Aktualne wydanie

2020 02 okladka gif

Świat Szkła 02/2020

(wydanie polsko-angielskie)

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 konferencja 2020

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Certyfikowany Europejski Projektant/Doradca Budownictwa Pasywnego
Data dodania: 14.05.15

Budynki pasywne są budynkami o niemal zerowym zużyciu energii, a więc są podstawą dla kolejnego standardu budynków: zerowoenergetycznych lub plusowych. 

 

Coraz częściej developerzy oferują budynki pasywne. Użytkownik takich budynków powinien płacić za ogrzewanie około 2,50 zł za m2/rok. Jest to oszczędność energetyczna około 90%. Termomodernizacja budynków już istniejących może przynieść oszczędności w zakresie 85–92%.

 

 

2015 05 5 3

 

 

Realizacja nowych budynków pasywnych oraz termomodernizacja istniejącego budownictwa z komponentami pasywnymi staje się coraz ważniejszym segmentem rynku dla architektów, inżynierów, doradców energetycznych oraz użytkowników.

 

Chodzi o to aby nie było żadnej różnicy pomiędzy nowym budynkiem oraz tym poddawanym termomodernizacji. Aby umożliwić wszystkim grupom zawodowym działającym w branży budowlanej skorzystanie w pełni z wiedzy i 20 lat doświadczeń rozwoju tego standardu, a także poznanie jego specyficznych wymagań, Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej organizuje cykl szkoleń dla Certyfikowanego Europejskiego Projektanta/Doradcy Budownictwa Pasywnego (Szkolenia CEPH Certified European Passive House Designer).

 

Są to szkolenia dające bogatą wiedzę i umiejętności z zakresu budownictwa pasywnego, które będzie standardem w Polsce już od 2020 r. dla wszystkich nowo powstających budynków.

 

Polskie budownictwo musi dążyć do zatarcia różnic pomiędzy nowymi budynkami oraz poddawanymi termomodernizacji, gdyż wymaga tego słaba sytuacja energetyczna naszego kraju.

 

 

2015 05 5 1

 

 

Szkolenie trwające dziewięć dni i kompleksowe materiały szkoleniowe dostarczają wyczerpującą wiedzę, niezbędną do zoptymalizowanego projektowania, realizacji, nadzoru budowlanego, przygotowania procesu certyfikacji budynku pasywnego z najwyższą jakością lub przeprowadzania termomodernizacji istniejących obiektów do standardu budynku pasywnego.

 

Szkolenie takie to forma doskonalenia zawodowego, polecana w szczególności architektom, inżynierom oraz doradcom energetycznym, którzy posiadają już doświadczenie zawodowe i chcą uzupełnić swoją wiedzę na temat innowacyjnego, efektywnego, nowoczesnego standardu budownictwa, zapewniającego wysoki komfort oraz zdrowie osób w nim mieszkających, pracujących i przebywających.

 

Szkolenie adresowane jest do osób mających odpowiednią wiedzę i przygotowanie z zakresu architektury i inżynierii. Kurs jest formą doskonalenia zawodowego i nie zastępuje innych form kształcenia, studiów, kursów etc. Program obejmuje tematykę związaną z różnymi formami budownictwa mieszkalnego, zaczynając od budynków jednorodzinnych, a na wielorodzinnych kończąc. W ograniczonym zakresie omawiane są zagadnienia związane z termomodernizacją budynków mieszkalnych do standardu pasywnego.

 

Tematyka budynków użyteczności publicznej, biurowych, administracyjnych i produkcyjnych nie jest poruszana. W Polsce istnieje już możliwość uzyskania dofinansowania na zakup lub budowę budynku pasywnego. Zdobycie przez architekta odpowiednich umiejętności w tej dziedzinie może oznaczać pozyskanie wielu nowych potencjalnych klientów.

 

Pakiet do projektowania i optymalizacji budynków pasywnych (PHPP) to narzędzie projektowe niezbędne do projektowania i optymalizacji budynków pasywnych oraz termomodernizacji. Pakiety PHPP i inne wyczerpujące, niezbędne materiały szkoleniowe są dostępne dla uczestników szkolenia.

 

Podczas wszystkich dni szkolenia uczestnik kursu musi posiadać własny laptop z zainstalowanym pakietem Microsoft Office i kalkulator kieszonkowy. Przygotowane materiały szkoleniowe umożliwiają w tym krótkim czasie zdobycie szerokiej wiedzy (bogate doświadczenia z Niemiec i Austrii), dzięki której można z pewnością działać na dynamicznie rozwijającym się rynku polskim i europejskim.

 

 

2015 05 5 2

 

 

Tematyka szkolenia CEPH

 

Zasady budownictwa pasywnego:

 • parametry budynku pasywnego oraz podstawy projektowania nowych obiektów i przeprowadzania termomodernizacji istniejących budynków;
 • powłoka termoizolacji budynku (przegrody zewnętrzne budynku) oraz jej elementy konstrukcyjne;
 • detale konstrukcyjne połączeń budowlanych bez mostków cieplnych, szczelność powietrzna budynku;
 • letnia ochrona przed nadmiernymi temperaturami w budynku pasywnym;
 • zaopatrywanie w ciepło w budynku pasywnym;
 • komponenty systemu grzewczego oraz wentylacyjnego;
 • projektowanie systemu wentylacyjno-grzewczego;
 • tworzenie bilansu energetycznego z wykorzystaniem pakietu PHPP do projektowania budynków pasywnych;
 • koszty;
 • przegląd i projektowanie, obliczanie rentowności inwestycji, przetargi;
 • kontrola jakości podczas projektowania oraz realizacji inwestycji;
 • dokonywanie pomiarów;
 • przykłady oraz ćwiczenia praktyczne;
 • próba szczelności budynku;
 • przygotowanie do certyfikacji z konsultacją;
 • certyfikat budynku pasywnego.

 

 

Egzamin: Pomyślne zdanie sześciogodzinnego egzaminu oznacza przyznanie uczestnikowi szkolenia tytułu Certyfikowanego Europejskiego Projektanta/Doradcy Budownictwa Pasywnego zgodnie z regulaminem egzaminacyjnym Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Kurs można alternatywnie zakończyć bez uczestnictwa w egzaminie, jeżeli architekt/projektant zaprojektował budynek pasywny z wykorzystaniem pakietu PHPP i konsultacjami w PIBP i EO. Po pomyślnym egzaminie wpis na listę iPHA (The International Passive House Association) oraz umieszczenie na specjalnej stronie jako Certyfikowany Ambasador Budownictwa Pasywnego na www.pibp.pl

 

Prelegenci: Dyrektor Akademii Budownictwa Pasywnego przy PIBPiEO: mgr inż. arch. Cezary Sankowski oraz mgr inż. arch. Tomasz Pyszczek, mgr inż. arch. Łukasz Smólmgr inż. arch. Marcin Stelmach, dr inż. Andrzej GórkaDipl. Ing. Günter Schlagowski oraz inni

 

Więcej informacji o szkoleniach CEPH: www.pibp.pl

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 5/2015