Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

„Oczywiście, otwieramy okna!”
Data dodania: 28.04.17

Wolfgang Erichson od trzech lat mieszka w dzielnicy Bahnstadt w Heidelbergu i jest bardzo zadowolony z nowego miejsca zamieszkania. Według niego mieszkanie jest przyjemnie ciepłe, nawet w chłodne dni w zimie. Jako mieszkaniec Bahnstadt, a także jako burmistrz miasta, uczestniczył w spotkaniu informacyjnym, które odbyło się remizie straży pożarnej, gdzie administracja miasta wraz z Instytutem Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) przedstawiła wyniki monitorowania energii*). Dwoma najważniejszymi wnioskami było to, że zużycie energii na ogrzewanie w dzielnicy Bahnstadt było niezwykle niskie, a jednocześnie całkowite zużycie energii stanowiło tylko jedną trzecią wartości osiąganej w konwencjonalnych kompleksach mieszkaniowych. 

 

 

2017 4 18 1

Informacje na temat monitorowania zużycia energii w Bahnstadt (nowa dzielnica powstająca na terenie dawnego dworca towarowego) w Heidelbergu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ta dzielnica miasta, zawierająca budynki wzniesione w „standardzie pasywnym” zużywa dwie trzecie mniej energii niż kompleksy typowych budynków (fot.: Passive House Institute)

 

 

 Bahnstadt stanowi doskonały przykład skutecznej implementacji standardu domów pasywnych w dużym projekcie urbanistycznym. W celu monitorowania zużycia energii w Bahnstadt w imieniu administracji miejskiej, Instytut Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) zbadał zużycie energii w 1400 apartamentach, które obejmowały 563 miejsc zakwaterowania dla studentów. Miesięczne wartości zużycia energii dla niemal 90 000 m² powierzchni użytkowej były mierzone w latach 2014 i 2015, co czyniło te badania istotne statystycznie.

 

 

Badanie istotne statystycznie

 

Søren Peper z Instytutu Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) prowadził proces monitorowania i podsumował go w następujący sposób: – W odniesieniu do całkowitego zużycia energii, jest to zaledwie jedna trzecia normalnego zużycia ciepła w budynkach mieszkalnych, co oznacza dwie trzecie mniej kosztów energii w Bahnstadt.

 

 

Niskie zużycie pomimo wentylacji

 

Miesięczne dane obejmują dane o zużyciu energii cieplnej i ciepłej wody, stratach cieplnych w trakcie dystrybucji i magazynowania oraz innych wartościach dotyczących zużycia energii, w tym przez ogrzewanie wejścia do parkingu podziemnego.

Monitorowanie wykazało również, że budynki w Bahnstadt zużyły zaledwie jedną ósmą energii zużywanej na ogrzewanie w tradycyjnym, istniejącym budynku i spełniały standardy domu pasywnego.

 

To średnie zużycie energii cieplnej wynosiło 14,9 kWh/(m²a) w roku 2014 i 16,4 kWh/(m²a) w roku 2015.

 

– Jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami – stwierdza Peper. Przyznaje, że występują niewielkie różnice między wartościami zużycia energii w ciągu dwóch lat, spowodowane chłodniejszą zimą oraz niższym całkowitym promieniowaniem słonecznym w okresie od stycznia do marca 2015 r.

 

 

2017 4 18 2

Pomimo zamontowania systemu wentylacyjnego w każdym mieszkaniu, zużycie energii elektrycznej w dzielnicy Bahnstadt jest znacznie niższe od średniej (fot.:Passive House Institute)

 

 

„Zgodnie z naszymi oczekiwaniami”

 

Aby uzyskać pełny obraz wartości zużycia energii, poza zużyciem energii cieplnej zużywanej do ogrzewania warto poznać zużycie energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe w dzielnicy Bahnstadt mają niskie wartości zużycia w porównaniu do średniej konsumpcji w Niemczech – i to pomimo faktu, że wszystkie te budynki mają zamontowane systemy wentylacyjne w mieszkaniach i uwzględniając energię elektryczną do wspólnego użytku.

 

Średnia wartość przypadająca na m² gospodarstwa domowego wynosi zaledwie 17,9 kWh / (m²), podczas gdy licznik energii elektrycznej do wspólnego użytku wynosi 8,6 kWh / (m²a). Instytut Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) i Administracja Miasta Heidelberg przypisują ten znakomity rezultat przede wszystkim usługom doradczym dostarczanym przez miasto, wspierającym oszczędzania energii elektrycznej oraz nowoczesnemy wyposażeniu apartamentów.

 

 

Standardy budownictwa pasywnego są wykorzystywane przez różnych projektantów

 

– Monitorowanie pokazuje, że program wspierający projektowanie budynków pasywnych (Passive House Planning Package – PHPP), jest bardzo przydatny do obliczania rzeczywistej efektywności energetycznej budynków, a później porównywania jej do wartości średniej.

Dodatkowo, budowa dzielnicy w standardzie budynków pasywnych działa dobrze nawet w przypadku współpracy zupełnie różnych zespołów projektowych i użytkowników – wyjaśnia dr Wolfgang Feist, Dyrektor Instytutu Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) w Darmstadt.

 

Podkreśla on też, że koncepcja budownictwa pasywnego spełnia już wymagania dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie budynków o prawie zerowym zużyciu energii, które będą obowiązkowe od 2021 r.

 

(...)

 

Miasto Heidelberg otworzyło nowe terytorium

 

W ten sposób udało się zrealizować wysiłki podjęte przez miasto Heidelberg, aby zaprojektować całą dzielnicę miasta w wysokim standardzie pod względem efektywności energetycznej. Z dzielnicą Bahnstadt w 2007 r. administracja miasta przyjęła zupełnie unikalne podejście do planowania urbanistycznego. Ustalono, że wszystkie budynki na obszarze 116 hektarów bezpośrednio przy centralnym dworcu kolejowym w Heidelbergu zostaną zbudowane w niezwykle wydajnym energetycznie standardzie domów pasywnych – zarówno budynki mieszkalne, jak i niemieszkalne.

 

 

„Budynki dobrze się sprzedają i wynajmują”

 

Wśród budynków niemieszkalnych znajdują się cztery przedszkola i szkoła, która zostanie otwarta latem 2017, a także restauracje i bary, kino i sklep zoologiczny. Remiza straży pożarnej, w której odbywała się impreza informacyjna organizowana przez miasto i Instytut Budownictwa Pasywnego, również spełnia standardy budynku pasywnego. W budowie jest duże centrum handlowe, a planowane jest też otwarcie klubu fitness. Obecnie około 3500 mieszkańców zamieszkuje w dzielnicy Bahnstadt w Heidelbergu. Po zakończeniu wszystkich projektów budowlanych będzie mieszkało tu około 6000 mieszkańców. Miasto planuje już trzecią i ostatnią fazę budowy.

 

– Mamy znacznie wyprzedzenie harmonogramu, ponieważ budynki są łatwo sprzedawane i wynajmowane, co przerosło nasze oczekiwania – mówi burmistrz Erichson.

 

 

2017 4 19 1

Według burmistrza Wolfganga Erichsona sprzedaż i wynajem domów w dzielnicy Bahnstadt jest bardzo dobra. Działają już cztery przedszkola, a szkoła zostanie otwarta latem tego roku. Są tam restauracje i kawiarnie, a także działa kino i sklep z narzędziami. Wszystkie budynki zbudowano w standardzie budownictwa pasywnego. (fot.: M. Frelet)

 

 

Pochwała dobrej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń

 

Badanie mieszkańców wykazało, że większość z nich jest bardzo zadowolona ze swojej nowej dzielnicy w pobliżu centrum miasta i z mieszkania w energooszczędnych budynkach. Markus Duscha, obecny na spotkaniu wraz z innymi mieszkańcami, wyjaśniał:

 

– Oczywiście, otwieramy okna w domach pasywnych, kiedy tylko chcemy. Kiedy pogoda jest dobra, siedzimy na patio.

 

Jednocześnie podkreślił dobrą jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń.

 

 

2017 4 19 2

„Oczywiście, otwieramy okna w budynkach pasywnych, kiedy tylko chcemy”, wyjaśniono to mieszkańcom dzielnicy w czasie imprezy informacyjnej. Mieszkańcy doceniają dobrą jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń (fot.: Passive House Institute)

 

 

Komfort w lecie jest coraz ważniejszy dla mieszkańców we wszystkich budynkach

 

Jako szef departamentu ds. ochrony środowiska i oszczędzania energii w Agencji Ochrony Środowiska w Heidelbergu, Ralf Bermich mówi:

 

– Jeśli chodzi o wygodę życia, to jest wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć w przyszłości, nie tylko w budynkach pasywnych.

 

W trakcie konsultacji w sprawie innych, przyszłych projektów mieszkaniowych w Bahnstadt, miasto doradza w sprawie oszczędzania energii i zapewniania komfortu okresie letnim.

 

 

Energooszczęne budynki na Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasynego (International Passive House Conference)

 

Inne dzielnice miasta z budynkami pasywnymi zostaną przedstawione podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasynego. Eksperci w dziedzinie efektywnych energetycznie konstrukcji spotkają się w Wiedniu, w dniach 28 i 29 kwietnia 2017 r. Mottem konferencji jest hasło „Dom pasywny dla wszystkich”. Są też liczne warsztaty i wycieczki. Udział w seminarium szkoleniowym Passive House Basics Course 26 kwietnia oraz wyjazd do budynków niemieszkalnych w Dolnej Austrii 30 kwietnia jest bezpłatny dla przedstawicieli miast.

 

 

2017 4 19 3

Budynek straży pożarnej w Bahnstadt, z placem zabaw z przodu, jest również zbudowany w standardzie budownictwa pasywnego. W 2007 r. miasto Heidelberg podjęło nowy kierunek i wprowadziło energooszczędny standard zgodny z wytycznymi Instytutu Budownictwa Pasywnego do wszystkich budynków, zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych (fot.: Passive House Institute)

 

 

Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.passivehouseconference.org 

 

 

Katrin Krämer
Passive House Institute
Darmstadt

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2017