Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Nowoczesne szkło na fasadach (projektowanie, montaż, technologia)
Data dodania: 25.01.16

Kolejna Konferencja Techniczna organizowana przez miesięcznik„Świat Szkła” poświęcona była zagadnieniom fasad przeszklonych. Współczesne budynki publiczne rzadko mają elewacje, które składają się tylko z klasycznych okien. Duża część takiej fasady, a często całość, pokryta jest szkłem, które wszakże nie jest zwykłą szybą. Żeby fasada taka spełniała współczesne normy budowlane, a jednocześnie była zgodna z architektonicznym trendem energooszczędności i zrównoważonego rozwoju, szkło ją pokrywające stanowi wyrafinowany produkt, łączący w sobie wiele funkcji.

 

 

2016 1 2 1

 


Dlatego tematyka fasad przeszklonych jest teraz „gorącym” tematem w branży szklarskiej i to było głównym powodem wybrania takiej tematyki ostatniej konferencji „Świata Szkła”. Potwierdzeniem, że trafny był to wybór, był udział 120 uczestników, którzy zjechali się do Warszawy z całej Polski. Również program konferencji został wypełniony„po dach”, zarówno prezentacjami autorskimi, jak i firmowymi.

 

 

2016 1 2 2

 

 

Poniżej przedstawiamy listę wystąpień i prelegentów.

 • Kooperacja projektantów, wykonawców, producentów, dostawców i zarządców obiektów w środowisku BIM/IPD – Robert Szczepaniak, IARP, Arch+Ing.
 • Dekoracyjne fasady szklane jako wyraz wizjonerstwa i kręgu kulturowego właściciela budynku – Andreas Vergeiner, Durst Industrial Inkjet Application GmbH, Lienz, Austria.
 • Elewacje wentylowane z okładzinami szklanymi – Ołeksij Kopyłow, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa. 
 • INTERMAC – pionowe centrum obróbcze do szkła Vertmax – Matteo Traini, INTERMAC.
 • Konstrukcje szklane z mocowaniem punktowym i szkleniem strukturalnym – Marcin Kozłowski, Politechnika Śląska, Gliwice.
 • MAPPI – piece do hartowania szkła – Sergio Cosano, MAPPI.
 • Szkło cienkie i ultra cienkie – metody przetwarzania – Manuela Reben, Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków.
 • Nowe normy dotyczące projektowania i wymagań wobec szkła stosowanego na fasadach – Krzysztof Skarbiński, Przewodniczący KT nr 198 ds. Szkła przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
 • Ocena wytrzymałości mechanicznej szczeliw konstrukcyjnych poddanych badaniom symulującym starzenie – Anna Balon-Wróbel, Agnieszka Marczewska, ICiMB, O/Szkła i Materiałów Budowlanych, Kraków.
 • Wady montażowe oszkleń i przeszklonych fasad aluminiowych – Jerzy Płoński, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa.
 • Odporność ogniowa przeszklonych fasad (ścian osłonowych) – Andrzej Borowy, Instytut Techniki Budowlanej, Zofia Laskowska.

 

 

2016 1 2 3

 

2016 1 2 4

 

(...)

 

Oprócz wystąpień w trakcie konferencji, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z produktami i działalnością branżową firm, które prezentowały to na stoiskach. Były to: GUARDIAN, DURST, ROSTANG, RAWICOM.PL. 

 

W związku z tym, że temat konferencji był „gorący”, również dyskusje po wystąpieniach konferencyjnych były gorące. Pytań było wiele, zwłaszcza takich, które dotyczyły funkcjonowania produktów szklanych w polskiej rzeczywistości rynkowej, której stałym elementem jest brak odpowiednich uregulowań prawnych, albo „nieżyciowe” przepisy, osadzone swymi podstawami prawnymi jeszcze w poprzedniej epoce.

 

 

2016 1 3 1

 

 

Żywą dyskusję wzbudził np. wykład Jerzego Płońskiego, który opowiadał o błędach na fasadach szklanych. Szczególne kontrowersje budziły przykłady, gdzie za elementy wadliwe zostały uznane przeszklenia, które co prawda spełniały wymagania norm produktowych, natomiast nie spełniały określonych wymagań inwestora. Sprawy te zwykle kończyły się rozprawą sądową, a sąd często przyznawał rację inwestorowi, a nie firmie montującej fasadę przeszkloną. Tematowi temu zostanie też poświecony artykuł, który ukaże się w najbliższym czasie w miesięczniku „Świat Szkła”. 

 

 

 2016 1 3 2

 

 

Innym tematem, który był żywo omawiany, to kwestia przeszkleń fasadowych w aspekcie bezpieczeństwa. Ponieważ brakuje tu szczegółowych przepisów, to główna odpowiedzialność spoczywa na firmie, która zajmuje się zaprojektowaniem i wykonaniem przeszklonej fasady. Firma ta musi ocenić względy ekonomiczne, bo zwykle wykonanie fasady podlega przetargowi a, niestety, wykonawca jest wybierany często według kryterium najniższej ceny.

 

Z drugiej zaś strony fasada przeszklona musi gwarantować bezpieczeństwo zarówno w czasie prac wykonawczych, jak i podczas eksploatacji. A wiadomo, że zwiększone bezpieczeństwo wiąże się z większymi kosztami. Ponieważ przepisy nie są precyzyjne, zdarza się więc, że przetargi wygrywają firmy, które proponują tańsze rozwiązania ryzykując „niedoszacowanie” względów bezpieczeństwa.

 

 

2016 1 3 3

 

 

Osoby, które nie uczestniczyły w tym spotkaniu, ale chciałyby zapoznać się z wykładami prelegentów, mogą zakupić skrypt konferencyjny, który wyślemy po wcześniejszym zamówieniu go drogą telefoniczną lub mailową w redakcji „Świata Szkła”.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2016
 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik