we współczesnej architekturze, aby wykreować coś, obok czego nie przejdziemy obojętnie, co utkwi nam w pamięci i sprawi, że pobudzi do dyskusji.

 

16-fot5

 

ALIPLAST

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 2/2013