Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Wysokowydajne szkło firmy GUARDIAN w La Cité du Vin
Data dodania: 10.10.16

Dziewięćset paneli ze szkłem Guardian SunGuard® Solar Gold 20 o złotej barwie oraz szkło Guardian UltraClear™ potęguje doskonałe wrażenie, jakie wywołuje najnowszy obiekt, który powstał na mapie atrakcji kulturalnych Francji.

 

 

2016 10 12 1

 

 

La Cité du Vin to nowe centrum kulturalne powstałe w Bordeaux, we Francji. Podczas rozmaitych wycieczek, wystaw i spektakularnych prezentacji multimedialnych odwiedzający mogą zapoznać się z historią wina oraz jego wpływem na cywilizację. Taras widokowy na szczycie 55-metrowej wieży zapewnia panoramiczny widok na miasto oraz otaczające go winnice.

 

Sam budynek został zaprojektowany przez Anouk Legendre oraz Nicolasa Desmazières z biura architektonicznego XTU Architects. Śmiała, łukowata konstrukcja oraz ciekawy kształt inspirowany „duszą” i konsystencją wina – gładką, nienamacalną, zmysłową – sprawiają, że obiekt jest niezwykle charakterystyczny. Rzecz jasna, oszklenie doskonale uwypukla te aspekty.

 

 

2016 10 12 2

 

 

XTU Architects postanowili wykorzystać najlepszej jakości, wysokowydajne szkło, ze względu na jego szczególną rolę: odbijanie światła przy jednoczesnym imitowaniu nieprzezroczystej „burzliwości”, charakterystycznej dla win musujących. 

 

Architekci wybrali francuską firmę zajmującą się okładzinami – COVERIS – by ta dobrała odpowiednie rozwiązania dla tego projektu, zapewniające właściwą widoczność. Firma ta zwróciła się z kolei do GUARDIAN Glass Europa, wiodącego producenta wysokowydajnego szkła architektonicznego.

 

Dobór szkła był długim procesem. Kluczową kwestią był wybór właściwych produktów, najlepszych pod względem technicznym i estetycznym. Trzeba było udowodnić wykonalność wielu aspektów, od wyboru powłoki po zapewnienie, że szkło może być wyginane lub odginane na zewnątrz. 

 

 

2016 10 12 3

 

 

(...)

 

Anouk Legendre i Nicolas Desmazières z XTU Architects o wyborze szkła: – Wytyczne projektowe wymagały od nas znalezienia szkła, w którym światło odbija się na złoto. Obejrzeliśmy różne typy szkła, a następnie wykonaliśmy próbne sitodruki. Szkło Guardian® dało najlepsze rezultaty i najnowocześniejszy wygląd budynku.

 

 

2016 10 13 1

 

 

Wybrano dwa rodzaje szkła: Guardian SunGuard Solar Gold 20 oraz Guardian UltraClear. Sun- Guard Solar Gold 20 to ulubiony rodzaj szkła wielu architektów i projektantów. Jego złota powłoka jest również dostępna na szkle bazowym float Guardian ExtraClear®. W porównaniu ze szkłem barwionym w masie jego przewaga jest niezaprzeczalna. Nie tylko zapewnia wysokowydajną kontrolę światła słonecznego, ale także, dzięki wysokiemu współczynnikowi oddawania barw, kolory dostrzegane przy patrzeniu od wewnątrz na zewnątrz budynku są zbliżone do rzeczywistych.

 

 

2016 10 13 2

 

 

W porównaniu do tradycyjnego szkła, szkło Guardian UltraClear, o niskiej zawartości żelaza, oferuje wysoki współczynnik przenikania światła – wpuszcza „prawdziwe” światło dzienne, dzięki czemu pomieszczenie jest jasne i wydaje się bardziej przestronne.

 

W przypadku głównej wieży budynku wykorzystano szkło, które pozwoliło stworzyć oddzielną powłokę otulającą konstrukcję, o dużych walorach estetycznych. W sumie wykorzystano 900 pojedynczych paneli szklanych. Niektóre z nich zostały pokryte sitodrukiem w ponad 20 różnych wzorach. Każdy z paneli jest inny. Maksymalne wymiary to 5,1x1,5 m. Użyto trzech rodzajów paneli: monolitycznego, laminowanego i potrójnie laminowanego. Zastosowane szkło powlekane to Sun-Guard Solar Gold 20.

 

 

2016 10 13 3

 

 

Wszystkie panele zamontowano za pomocą 4500 mocowań o wysokości od 50 do 270 mm. Z uwagi na specyficzną geometrię budynku system mocowań należało zaprojektować z pomocą specjalnego oprogramowania, Szklana elewacja pokrywa 2700 m2.

 

Sitodruk, który robi tak ogromne wrażenie, to 20 różnych wzorów, nakładanych oddzielnie na każdy panel. Wszystko to podkreśla niezwykle istotną rolę, jaką odgrywa szkło SunGuard Solar Gold oraz Guardian UltraClear w kreowaniu niezwykłego wyglądu budynku.

 

 

2016 10 13 4

 

 

Więcej informacji na temat tego projektu na stronie www.laciteduvin.com 

 

www.guardian.com 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2016

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik