Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Sposób na ciszę
Data dodania: 17.06.15

Osłony wewnętrzne to dobrodziejstwo, dzięki któremu regulujemy poziom nasłonecznienia, a nawet ogrzewamy lub schładzamy pomieszczenie niezależnie, czy jest to sala konferencyjna, czy pokój w domu.

Ale i te same osłony potrafiły nie raz doprowadzić nas do szewskiej pasji, kiedy włączone zakłócały tok szkolenia, albo zagłuszały ulubiony program w TV. 

Francuska firma SOMFY wprowadza na polski rynek nowe rozwiązania dla napędów do osłon wewnętrznych, które realnie obniżają poziom hałasu generowanego w czasie ich użytkowania.

 

Zarówno w biurze, jak i domu cisza jest postrzegana jako kluczowy element dobrego samopoczucia – badania nad wyciszeniem napędów firma SOMFY prowadziła od kilkunastu lat. Dotychczas nie było określonego sposobu pomiaru natężenia dźwięku generowanego przez napęd.

 

Powód tego jest prosty: różni producenci podają różne parametry hałasu mierzone w różny sposób i często tych wyników nie można porównać. SOMFY np. dokonuje pomiaru dźwięku w odległości 1 m od uruchomionego napędu, ale już inni producenci dokonują takich pomiarów w dalszej odległości, o czym warto pamiętać. Na podstawie dotychczasowych wyników pomiarów można przyjąć, że nowe napędy Sonesse są cichsze o około 6 dBA od odpowiednich napędów 40 i 50 mm.

 

Dla porównania 0 dBA to granica słyszalności, na około 20 dBA szacuje się poziom dźwięku ludzkiego szeptu, a w cichym pokoju ten poziom natężenia dźwięku jest na poziomie ok. 40 dBA.

 

 

2015 06 20 1

 

 

W SOMFY badania akustyczne prowadzono przez dwanaście ostatnich lat. Przez ten czas systematycznie francuska firma wprowadzała szereg innowacji. Dla serii Sonesse zarejestrowano 7 zastrzeżeń patentowych. Każda część napędu: hamulec, rotor, przekładnia została zaprojektowana dla zagwarantowania optymalnego poziomu generowanego dźwięku.

 

Wprawdzie w ofercie SOMFY istniały już wcześniej ciche napędy, ale obecnym przełomem jest znaczące poszerzenie oferty cichych napędów i to od razu w kilku standardach sterowania: przewodowe PA, radiowe RTS oraz cyfrowe RS485.

 

 

2015 06 20 2

 

 

Sonesse to też innowacja dla instalatorów, gdyż pozwala na montaż cichych napędów w dużych i ciężkich osłonach (roletach, roletach rzymskich, roletach zacieniających, dużych żaluzjach wewnętrznych drewnianych – do 20-30 kg, w zależności od sposobu wykonania. Nowe rozwiązania pozwalają też na zdecydowanie łatwiejszy montaż tych napędów w osłonach – rzecz trudna do wymierzenia. Osłony są montowane przy użyciu standardowych narzędzi, na „typowych” uchwytach.

 

No i rzecz nie mniej ważna od komfortu: cena nowych napędów nie wpływa znacząco na cenę osłony, a różnica mieści się w zakresie 2-3% ceny osłony.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 6/2015

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik