Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Przenoszenie szkła wielkogabarytowego wymaga wspomagania
Data dodania: 31.01.18

Szyby ważące powyżej 1000 kg dziś już nikogo nie dziwią. Coraz śmielsze wizje architektów wymuszają na producentach szkła produkcję znacznie większych i cięższych formatów, zarówno szkła float, jak i zespolonego. W efekcie wyzwaniem staje się logistyka i montaż dużych oraz trudno dostępnych przeszkleń. 

 

 

Jeszcze kilka lat temu szyby o wadze kilkuset kilogramów były produktem wyjątkowym, zarezerwowanym tylko dla zamożnych inwestorów i prestiżowych inwestycji. Dziś coraz śmielsze wizje architektów sprawiają, że szyby zespolone o wadze powyżej 300 kilogramów zamawiane są do co drugiego nowobudowanego domu jednorodzinnego. Okna typu HS, witryny czy zwykłe fasady w biurowcach to już standardowo szyby o wadze przekraczającej 500 kg. Jak usprawniać logistykę w zakładach produkcyjnych? Jak je przewozić? I w końcu: jak takie szyby montować?

 

Na te pytania istnieje jedna odpowiedź: robotyzacja. Potrzebny lekki, mobilny i wyspecjalizowany sprzęt do transportu oraz montażu szkła.

 

 

Zawiesia próżniowe

 

Podstawowe urządzenie do przenoszenia szyb to zawiesia próżniowe, znane już na polskim rynku. Urządzenia, które cieszą się dużą popularnością z uwagi na niezawodność i swoje możliwości pracy to UPG 350 oraz UPG 600. Zawiesia te sprawdzają się zarówno na liniach produkcyjnych, jak i na budowach na etapie transportu i montażu.

 

Przy odpowiedniej konfiguracji można nimi podnosić tafle o wadze przekraczającej 1 tonę. Na rynku dostępne są również modele o udźwigu przekraczającym 2 tony. Każde zawiesie próżniowe powinno być dwuobwodowe oraz spełniać normę EN 13155* [fot. 1].

 

 

2018 01 50 1

Fot. 1.

 

 

Główne zalety przyssawki UPG 350 / UPG 600: 

 • Udźwig maksymalny 350/600 kg 
 • 2 niezależne obwody próżniowe 
 • Ciężar własny 35-43 kg / 70-89 kg 
 • Talerze przyssawkowe 4 x Ø 300 mm / 8 x Ø 300 mm 
 • Pojemny akumulator 12V niezależny od zasilania 
 • Czas pracy 8 godzin 
 • 4 przedłużane ramiona do dużych szyb 
 • Obrót 360o
 • Ręczne przechylanie w poziomie o 90o 
 • Konfiguracja przyssawek bez narzędzi 
 • Przyrządy monitorujące próżnię i zasilanie

 

 

Manipulatory do szkła

 

Te samojezdne roboty o niewielkich rozmiarach stają się niezastąpione przy transporcie i montażu dużych przeszkleń. Mogą przewozić tafle o wadze powyżej 600 kg, są przy tym zwinne i łatwo sterowalne. Maszyny różnią się budową i konfiguracją. Mogą podnosić szkło o wymiarach minimalnych 700x700 mm, a maksymalnych przekraczających 6 m.

 

Firma dysponująca szerokim asortymentem dostępnych manipulatorów jest w stanie dobrać odpowiedni sprzęt do potrzeb inwestora lub zakładu produkcyjnego. Te najbardziej popularne modele to urządzenia firmy Smartlift, sprzęt o wysokiej wydajności i precyzji [fot. 2].

 

 

2018 01 51 1

Fot. 2.

 

 

Mini-żurawie

 

Najpopularniejszym mini-żurawiem stosowanym przy szkleniu jest Model MC-285 CRME japońskiego producenta MAEDA. Dzięki budowie typu „pająk” i kompaktowym rozmiarom żuraw może wjechać do budynku przez standardowe drzwi.

 

Wiele konfiguracji podpór pozwala na pracę w miejscach niedostępnych dla innych urządzeń. MAEDA potrafi dźwignąć ciężar prawie 3 ton, a więc większy niż jej własny.

 

Długie ramię daje możliwość szklenia nawet do drugiej kondygnacji. W ofercie firmy Glasslift znajdują się również mini żurawie MC-305 oraz MC-405 o zasięgu ponad 16 metrów. Zasilanie spalinowe oraz elektryczne umożliwia pracę również w zamkniętych pomieszczeniach [fot. 3].

 

 

2018 01 51 2

Fot. 3.

 

 

(...)

 

Praca operatora

 

Wszystkie manipulatory i ssawki są intuicyjne w obsłudze, nie wymagają specjalistycznych szkoleń ani uprawnień. Z drugiej strony, warto rozważyć najem wraz z operatorem, który dzięki swojemu doświadczeniu znacznie sprawniej przeprowadzi cały montaż. Niektóre firmy, takie jak Glasslift, oferują wynajem sprzętu bez operatora lub z jego usługą. Natomiast w przypadku mini-żurawi niezbędne są atesty UDT oraz uprawnienia operatora. Z tego względu 90% usług wynajmu mini-żurawi odbywa się z operatorem.

 

 

Usprawnienia na produkcji i na budowie

 

Zarówno w zakładach produkujących szkło, jak i tych produkujących okna i drzwi manipulatory samojezdne podnoszą efektywność pracy. Ograniczają uszkodzenia przy transporcie, usprawniają logistykę wewnętrzną i przede wszystkim znacznie podnoszą bezpieczeństwo pracowników.

 

W budownictwie jednorodzinnym wykorzystanie zawiesia próżniowego i mini-żurawia pozwala doświadczonemu operatorowi na zaszklenie nawet kilkunastu szyb o dużej wadze w ciągu 1 dnia. Użycie manipulatora umożliwi zaszklenie nawet 20-30 takich szyb dziennie.

 

 

Najważniejsze cechy mini-żurawia:

 • Udźwig maksymalny: 2820 kg 
 • Zasięg maksymalny: 8,7 m 
 • Ciężar własny: 2120 kg 
 • Szerokość transportowa: 750 mm 
 • Zblocze linowe: 40 m
 • Zasilanie: spalinowe i elektryczne 380 V

 

 

Czas, elastyczność, kompaktowość

 

Firmy, takie jak Glasslift, prowadzą usługi wynajmu całego asortymentu w różnych konfiguracjach. Możliwy jest np. wynajem sprzętu do testowania dla firm rozważających zakup urządzenia. Duża dostępność wynajmowanych urządzeń umożliwia nawet długookresowe najmy.

 

* EN 13155+A2:2009, Dźwignice -- Bezpieczeństwo -- Zdejmowalne urządzenia chwytające

 

 

Glasslift Sp. z o.o.

 

 

 

Masz pytania dotyczące artykułu? Napisz na info@glasslift.p l

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2018

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik