Baner 2

Od okien zaprawianych kitem do farby z efektem antycznego lustra
Data dodania: 10.10.16

 Z Piotrem Plata, Dyrektorem Sprzedaży firmy KRYSZTAŁ rozmawia Justyna Górnowicz.

 

 

2016 10 6 1

 

 

J. G.: Firma KRYSZTAŁ od 32 lat dostarcza klientom szeroką gamę produktów szklanych, zarówno do ozdoby wnętrz, jak i rozwiązań typu daszki, czy zabudowa balkonów. Jak ocenia Pan zmiany na polskim rynku szklarskim między czasem, kiedy powstawała Pańska firma, a obecnym XXI wiekiem?

 

P. P.: Zmiany, które zaszły w ostatnich trzydziestu latach są one ogromne. Spowodowała je rewolucja informatyczna oraz technologie, także te używane w naszej branży. Gdy w połowie lat 80. ub. w., kiedy powstała firma, zajmowaliśmy się głównie szkleniem kwater do nowo powstających domów. Zakład mieścił się przy domu rodzinnym, piętrzyły się tam kwatery do szklenia przywożone od kolejnych klientów. Okna były szklone na floacie 4 mm i zaprawiane kitem. Raz na kwartał przyjeżdżał samochód z huty szkła, z niego trzeba było rozładowywać ręcznie, z pomocą sąsiadów, wielkie tafle.

Ja z bratem byliśmy odpowiedzialni za zbieranie papieru, którym była przełożona każda z szyb. W miarę rozwoju rynku i firmy, zaczęliśmy przydomową produkcję szyb zespolonych i hurtową sprzedaż samego szkła. W latach 90. przenieśliśmy siedzibę firmy do Podegrodzia, do nowo zakupionych hal i tutaj właśnie zaczął się dynamiczny rozwój firmy. Priorytetem przedsiębiorstwa zawsze była wysoka jakość wykonywanych produktów, jak również szybkość ich wykonania, dlatego też – aby sprostać temu zadaniu – zaczęły się pojawiać nowe maszyny i technologie. Dzisiaj firma KRYSZTAŁ zatrudnia 50 osób i dzięki bogatemu parkowi maszynowemu i długoletniemu doświadczeniu w branży szklarskiej jest w stanie szybko i profesjonalnie sprostać wymaganiom każdego klienta i dostarczyć surowy lub odpowiednio obrobiony towar na miejsce.

 

 

2016 10 6 2

 

 

J. G.: Wspomniał Pan o bogatym parku maszynowym. Jak on dziś wygląda? Czy macie coś, co może wyróżnić Was w sposób szczególny na rynku?

 

P. P.: Nasz park maszynowy przeznaczony jest do wszelkiego typu obróbki szkła płaskiego – od automatycznych stołów do cięcia szkła, poprzez centra obróbcze, aż po krawędziarki, fazowarkę i automatyczną piaskarkę dającą możliwość piaskowania przeróżnych wzorów na lustrach, drzwiach czy innych elementach szklanych. Myślę, że większość dużych zakładów posiada tego typu maszyny, ale takim wyjątkowym dodatkiem, którym możemy się poszczycić, jest automatyczny ploter do tworzenia witraży żywicznych.

Tę technologię zakupiliśmy od Anglików przeszło 10 lat temu i do dziś wykonujemy różnego rodzaju witraże żywiczne nie tylko do kościołów, budynków użyteczności publicznej, ale również dla klientów indywidualnych, czy na zlecenie architektów i projektantów. Pokrótce wyjaśnię jak to działa: maszyna wylewa kontur według projektu, a kolorowanie ich odbywa się już ręcznie. Inną maszyną do dekoracji szkła, której jesteśmy też dystrybutorem na Polskę, jest maszyna PICASSO do malowania natryskowego szkła.

 

 

J.G.: Jakie są różnice między szkłem malowanym natryskowo, a szkłem lakierowanym? A może różnica między tymi technologiami sprowadza się tylko do ekonomii?

 

P.P.: Jak wiemy, na rynku istnieje szkło lakierowane typu Lacobel czy Colorimo, jednak jest to szkło niehartowane. My oferujemy naszym klientom farby żywiczne GLASSPAINT do malowania szkła metodą natryskową, których nie trzeba wypalać w piecach hartowniczych. Można je zastosować na każdym szkle hartowanym lub niehartowanym. Największą zaletą tych farb jest ich trwałość i odporność na wszelkie warunki atmosferyczne, jak również na promieniowanie UV. Farby zostały przebadane w najlepszych niemieckich laboratoriach i otrzymały najwyższą notę, jeśli chodzi o ich wytrzymałość. Producent daje 10-letnią gwarancję, także przy zastosowaniu malowanego szkła na zewnątrz. 

 

Kolejną ich zaletą jest prostota w stosowaniu. Wystarczy dobry pistolet lakierniczy, sprężone powietrze i trochę miejsca do malowania i tak naprawdę sami możemy tworzyć panele szklane do kuchni, kolorowe balustrady szklane czy fasady.

 

Farba składa się z 3 komponentów: Żywicy A, która jest bazą, Żywicy B – utwardzacza i w końcu pigmentu. Przy odpowiednim wymieszaniu 22 podstawowych pigmentów jesteśmy w stanie stworzyć gamę ponad 15 000 różnych kolorów z palety RAL, PANTONE czy NCS…

 

 

2016 10 7 1

 

 

To oferta nie tylko dla mniejszych zakładów szklarskich, które w końcu będą mogły same malować szkło na wybrany przez klienta kolor, dając na to gwarancję, ale również do firm, które malują duże ilości wyrobów szklanych. Dzięki oferowanej przez nas automatycznej maszynie PICASSO do malowania szkła, jej posiadacz będzie mógł wymalować nawet do 100 m2 na godzinę, co wcześniej zajmowało nawet do kilku dni, a przy wykorzystaniu tunelu schnącego, możemy mieć całkowicie pomalowane panele szklane w przeciągu 20 min. Nie wspomnę już o wielkiej wygodzie dla operatora, który dzisiaj musi spędzać długie godziny na malowaniu, wdychając przy tym szkodzące zdrowiu pyły lakiernicze, a który przy maszynie automatycznej ma pracę czystą, szybką i wygodną. 

 

Kolejną zaletą, niespotykaną dotąd na polskim rynku, jest możliwość tworzenie „efektów specjalnych”. Posiadamy w swojej ofercie farby dające efekt marmuru, granitu, perłowy połysk, brokat i kolory fluorescencyjne. Jednak tym, co wzbudza największe zainteresowanie rynku, jest farba dająca efekt lustra, która umożliwia wykonanie lustra na szkle hartowanym.

 

 

J. G.: Jakie mają Państwo plany na przyszłość? Czy możemy spodziewać się jakiegoś debiutu „by KRYSZTAŁ” w 2017 r.?

 

P.P.: Firma prężnie się rozwija i rok 2017 to przede wszystkim chęć zwiększenia oferty z działu dekoracyjnego, gdyż spotykamy się z rosnącym zainteresowaniem nie tylko witrażami, ale również technologią malowania szkła z wykorzystaniem efektów przez nas oferowanych.

 

Przygotowujemy dwa debiuty na przyszły rok. Pierwszym z nich będzie wprowadzenie na Polski rynek farby z efektem antycznego lustra (postarzanego), w różnych wariantach. Planujemy również zorganizowanie „drzwi otwartych”, podczas których zaprezentujemy wykorzystanie maszyn automatycznych PICASSO do malowania szkła, jak również SPRAY MASTER do liniowego malowania profili PVC i Aluminium, które dystrybuujemy w Polsce. Farby PLASPAINT przeznaczone do malowania profili PVC i aluminium, również znajdą się w naszej ofercie, dzięki czemu, nasi przyszli klienci będą mieli możliwość pomalowania okien i drzwi plastikowych czy aluminiowych na dowolnie wybrany przez siebie kolor, bez żadnych ograniczeń. 

 

Dążymy do tego, aby być liderem na rynku polskim w sprzedaży technologii do malowania szkła i profili PVC natryskowo, dlatego nie nastawiamy się tylko na samą sprzedaż produktów przyszłym klientom, ale również wdrażanie tej technologii poprzez prowadzenie szkoleń, na które, oczywiście, serdecznie zapraszamy chętnych.

 

 

2016 10 7 2

 

 

J. G.: Wkrótce kolejna edycja targów Glass w Poznaniu, największa impreza dla branży szklarskiej w Polsce. Czy firma Kryształ zamierza wziąć w niej udział?

 

P. P.: Targi Glass w Poznaniu będą najlepszą okazją na przybliżenie Państwu naszych produktów z działu dekoracyjnego. Dzięki współpracy z magazynem „Świat Szkła” będziemy prowadzili na żywo warsztaty z wykonywania witraży żywicznych i malowania szkła z różnymi – wcześniej wspomnianymi – efektami. Aby się do czegoś przekonać czasami wystarczy po prostu zobaczyć to na żywo. 

 

 

J.G.: W takim razie życzymy zrealizowania wszystkich zamierzeń i przyłaczamy się do zaproszenia naszych Czytelników na targi Glass do Poznania, zwłaszcza architektów, projektantów wnętrz i przedstawicieli zakładów przetwórstwa szkła.

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2016