Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

 

 ET-Swiat-Szkla-480x150

O stolarce budowlanej w kontekście najbliższych lat na VII Kongresie Stolarki Polskiej
Data dodania: 05.07.16

19 maja 2016 roku przedstawiciele branży stolarki budowlanej zebrali się na VII Kongresie Stolarki Polskiej. Tegoroczna odsłona największego branżowego wydarzenia obfitowała w wiele, stojących na wysokim poziomie merytorycznym rozmów i wystąpień. Odbyła się m.in. konstruktywna debata na temat przewidywanej przyszłości tego sektora gospodarki w odniesieniu do roku 2021. Poprzedzające ją scenariusze foresightowe nasunęły pytanie – czy Polska stanie się tygrysem stolarki budowlanej w Europie?

 

 

 

2016 06 10 3

 

 

Perspektywy rozwoju w kontekście 2021 roku 

 

Część merytoryczną VII Kongresu Stolarki Polskiej, której gospodarzem był popularny dziennikarz Marek Zając, rozpoczął blok tematyczny „Perspektywy rozwoju branży budowlanej w Europie w kontekście roku 2021. Czy Polska i polscy producenci okien są świadomi zmian i czy są na nie przygotowani?". Wstępem do dyskusji panelowej była prezentacja, przedstawiająca możliwe scenariusze rozwoju branży stolarki budowlanej na podstawie badań foresightowych. Joanna Florczak-Czujwid i Beata Tomczak z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku przedstawiły cztery najbardziej prawdopodobne koncepcje na temat przyszłości tego sektora gospodarki: bezpieczny wzrost, spokojna stagnacja, dystopia oraz niepewny materializm. Za czynniki determinujące uznano otoczenie ekonomiczne i polityczne, w tym w szczególności spójność UE, bezpieczeństwo strategiczne oraz popyt na mieszkania i domy. Następnie rozpoczęła się dyskusja panelowa, w której wzięli udział przedstawiciele: środowiska deweloperów, instytucji promującej budownictwo pasywne, firmy zajmującej się produkcją i sprzedażą stolarki, reprezentant Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz ekspert, który zaprezentował ten temat z punktu widzenia konsumentów. Każdy z panelistów przedstawił zagadnienia związane z energooszczędnością ze swojej perspektywy. Polska jest już przecież największym eksporterem w tej kategorii w Europie – w 2015 roku stanowił on 21,2% struktury eksportu całej stolarki budowlanej w UE według raportów „Rynek stolarki okiennej w Polsce 2016” oraz „Rynek stolarki drzwiowej w Polsce 2016”, przygotowanych przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku dla Związku POiD. Rozwiązania oferowane przez rodzimych producentów są szczególnie popularne na rynkach: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoch. A więc trzeba dążyć do dalszego bezpiecznego wzrostu tego sektora, uwzględniając wyzwania nowych czasów. W roli moderatorów dyskusji wystąpili: Małgorzata Walczak-Gomuła – Prezes ASM Centrum Badań i Analiz Rynku oraz Andrzej Wicha – ekspert stolarki. Podjęta tematyka pobudziła do gorącej debaty na sali pomiędzy uczestnikami spotkania.

 

 

Cenne rady dla marketingowców

 

Podczas II bloku „Jak skutecznie kreować Markę, aby sprzedawać więcej i drożej?”, który miał charakter multimedialny, dr Marek Borowiński, specjalista od visual merchandisingu i zwiększania sprzedaży, przedstawił ważne aspekty dotyczące sprzedaży i promocji produktów w tradycyjnym punkcie dystrybucji oraz w Internecie. Zostały zaprezentowane filmy z punktów handlowych, dzięki którym uczestnicy Kongresu mogli przekonać się, jak wygląda podróż klienta po prawdziwym salonie sprzedaży stolarki otworowej. Ekspert zarekomendował wykorzystanie doświadczeń sensorycznych w projektowaniu przestrzeni, które pozwalają wykreować przyjemną, unikatową atmosferę, co w efekcie wpływa na pozytywne reakcje konsumenckie. Zwrócił też uwagę na konieczność wykorzystania nowoczesnych sposobów komunikacji z klientem, np. ekranów multimedialnych, podkreślił znaczenie doradztwa i serwisu dla nowego typu konsumenta – „technologicznego” oraz wyeksponował potencjał przekazu filmowego i rosnące znaczenie urządzeń mobilnych. W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostały wypowiedzi czterech ekspertów: prof. Grzegorza Mazurka z Akademii Leona Koźmińskiego, Beaty Tarnowskiej i Radosława Wierzbickiego z Onet.pl (Media Impact), a także Piotra Zalewskiego z Google Polska.

 

 

2016 06 10 4

 

 

Wnioski na przyszłość

 

Zwieńczeniem części merytorycznej VII Kongresu Stolarki Polskiej było przemówienie Janusza Komurkiewicza, Prezesa Zarządu Związku POiD, w którym dokonał podsumowania wydarzenia i przedstawił opracowane przez Związek POiD na podstawie dyskusji kongresowych, kierunki dalszego rozwoju Związku i całej branży stolarki budowlanej. Podkreślił, że producenci są w większości przygotowani do zmian, które nadejdą wraz z 2021 rokiem, gdyż posiadają nowoczesne produkty i innowacyjne moce techniczne do tego, aby tworzyć rozwiązania zgodne z przepisami. Stwierdził jednak, że potrzebna jest dalsza dyskusja, aby w pędzie do spełnienia wymogów prawnych nie zatracić tego, co najważniejsze, czyli człowieka – konsumenta i jego potrzeb, którego komfort życia w domu powinien być dla producentów stolarki budowlanej najważniejszyDlatego Związek POiD, w imieniu branży, będzie omawiał to zagadnienie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, zapraszając do rozmowy również środowisko architektów. Prezes Zarządu Związku POiD zauważył ponadto, że podczas całego Kongresu pojawiał się często wątek dobrego montażu. Złe praktyki związane z instalacją stolarki wynikają z braku wiedzy – z tego powodu trzeba wzmocnić działania edukacyjne w tym zakresie. Związek wraz z Ministerstwem zastanowią się zatem, jakie dodatkowe inicjatywy promujące dobry montaż, oprócz kontynuacji kampanii „DOBRY MONTAŻ”, należy podjąć. Poinformował również, że POiD wytrwale dąży do tego, żeby w Polsce powstał nowy zawód – monter stolarki budowlanejPierwszym krokiem ku realizacji tego zamierzania było wydanie podręcznika do kursów kwalifikacyjnych. Ponadto, Kongres w Jachrance pokazał, że takie spotkania są bardzo pożyteczne dla branży, gdyż jednoczą siły wszystkich producentów stolarki w trosce o wspólne dobro. Jubileusz organizacji branży stolarki budowlanej.

 

Po części merytorycznej nastąpiła uroczysta Gala, którą poprowadził znany z Polskiego Radia dziennikarz – Roman Czejarek. W tym roku miała ona wyjątkowy charakter ze względu na obchody 20-lecia istnienia w Polsce organizacji branży stolarki budowlanej – Stowarzyszenia Producentów Stolarki Budowlanej, z której wywodzi się Związek POiD. Przy akompaniamencie muzyki na żywo została przedstawiona historia reprezentowanego przez Związek POiD sektora. Każdej z przełomowych dat towarzyszyła znana piosenka, która królowała w tym czasie na listach przebojów. W tym rytmie przyznawane były również wyróżnienia – zarówno te, które weszły już do tradycji kongresowych spotkań, jak i specjalne – z okazji jubileuszu.

 

 

2016 06 11 1

 

 

W podziękowaniu za dotychczasową, efektywną współpracę i działania na rzecz branży stolarki budowlanej, Orła Polskiej Stolarki w kategorii „Wyróżnienie Zarządu Związku POiD” otrzymali: Jacek Szer – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz MIĘDZYNARODWE TARGI POZNAŃSKIE Sp. z o.o. Jubileuszowymi Orłami Polskiej Stolarki z okazji 20-lecia współpracy zostały wyróżnione z kolei firmy szczególnie zaangażowane w działania organizacji, które towarzyszą jej od samego początku, czyli od 1996 r., kiedy to powstało Stowarzyszenie Producentów Stolarki Budowlanej, przekształcone następnie w Związek POiD: ABA-WIKTORCZYK Sp. z o.o., AIB Sp. z o.o.. sp.k., AKZO NOBEL INDUSTRIAL COATINGS Sp. z o.o., FAKRO Sp. z o.o., POL-SKONE Sp. z o.o., PORTA KMI POLAND Sp. z o.o. sp.k., ROTO FRANK OKUCIA BUDOWLANE Sp. z o.o., SOKÓŁKA OKNA I DRZWI S.A., STOLBUD WŁOSZCZOWA S.A., TEKNOS Sp. z o.o.

 

W tym roku, po raz drugi w historii Kongresu Stolarki Polskiej przyznany został również Orzeł Polskiej Stolarki od środowiska mediów branżowych, tym razem w kategorii „Debiut Roku 2015”. Została nim uhonorowana Magdalena Cedro-Czubaj, Dyrektor Marketingu OKNOPLAST Sp. z o.o.

 

 

2016 06 11 2

 

 

W tak ważnym dla organizacji dniu świętowania jubileuszu 20-lecia, Związek złożył też podziękowania w postaci specjalnych Jubileuszowych Statuetek na ręce ponad trzydziestu przedstawicieli przedsiębiorstw z wieloletnim stażem w Związku POiD (minimum 10 lat), które aktywnie włączają się w podejmowane przez niego inicjatywy. Statuetki Związku POiD trafiły też do instytucji wspierających rozwój polskiej branży stolarki budowlanej. Statuetkami nagrodzone zostały również media branżowe, szczególnie zaangażowane w rozwój rodzimej branży stolarki budowlanej we współpracy ze Związkiem – wśród nich miesięcznik „Świat Szkła”.

 

Dodatkowo Honorowym Członkostwem Związku POiD za zasługi i wieloletnią działalność na rzecz branży i Związku został odznaczony Krzysztof Horała, Prezes Zarządu HÖRMANN POLSKA. Tradycyjnie członkom Związku POiD zostały wręczone również Certyfikaty Związku POiD. Zwieńczeniem Gali był finał drugiej edycji kampanii „DOBRY MONTAŻ” realizowanej przez Związek. Firmy, które wsparły działania z zakresu promocji dobrych praktyk dotyczących montażu stolarki budowlanej otrzymały specjalne certyfikaty.

 

 

Izabela Oko, Paweł Zdybał

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 06/2016

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także