Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Okna w termomodernizacji prowadzonej krok po kroku
Data dodania: 18.03.17

Okna i elewacja powinny podlegać równoczesnej termomodernizacji ze względu na koszty, mostki termiczne oraz optymalizację pozyskiwanej energii solarnej. Jeśli tak nie jest, zaleca się stosowanie poniższych wskazówek.

 

 

2017 3 26 1

 

 

Przypadek 1: okna jako pierwszy krok, ocieplenie jako drugi

 

Wszystko zależy od pozycji okna 

 

Nagroda Component Award 2015 premiowała rozwiązania, które w odniesieniu do kosztów inwestycji i energii oraz podczas całego cyklu użytkowania okien były tanie i funkcjonalne.

 

Rozwiązanie jest zaskakująco proste: okno jest montowane w jednej płaszczyźnie (zlicowane) z murem zewnętrznym, a powstała fuga wypełniana jest starannie elastyczną masą uszczelniającą. Idealna dla takiego rozwiązania jest rama zintegrowana, w której rama ościeżnicy zakrywa ramę skrzydła. Ramy pasywne są znakomite dla takiej pozycji okna. W przypadku ram standardowych może dojść do krytycznych temperatur na styku okna z murem na wewnętrznej stronie ościeżnicy (rys. 1). Później, gdy elewacja też zostanie poddana termomodernizacji, rama okienna bez szczególnych trudności może zostać zaizolowana.

 

 

2017 3 26 2

Rys. 1. Wymiana okien – od złych do perfekcyjnych

 

 

Inne pozycje okazały się niekorzystne: jeśli rama montowana jest głębiej w otworze okiennym (ościeżu), wyraźnie zwiększa się montażowy mostek termiczny w stanie gotowym. Izolacja ościeża powoduje dodatkowe koszty i wzrasta także zacienienie otworu okiennego. Pozycja wewnątrz przyszłej płaszczyzny izolacji jest w odniesieniu do montażowych mostków termicznych oraz zacienienia otworu okiennego bardziej korzystna. Ale montaż przed ścianą powoduje dodatkowe koszty, a izolacja powstałego wykuszu jest trudna. Ponadto Jurorzy konkursu Component Award 2015 ocenili takie „wykuszowe“ rozwiązanie jako nieakceptowalne z punktu widzenia tego projektu.

 

 

Zacienienie/roletySkrzynki na rolety są jednym z najsłabszych punktów fasady budynku: najczęściej nie są szczelne powietrznie (hermetyczne) i trudno je uszczelnić i zaizolować, gdy jest to istniejący element ściany zewnętrznej. Przez to powstają duże straty ciepła. Nie zmienia się to prawie wcale, jeśli roleta zostanie zaizolowana od zewnątrz, bo do wnętrza skrzynki dociera zimne powietrze zewnętrzne. Zalecane jest więc usunięcie wraz z oknem także starej skrzynki na roletę, montujemy nową skrzynkę termicznie zaizolowaną od zewnątrz i hermetycznie uszczelnioną (aby zimne powietrze nie wniknęło do wnętrza skrzynki) i w taki sposób uzyskujemy skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. W nowej skrzynce mogą być montowane rolety albo żaluzje zewnętrzne, które później można będzie zintegrować z nową izolacją. W celu zmniejszenia montażowego mostka termicznego należy pomiędzy ramą a roletą przewidzieć termiczne oddzielenie (odizolowanie). 

 

 

2017 3 26 3

Rys. 2. Lewe: okna istniejące; Środkowe: nowe okna jako krok pośredni termomodernizacji; Prawe: termomodernizacja z nowymi oknami i nową izolacją elewacji

 

 

Jeszcze lepszą możliwością, nagrodzoną także w konkursie Component Award 2015, jest montaż akcesoriów przeciwsłonecznych (rolet, żaluzji) w przestrzeni powietrznej pomiędzy zewnętrzną, pojedynczą taflą szkła i wewnętrzną szybą ciepłochronną. Koszty inwestycyjne w przypadku takiego rozwiązania dotyczącego zacienienia są mniejsze o połowę w porównaniu z żaluzjami zewnętrznymi.

 

Dodatkowymi zaletami jest ochrona akcesoriów przeciwsłonecznych przed działaniem czynników atmosferycznych, mniejszy mostek termiczny i uproszczony montaż a także skrócenie czasu montażu. Wadą jest to, że szerokość górnej belki ramy trochę się zwiększa przez skrzynkę żaluzji lub rolety. W wyniku wymiany powietrza między przestrzenią, gdzie znajduje się żaluzja (lub roleta) a atmosferą zewnętrzną – żaluzja (roleta) oraz wewnętrzna powierzchnia szyby mogą ulec zabrudzeniu. Przyklejenie taśmy uszczelniająco-filtrującej może pomóc w unikaniu dodatkowego czyszczenia. To rozwiązanie zwane „oknem zespolonym“ zwykle oferowane jest tylko dla okien uchylno-rozwiernych

 

 

Przypadek 2: izolacja cieplna jako pierwszy krok, okna jako drugiW praktyce termomodernizacja okien i elewacji rzadko odbywa się równocześnie, mimo iż jest to sensowne ze względu na łączne koszty, unikanie mostków termicznych oraz optymalizację pozyskiwania energii słonecznej. Jeśli najpierw wykonuje się izolację cieplną a potem przystępuje do wymiany okien, to należy skorzystać z poniższych pomocnych informacji.

 

(...)

Pozycja okna 

 

Korzystne jest, by od razu przewidzieć instalację nowego okna w nowej płaszczyźnie izolacji. W tym celu można zastosować warstwowy system montażowy, który oferowany jest przez takie firmy jak: Iso-Chemie, Hanno albo Illbruck. Kolejną możliwością są profile łączące z drewna albo twardych materiałów izolacyjnych (np. CompacFoam, Purenit albo porównywalne produkty bądź materiały).

 

 

2017 3 27 1

Rys. 3. W pierwszym kroku jest umieszczana jest ciągła rama montażowa i wykonywana nowa izolacja. W drugim kroku w ramie montażowej umieszczane jest nowe okno

 

 

Termoizolacyjna rama montażowa umieszczana jest na ścianie zewnętrznej (na obwodzie otworu okiennego) i integrowana z izolacją. Potem ościeże izolowane jest aż do starego okna. W pozycji nowego okna przewidziana jest listwa wykończeniowa a izolacja ościeży wykonywana jest na nowo. Jeśli okno jest wymieniane, można usunąć wewnętrzną część izolacji ościeża aż do listwy wykończniowej i osadzić nowe okno w przeznaczonym dla niego miejscu bez konieczności wykonywania dodatkowych prac przy systemie zewnętrznej izolacji termicznej.

 

Jeśli chodzi o montażowy mostek termiczny, nałożenie izolacji cieplnej na ramę skrzydła jest szczególnie korzystne. Izolacja ościeża może funkcjonować tutaj jako odcinek łączący, na którego końcu od strony ramy skrzydła umieszczona jest dochodząca do ramy elastyczna uszczelka. W ten sposób można znacznie poprawić sytuację termiczną. Dodatkowo stara rama okienna jest bardzo dobrze chroniona przed czynnikami atmosferycznymi, co może przedłużyć jej okres użytkowania. To rozwiązanie możliwe jest w prosty sposób do wykonania tylko na bocznych i górnej powierzchni ościeża. Na starym parapecie należy umieścić nowy parapet nakładkowy, który w prawidłowy sposób odprowadzi wodę deszczową.

 

 

2017 3 27 2

Rys. 4

2017 3 27 3

Rys. 5

2017 3 27 4

Rys. 6

 

 

Zacienienie/rolety

 

Akcesoria przeciwsłoneczne powinny być zmienione w pierwszym kroku, ponieważ istniejące skrzynki na rolety, jako słaby punkt powłoki budynku, są trudne do późniejszej modernizacji. Nowa skrzynka na rolety może być zamontowana z wykorzystaniem systemu do montażu warstwowego. Przy czym pomiędzy skrzynką a oknem należy zastosować możliwie dużo termoizolacji w celu redukcji mostka termicznego. Alternatywą jest okno zespolone z roletą lub żaluzją wewnątrz przestrzeni międzyszybowej i jest to rozwiązanie godne polecenia.

 

 

2017 3 27 5

Rys. 9

2017 3 27 6

Rys. 9b

2017 3 27 7

Rys. 9c

2017 3 28 1

Rys. 8

2017 3 28 2

Rys. 9

2017 3 28 3

Rys. 9d

2017 3 28 4

Rys. 9e

2017 3 28 5

Rys. 7a

2017 3 28 6

Rys. 7b

 

 

Wymiana oszklenia

 

Jeśli okno jest w dobrym stanie, to przewiduje się izolację ramy skrzydła i tym samym wydłuża okres jego użytkowania. W takiej ramie można zamontować nową szybę potrójną. Aby zredukować wagę i nie obciążać ramy okiennej nadmiernie należy stosować dwukomorowe oszklenie złożone z tafli szkła termicznie wzmacnianego o mniejszej grubości. Ta nowa szyba będzie wówczas tak samo ciężka, jak stara. Poprzez dodatkowe przestrzenie międzyszybowe cały pakiet szyby będzie szerszy.

 

W przypadku zastosowania (drogiego) kryptonu jako gazu wypełniającego z reguły wystarcza wymiana listwy przyszybowej, aby dopasować ramę do nowej szyby. W przypadku argonu przestrzeń międzyszybowa, wynosząca 2*18 mm i odpowiednio 44 mm całkowitej grubości oszklenia, stanowią termiczne optimum. Zaleca się wymianę listwy przyszybowej.. 

 

 

dr inż. Benjamin Krick

Instytut Domów Pasywnych, Darmstadt

 

 

2017 3 28 7

Artykuł powstał na podstawie referatu wygłoszonego przez dr. B. Kricka na VIII Forum Budownictwa Pasywnego i Efektywności Energetycznej, które odbyło się w dniach 8-9.02.2017 w trakcie Targów BUDMA w Poznaniu.

 

2017 3 12 5

Artykuł publikujemy dzięki uprzejmości Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego z Gdańska – akredytowanego przez Passive House Institute (PHI) z Darmstadt.

 

Więcej informacji: www.pibp.pl

 

 

INFO

Instytut Domów Pasywnych oferuje w ramach prowadzonej certyfikacji okien także możliwość specjalnego zaprojektowania okna do etapowej termomodernizacji. Dalsze informacje znajdą Państwo na: http://passiv.de/downloads/03_certification_criteria_transparent_components_en.pdf

Treści niniejszego opracowania zostały stworzone głównie w ramach wspieranego przez UE projektu EuroPHit. W efekcie tych prac powstał podręcznik Step by Step retrofits with Passive House components, który mogą znaleźć Państwo do bezpłatnego ściągnięcia na http://europhit.eu.

Dalsze informacje na temat okien i termomodernizacji oraz budowie nowego domu pasywnego na: www.passipedia.de 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 03/2017

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik